tisk-hlavicka

Určitě znáte starou pravdu, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden. Zkusili jste léčit rýmu Nasivinem?

15.11.2007 PR

Lékaři rýmu označují za banální, avšak velmi nakažlivé virové onemocnění, které dospělé postihne 2-3 krát a děti až 10x do roka. Protože existuje celkem asi 200 různých původců rýmy, rhinovirů, nelze proti rýmě očkovat, ani si vytvořit absolutní imunitu. K tomu na rýmu, stejně jako na jiné virové choroby, např. chřipku, nezabírají antibiotika a stejně účinné protivirové léky zatím nejsou k dispozici. Proto také představuje léčba "obyčejné" rýmy takový problém, vzhledem k četnosti jejího výskytu i ekonomický.

Průběh typické rýmy je obecně známý. Nosní sliznice napadená rhinoviry se infekci brání, otéká a vylučuje vodnatý sekret, vznikne typický pocit "ucpaného nosu" a nastupuje výrazný pocit osobní nepohody. Protože to však je "jenom" rýma, postižený se ji obvykle pokusí "přechodit". Nejenom, že tím svůj organismus dále oslabuje, ale hlavně šíří nákazu všude kolem sebe. Kromě toho se v zúžených horních cestách dýchacích snáze zachycují doprovodné bakteriální infekce, které se mohou projevit jako typický zánět středního ucha, nosních dutin a nakonec i dolních cest dýchacích. Po týdnu tak na pacienta místo očekávaného uzdravení čeká návštěva lékaře a antibiotika.

Boj proti rýmě dosud probíhal a probíhá hlavně cestou symptomatické léčby, zaměřené především na zamezení otoku nosních sliznic. Zmizí tak obtížný pocit "ucpaného nosu", omezí se tvorba nosního sekretu a pacientovi se výrazně uleví. Takto také bezpečně fungují všechny v lékárnách volně dostupné a dávno užívané léky proti rýmě.

Výjimkou proto byla v roce 2004 studie, které se zúčastnilo celkem 247 testovaných osob, pacientů praktických lékařů ve věku 12 - 65 let, u nichž právě propukla rýma. Polovina z nich dostala kapky s účinnou látkou oxymetazolinem (nosní sprej Nasivin), ostatní fyziologický roztok. Pro zajištění maximální objektivnosti studie ani lékaři ani pacienti nevěděli, kdo dostal skutečně lék a kdo jen náhražku. Vlastní test byl velmi jednoduchý, pacienti svůj přípravek užívali jako nosní sprej třikrát denně, lékaři objektivně sledovali jejich zdravotní stav a pacienti si své subjektivní pocity zaznamenávali dvakrát denně do osobních deníků.

Předpokládalo se, že pacienti, kterým byla podána účinná látka, se budou sice cítit subjektivně lépe, ve skutečnosti se ale jejich léčba nijak výrazně nezkrátí. Prvním zajímavým výsledkem studie bylo už to, že účinky Nasivinu po aplikaci nastoupily už do půl minuty, zatímco solný roztok začal působit až po minutě a půl. Největším překvapením však bylo, že aplikace Nasivinu urychlila léčbu rýmy a nachlazení zkoumaných osob, a to velmi výrazně, o celou jednu třetinu. S Nasivinem se pacienti léčili jen čtyři dni, zatímco s fyziologickým roztokem o dva dny déle.

Takový masivní účinek Nasivinu naznačoval, že jeho účinná složka, oxymetazolin, zjevně nepůsobí jen proti příznakům rýmy a nachlazení, ale zřejmě i proti samotným původcům onemocnění, rhinovirům. To nakonec potvrdil výzkum dr. Stephana Kölsche z Merck Selbstmedikation GmbH v Darmstadtu, který jako první v září 2005 mimo jakoukoliv pochybnost prokázal antivirové působení oxymetazolinu. Laboratorní výzkum napodobil skutečný průběh infekce, buněčné kultury byly uměle nakaženy lidskými rhinoviry (rhinovirus 14) a oxymetazolin byl aplikován až s určitým časovým odstupem. Ukázalo se, že tak infekčnost rhinovirů může být potlačena až o 81,5 %. Kromě toho tento výzkum opět potvrdil již dříve známou skutečnost, že účinek jedné dávky oxymetazolin (a tím i Nasivinu) trvá až 12 hodin, což je v této skupině léků zatím nejlepší možný výsledek. Pro pacienta to v praxi znamená, že v optimálním případě vystačí s aplikací Nasivinu jen dvakrát denně. A i tak se rýmy, nejen jejích příznaků, zbaví rychleji než bez Nasivinu.

Výzkum oxymetazolinu tím zřejmě ještě nekončí. Dr. Kölsch ho ve svém výzkumu aplikoval nejen na rhinoviry, ale také na jejich "příbuzné", viry chřipky typu A. Protivirový účinek Nasivinu byl potvrzen i v tomto případě. Nasivin je proto účinný i tehdy, kdy bez laboratorního vyšetření není možné přesně zjistit, zda pacient trpí rýmou nebo chřipkou a diagnóza je stanovena jako nachlazení, chřipkový stav nebo prostě jen viróza. Otevřená tak také zůstává otázka působení oxymetazolinu proti dalším druhům virů, například proti viru ptačí chřipky.

Zbývá možná jen vyvrátit poslední pověru o užívání "protirýmových" nosních sprejů. Někteří lidé se jim vyhýbají proto, že údajně "poškozují nosní sliznici", jejich užívání "není zdravé", "nikam nevede" anebo je "proti přírodě". Samozřejmě že je možné zneužití každého léku, tedy i Nasivinu. Lékaři však varují jen před dlouhodobým užíváním nosních přípravků ze skupiny nosních dekongestantů, čímž je míněna doba delší než jeden měsíc bez přestávky. K tak dlouhému užívání Nasivinu svádí jeho přesvědčivé účinky hlavně v případě alergických rým, které nejsou virového původu a kdy tedy lék může působit skutečně jen proti příznakům onemocnění. V případě rýmy způsobené viry však budete Nasivin potřebovat maximálně týden, což je zcela bezpečné. Kromě toho, že se budete sami cítit lépe, navíc zabráníte možnému rozvoji druhotných bakteriálních infekcí a snížením infekčnosti rhinovirů jako takových budete před infekcí účinně chránit i své bezprostřední okolí.

Nasivin koupíte bez lékařského předpisu ve Vaší lékárně pro celou rodinu. Ve třech koncentracích, ve formě spreje a kapek.




Vyhledávání článků podle věku