tisk-hlavicka

Pozor na úrazy při zimních sportech

16.2.2007 Doc. MUDr. Veronika Benešová, CSc. Děti a my 3 názory

Zima nám přináší mnohá zpestření života - lyžovat, bobovat a koulovat se můžeme opravdu jen na sněhu. To s sebou však přináší i nebezpečí úrazů.

Odborníci z nemocnice v Salcburku na základě statistik zjistili, že pokud jde o typy lyží, mělo při zranění 61 % lidí carvingové lyže, 17 % klasické lyže a 22 % snowboard. Ze statistiky rovněž vyplynulo, že drtivá většina nehod se stává brzy odpoledne. K nejvážnějším zraněním dochází u dětí do deseti let a u mužů nad 60 let.

Lyžování

Všude je třeba dodržovat jistá pravidla, aby riziko zranění bylo co nejmenší. Nelze říci, zda jsou více ohroženi začátečníci, nebo ostřílení lyžaři či snowboardisté, kteří zkoušejí různé kreace a milují jízdu mimo sjezdovky. Obecně lze říci, že úrazy jsou hlavně způsobeny souběhem několika příčin – špatně vybraný terén co se týká dovednosti lyžaře, příliš těžký svah a velký sklon, kde nezkušený lyžař jede rychleji a nezvládne to. Ohrožen je také fyzicky nepřipravený lyžař, nebo dostaví-li se únava, podchlazení a nemá-li organismus dostatek tekutin. Na přeplněných sjezdovkách, kde se mísí zkušení i nezkušení lyžaři, snowboardisté i děti, dochází ke srážkám. Tyto úrazy bývají závažné – jsou postižena žebra, hlava, dochází k řezným ranám a zlomeninám. Samozřejmě, že součástí vybavení lyžařů – zvláště dětí a začátečníků - by měla být ochranná přilba.

Carvingové lyže mají oproti klasickým výhodu, že jsou stabilnější na ledové plotně. Rizikové je naopak to, že u nich hrozí rychlé vyjetí z oblouku. Lyžař se na nich snadno dostává do vysoké rychlosti a ty se pak hůře ovládají. Nejnebezpečnější je pak jízda těsně pod tratí lanovek a vleků, kde lze snáze narazit do sloupu.

Velký vliv mají také povětrnostní a sněhové podmínky. K mnohým zraněním dochází při špatné viditelnosti nebo také při nesouvislé sněhové přikrývce.

Za jedny z nejbezpečnějších jsou považovány běžky, na nichž dochází k vážnějším zraněním zřídka. I zde ale mohou vzniknout potíže. Odborníci uvádějí, že běžkaři mívají často zranění kotníku a rukou. Při pádech se mohou zranit o lyže a hole.

Snowboarding

Začátečníků snowboardistů stále přibývá. To je také důvod, proč se při tomto sportu zraňuje více lidí než na lyžích. Typický poškozením je zlomenina vřetenní kosti na předloktí a zlomenina zápěstních kůstek. Kromě zlomenin hrozí řezné rány způsobené přímo prknem. Snowboardisté jsou pro své okolí mnohem nebezpečnější než lyžaři. Zlomeniny na rukou jsou způsobeny tím, že s jejich pomocí brzdí při pádu. Nebezpečné jsou úrazy páteře způsobené zpravidla při pádu dozadu. Tento sport se nedoporučuje dětem mladším sedmi let a platí, že nejdůležitější je instruktáž zkušeným učitelem.

Snowboard by neměl být delší než k výšce nosu a doporučuje se používat ochrannou přilbu a rukavice se zpevněným zápěstím.

Boby, klouzáky a sáňky

Nejvíce úrazů se stává na bobech. Hlavní příčinou je nevhodně zvolený terén, kdy na nerovnostech boby nadskočí a dítě pak dopadá na jejich tvrdý okraj. Zraní si nejčastěji krk, hlavu nebo záda. Bezpečnější jsou boby s brzdami, které lze alespoň trochu ovládat.

Nejnebezpečnější jsou talíře se dvěma držadly po stranách, které dosahují vysoké rychlosti a jsou zcela neovladatelné.

Děti rády dovádějí na klouzácích (lopatách), které jsou poměrně bezpečné. Jen musíme děti více hlídat, aby se nepromáčely a následně tím neprochladly. Pozor ale na některé typy klouzáků – mohou dosahovat vysoké rychlosti.

Při sáňkování musí mít svah dlouhý dojezd, kde se dá bezpečně zabrzdit a jeho sklon musí vždy odpovídat věku a schopnosti dětí. Malé děti by neměly jezdit na saních samy. Některá horská střediska mají přímo k dispozici několik kilometrů dlouhé sáňkařské či bobové dráhy. Jsou to často turistické cesty, které vedou lesem. Zde je velmi vhodné vzít dítěti i dospělému „řidiči“ saní lyžařské brýle, protože se často musí přibrzďovat a sníh pak práší do očí. V zatáčkách může dojít k převrhnutí sání i s pasažéry, takže se doporučuje dát dítěti na hlavu ochrannou přilbu (třeba lyžařskou).

Bruslení

Chlapci – hokejisté by vždy měli mít přilbu, protože nebezpečný je pád hlavou na tvrdý led. Ruce musejí být vždy chráněny rukavicemi, protože při najetí druhého dítěte ostrými noži bruslí, mohou druhému způsobit nepříjemné pořezání. Při bruslení na přírodním kluzišti – nádrži si musíme být stoprocentně jisti, že je dostatečně zamrzlý. Led by měl být silný alespoň 8 cm a to bývá po několikadenním mrazu.

Jak se vyhnout zranění

  • Bezpečnost se zvýší lepší fyzickou kondicí, nepřeceňováním vlastních sil a dovedností, výběrem vhodného, velikostí, váze a schopnostem odpovídajícího vybavení.
  • Začátečník by měl lyžovat pod vedením zkušeného lyžaře.
  • V půjčovně je třeba si dát pozor na seřízení vázání.
  • Helma je nezbytná hlavně u dětí a začátečníků. Ale i na přeplněné sjezdovce, při sjezdu mezi slalomovými tyčkami nebo při jízdě vysoké rychlosti. Na zledovatělém terénu se počet zranění zdvojnásobuje.

Jak postupovat při zranění

  • Nesundávat si boty. Při jízdě na sjezdových lyžích nejčastěji dochází ke zlomeninám bérce v oblasti nad botou, často se zlomí holenní i lýtková kost najednou. Proto je důležité při podezření na zlomeninu nesundávat botu na svahu. To se dělá až v nemocnici. Nejlepší je přivolat pomoc horské služby. S nohou je pak třeba co nejméně pohybovat, aby se zbytečně neporanily tkáně a cévy o úlomky kostí.
  • Nehýbat se při bolestech
  • Při první pomoci je třeba se vždy řídit stavem zraněného. Pokud nebyl v bezvědomí, necítí výraznou bolest, nebo naopak udává necitlivost, měl by se pokusit o pohyb. S tím je však třeba přestat, ucítí-li výraznou bolest, či naopak zjistí, že s končetinami nepohne. Právě bolestí a omezením pohybu se projevuje poranění obratlů – v tom případě je nutná prohlídka lékařem.
  • Při jakémkoli podezření jít k lékaři. Dalším rizikem je otřes mozku. Pokud při něm nedošlo k bezvědomí, nebo jen krátkému, může se později projevit bolestmi hlavy, poruchami spánku, vidění. Jakákoliv potíž po úderu do hlavy má dovést zraněného k lékaři na kontrolu. Mezi další zranění patří vnitřní, při nichž může dojít k poranění sleziny a jater při nárazu na tvrdou překážku břichem. To ale bývá vzácné.

Jak vybrat ochrannou přilbu

  • Aby přilba mohla plnit správně svou ochrannou funkci, musí na hlavě dobře sedět. Neměla by být příliš velká, ale ani těsná. Na hlavu by se měla pohodlně nasadit a po zapnutí pásku pod bradou by se neměla hýbat zepředu dozadu. Tomuto pohybu významně zabraňuje zvětšená výstelka, která dosedá na zátylek.
  • Velikost přilby se uvádí v centimetrech obvodu hlavy, ale podle zkušeností odborných prodejců jsou mezi jednotlivými výrobci různé odchylky. To je další z důvodů, proč si přilbu v obchodě vyzkoušet.
  • Dalším možným parametrem výběru je váha přilby. Příliš těžká přilba více namáhá krční svalstvo a při celodenním lyžování už může být přítěží. Na trhu jsou nejčastěji nabízeny přilby, jejichž hmotnost se pohybuje od 500 do 550 g.
  • V neposlední řadě si zákazník vybírá podle ceny. Ve velkých sportovních obchodech lze najít přilby okolo 1000 Kč. Není zde však velký výběr mezi značkami a ani odbornost prodejců nemusí být zajištěna. Specializované prodejny nabízejí zboží od významných světových výrobců. Zde se pak cena přilby pohybuje v rozmezí od 1500 Kč až po několik tisíc.

Autorka pracuje ve FN Motol.

Názory k článku (3 názorů)
nechci rejpat... Agnes (1,5 dítěte) 16.2.2007 16:57
*Re: nechci rejpat... irlev 16.2.2007 18:56
hmmmm xy 18.2.2007 1:22




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.