tisk-hlavicka

O nemocnici Stod

31.1.2000 12 názorů

(z dopisu)

NsP Stod je malá nemocnice s 220 postelemi, čtyřmi základními obory. Gynekologicko porodnické oddělení má 35 lůžek, z toho 9 postelí pro šestinedělky. Všechny pokoje jsou vybaveny pro rooming-in a jsou dvoulůžkové. Ten lichý je tzv. nadstandard. Osobně z něj velkou radost nemám, protože mi ještě nikdo nedefinoval, co je standard. Stojí 200 Kč/den a je tam hezčí nábytek, telefon a televize. Zájem o něj u rodiček moc velký není (spíš se využije pro gynekologické pacientky). Pokud jsem si všimnul, dávají přednost tomu být na pokoji po dvou.

Oblast, pro kterou poskytujeme služby, je převážně zemědělská. Stod má 3500 obyvatel a města v okolí o moc větší nejsou. Personál je místní, každý je tu s každým nějak příbuzný, takže to zde není tak anonymní a neosobní jako v Praze.

Pokoj lékařů je hned u porodního sálu. Dle mé zkušenosti z mých předchozích pracovišť je počet průšvihů na porodnici přímo úměrný vzdálenosti lékaře od místa dění.

Otce k porodu pouštíme už více už 10 let. Už jsme tu měli i matku, sestru, tchýni, kamarádku i dceru. Pokud bych to však zhodnotil, tak partner je nejlepší a matka nejhorší možnost. Partnera nevyhazujeme, ani když věci neběží hladce. Předporodní kurs zašel na úbytě současně se zhroucením dopravního systému v okrese. Z některých vesnic totiž jede autobus jen 2x denně a lid je zde většinou chudý, auto je v domácnosti jen jedno a řidičák si v našich krajích začínají ženy dělat až teď. Moc to ale nechybí, jak rodit pochopí v podstatě každá rodička bez problémů, pokud se jí personál dobře věnuje.

Holení neprovádíme striktně, léta už holíme jen na hrázi, pokud si to rodička vyloženě přeje, neholíme. Poslední dobou je dost žen dole oholených, nebo mají nějakou formu zástřihu, takže je to jednodušší. Klysma dáváme, když je rektum naplněno stolicí, ale netrváme na tom striktně. Když má někdo zájem o nějakou méně obvyklou formu porodu, snažíme se vyhovět, pokud to není vyloženě ptákovina. Tedy respektujeme, pokud se nepřejí medikaci. Pokud vzpomínám, jednou partner pouštěl rodičce hudbu, několikrát si přáli porod dítěte do vody. V žádném případě jsem ale neviděl přínos, který by si žádal paušální zavedení.

V první době porodní je k dispozici postel, pohodlné křeslo, míč nebo teplá sprcha. Postel a míč jsou asi nejoblíbenější. Docela dobře funguje i Esmeralda a podobné přiblblé seriály. Dát televizi na první dobu porodní mne napadlo až nedávno a byl jsem překvapen.

Druhou dobu porodní vedeme klasicky na zádech, postel jde ale vytočit do polosedu.

Mám několikaletou zkušenost z Afriky s méně obvyklými polohami při porodu (tedy méně obvyklými pro nás). Asi bych to popsal jako 80% v polosedě na zádech, 10% na boku a 10% na kolenou. Mluvím ale o populaci, kde je průměrný počet porodů 12 a v první době rodička nespekuluje o tom, zda je porod dostatečně „přírodní“, ale stačí uvařit, uklidit a vyprat. Zkuste si sednout k televizi na paty a pokud se vydržíte celý jeden díl Života na zámku cítit pohodlně, asi by vám to na těch kolenou šlo.

Evropané ale pár set let požívají židle, takže tato poloha pro ně moc pohodlná není. Na boku a na všech čtyřech je dobrá a fungující poloha pro některé malrotace, ale rodičky to moc neakceptují.

Snažíme se dítě přikládat k prsu hned po porodu. Na rooming in dítě dáme až si to rodička přeje (hlavně vícerodičky se rády vyspí v klidu). Poslední dobou se dokonce rozšířilo, že určitá část rodiček (nebudu je definovat, abych nepohoršil pana Uhla) odejde po porodu domů a pro dítě se zastaví tak za týden, někdy i déle. Většinou chodí domů i s dítětem cca za 5 dnů plus mínus 2 dny.

Návštěvy umožňuji v podstatě kdykoliv, pokud je o tom konsensus pacientek na pokoji a pokud se chovají slušně. Je to dle mé zkušenosti lepší, než udělat striktní návštěvní hodiny a „vztekat se“, když se pak návštěvy „tajně“ odehrávají v suterénu. Nevydáváme brožury ani neděláme reklamu. Tady je daleko nejučinnější a nejrychlejší pověst, kterou šíří o oddělení pacienti.

Závěrem: nevyžadujeme poplatky za přítomnost otce u porodu ani jinou formou sponzoringu, nemusíte uplácet personál, aby si vás všimnul, není se třeba ohlašovat předem, kdo chce, může se přijít podívat před porodem, jak to vypadá.

S pozdravem

Dr. Pavel Šíp

Názory k článku (12 názorů)
K dopisu dr.Šípa Dr.Aleš Mikl 2.3.2000 16:24
*Re: K dopisu dr.Šípa Vlasta Nejedlá, 3 děti 3.3.2000 0:32
**Re: K dopisu dr.Šípa Jana 29.9.2004 22:56
***Re: K dopisu dr.Šípa Pája, 1 dítě 6.6.2005 22:27
****Re: K dopisu dr.Šípa Mirka -1 dcera 4.5.2006 21:33
K dopisu MuDr. Šípa ASe, 1 dítě 15.5.2002 9:32
ne vše je pravda Helča a Terezka 29.7.2007 16:37
*Poplatek za otce vajGL 4.1.2008 8:18
*Re: ne vše je pravda Michal ŠEBEK 5.7.2008 14:11
vtip monta 19.11.2007 22:58
*Re: vtip h.ambra 26.2.2008 12:18
spokojená rodička Simi, 3 děti 15.9.2008 10:3




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.