tisk-hlavicka

Škodí zimní počasí dětské pokožce?

25.1.2005 Děti a my 3 názory

Když začne venku sněžit a zamrznou kaluže, dostáváme děti jen těžko domů z procházky. Pobyt na čerstvém zimním vzduchu není nezdravý, ale musíme být dobře připraveni.

Chladné, suché a větrné počasí klade vyšší nároky na odhalenou kůži nás všech, dětí především. Častým zlozvykem je olizování rtů za mrazu, které může přerůst v podráždění a dermatitidu v okolí úst. Předškoláci si také stěžují, že je kouše vlněný svetr či šála, mají zarudlá zápěstí, kůže na hřbetu rukou jim zbělela a zdrsněla.

Důvodem však není jen počasí, na vině je zároveň ústřední topení, které především v panelových domech vysušuje vzduch. Roli hraje i příliš časté koupání, nedostatečné vysušení rukou po umytí či používání nevhodných mýdel a šampónů.

Zdravotníci proto doporučují zkrátit sprchování a koupání na 15 minut v rozumně teplé vodě. Dlouhá a horká koupel hned po půldenním sáňkování vysušuje a neúměrně namáhá pokožku. Nedoporučuje se také opakovaná koupel víckrát denně, která vyplavuje molekuly tuku z povrchové vrstvy kůže. Také není vhodné používání příliš hrubých mycích žínek, houbiček, a následně ručníků. Po koupání nezapomeňte na dětský zvlhčující krém. Můžete jej použít k nakrémování od hlavy až k patám. Před delším pobytem venku za slunečného dne nezapomeňte na opalovací krém stejné úrovně, jakou používáte v létě (doporučuje se ochranný faktor 15), na rty pak balzám s UV filtrem. Rty jsou ohroženy víc než ostatní pokožka, protože neprodukují tukové buňky.

Nakonec ještě dvě užitečné připomínky – pro děti je vhodnější bavlněné oblečení, které „nekouše“ a podobně jako v létě musíme dbát na pitný režim.

Názory k článku (3 názorů)
. Lída, dcera 15 měs., syn 3,5 roku 25.1.2005 20:37
*Re: . Lefff 27.1.2005 10:54
Smrt kousavému oblečení! Martin 30.1.2005 23:0
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.