tisk-hlavicka

Fyzické a citové bezpečí matky a dítěte v období okolo porodu

26.4.2004 Vlasta Jirásková, ČAD

Na stránkách Rodiny jsme si už několikrát připomínali Květen - měsíc dul. Letos je spojen s návštěvou dvou významných amerických odborníků z oblasti péče o matku a dítě, manželů Marshalla a Phyllis Klausových, v ČR.

Profesor Marshall H. Klaus je významným neonatologem a autorem či spoluautorem několika široce uznávaných prací, k nimž patří například proslulá kniha o vytváření citových vazeb mezi matkou, resp. rodičem a dítětem Bonding: Vytvoření základů pro bezpečné přimknutí a samostatnost (zatím nebyla přeložena do češtiny, originální název je: Bonding: Building the Foundations of Secure Attachment and Independence). Phyllis H. Klaus se jako psychoterapeutka věnuje zejména zdravotním a psychologickým problémům spojeným s těhotenstvím, porodem a šestinedělím. Poskytuje konzultace na národní i mezinárodní úrovni a je zapojena do výzkumu. Manželé Klausovi spolu s neonatologem Johnem H. Kennellem shrnují poznatky z vlastní dlouholeté praxe a výsledky svých i dalších studií o významu podpory a péče vyškolené podpůrné osoby - duly v knize Mothering the Mother: How a Doula Can Help You Have a Shorter, Easier, and Healthier Birth (Mateřsky pečovat o matku: Jak vám dula může pomoci ke kratšímu, lehčímu a bezpečnějšímu porodu). Její přepracovaná a rozšířená verze nese název The doula book a začátkem května vychází v českém překladu v nakladatelství One Woman Press pod titulem Porod s dulou (rádce pro rodiče a duly). Autoři v ní rozebírají význam podpory duly pro výsledek porodu z různých úhlů pohledu. Poukazují nejen na prokazatelné snížení podílu např. císařských řezů, epiziotomií a užití analgezie, ale též na pozitivní vliv přítomnosti duly na vztah rodičů k dítěti, kojení, vlastní sebeobraz ženy, ale dokonce i na vztah mezi rodiči. Kniha přináší podrobné vyprávění dvou rodičovských párů a jejich dul o porodu v nemocnici i o porodu doma. Jedna kapitola je věnována roli otce u porodu. Autoři upozorňují, na co by se měli budoucí rodiče soustředit při hledání duly a zároveň přinášejí podrobný návod pro práci duly během porodu i v šestinedělí.

Další pozoruhodnou knihou manželů Klausových je Vaše úžasné novorozeně (Your Amazing Newborn, zatím neexistuje v češtině), v níž čtenáře upozorňují na ohromné a většinou opomíjené schopnosti miminka, s nimiž už přichází na svět. V souvislosti s touto publikací natočili film Úžasné vlohy novorozence (Amazing Talents of the Newborn), v němž je možno například spatřit, jak se čerstvě narozené novorozeně položené matce na břicho úplně samo dokáže doplazit k její bradavce, uchopit ji a začít sát! I česká veřejnost má nyní jedinečnou příležitost tento film shlédnout!

Nenechte si proto ujít ojedinělou příležitost vyslechnout vzácné hosty Marshalla a Phyllis Klausovy a diskutovat s nimi během tematického odpoledne:

Fyzické a citové bezpečí matky a dítěte v období okolo porodu.

Program:

  • Představení českého překladu knihy The Doula Book - Porod s dulou
  • Péče o matku a dítě ve 21. století (důkazy pro změny ve způsobu perinatální péče), prof. Marshall H. Klaus
  • Aspekty pozitivní porodní zkušenosti, Phyllis H. Klaus
  • Diskuse
  • Promítání filmu Amazing Talents of the Newborn (Úžasné vlohy novorozence)

Termín konání:

Neděle 9.5.2004 od 14 do 18 hod.

Místo konání:

Magistrát hlavního města Prahy, velký sál 1.p., Mariánské náměstí 2, Praha 1

Vstupné:

120,- Kč (rodinné vstupné 200,- Kč)

Tematické odpoledne se koná za podpory Magistrátu hlavního města Prahy.

Podrobnější informace o návštěvě M. a P. Klausů naleznete na stránkách České asociace dul www.rodina.cz/duly .

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.