tisk-hlavicka

Pozor na úrazy při sportu

8.8.2003 Lenka Horecká Děti a my 1 názor

Mnoho úrazů při sportu je způsobeno nepoměrem mezi fyzickou náročností aktivity a skutečnými dovednostmi dítěte.

Téměř každý sport předpokládá určitou výbavu: oblečení, nářadí, bezpečnostní ochranné pomůcky. Nejčastější chybou je neúplné, nevyhovující (větší či menší) či dokonce chybějící sportovní vybavení dítěte.

Měli bychom tedy dětem pořídit kvalitní a správné oblečení, výbavu a ochranné pomůcky, které odpovídají jejich věku. Vždy to není jednoduchá a levná záležitost, ale jde o zdraví a život dítěte!

Při sportu by děti neměly nosit žádné šperky a přívěsky. Rizikové je nošení brýlí, měli bychom – po konzultaci s očním lékařem – uvažovat o kontaktních čočkách či brýlích s nerozbitnými skly a se správným úchytem.

Děti mnohdy špatně odhadnou své síly či se přeceňují, důležitý je tedy dohled na dodržování správného tempa a zátěže. Pohyb u dětí by měl zatěžovat přiměřeně celé tělo.

Riziko úrazu zvyšuje oslabení po nemoci či dlouhodobá pasivita, podvýživa nebo obezita. Také delší pauza například před sezónním sportem. Měli bychom děti naučit, že před každou pohybovou aktivitou je nutné se rozcvičit a protáhnout. Během sportovní aktivity je důležité doplňovat tekutiny.

Jízda na kole

O správném vybavení kola a oblečení víme již z článku Aby se rodinný výlet nestal neštěstím. Připomeňme si tedy jen to nejzákladnější. Děti smějí na silnici na kole samotné od 10 let. Nejvíce úrazů na kole se stává dětem mezi 10 až 15 rokem, více chlapcům. Nikdy bychom neměli nechat své děti odjet na kole bez cyklistické přilby. (Předpokládá to ale, že i my si chráníme svůj život a jdeme dětem příkladem.) Zranění hlavy tvoří totiž téměř 65 % všech úrazů na kole. Vážný úraz hlavy se nemusí stát pouze na silnici 1. třídy, ale naopak: výzkumy ukazují, že většina vážných nehod se stane na klidné vedlejší silnici a většina všech smrtelných úrazů u cyklistů se stane v obytných oblastech. Cyklistická helma může snížit riziko úrazu hlavy a mozku o 85 – 90 %. (Ochranná přilba není nezbytnou součástí pouze při jízdě na kole. Neodmyslitelně patří, spolu s chrániči loktů a kolen, také k jízdě na bruslích či na skateboardu.)

Samozřejmě nesmíme zapomenout také na rukavice, správné oblečení a reflexní prvky. Pokud děti jezdí po silnici samy, měly by znát dopravní předpisy.

Plavání

Děti by nikdy neměly plavat samy bez dozoru dospělého. Měly by plavat v nádržích k tomu určených s odborným dozorem – plavčíkem, který je schopen v případě nutnosti zasáhnout a poskytnout první pomoc. Naučme a vysvětleme dětem některé zásady, např. že nikdy nesmějí skákat do vody na místech neznámých nebo dokonce na místech, kde je zákaz koupání. Náraz hlavou na dno nebo na kámen může mít doživotní či dokonce smrtelné následky.

U plavání je zvlášť důležité nepřeceňovat své síly. Než se děti naučí plavat, je dobré používat nafukovací křidélka, která jsou stejně účinná jako plovací vesty a nafukovací kruhy. Nafukovací lehátka, pneumatiky a vory jsou pro neplavce nebezpečné, protože poskytují falešný pocit bezpečí. I když dítě umí plavat, mějme na paměti: to, že dítě umí plavat, není zárukou, že se nemůže utopit.

Mějme na paměti, že i malá rodinná loďka, nafukovací člun či pramice se může kdykoliv převrhnout. Proto ani při vodních radovánkách bychom neměli zapomínat dát dětem záchrannou vestu. I tak bychom ale měli být na blízku, protože pro malé dítě může být osudné uvíznutí pod překlopenou lodí.

Hry

Do aktivně stráveného volného času dětí patří nejen sport, ale také různé pohybové hry. Zde bychom měli vždy vědět, kde a s čím si děti hrají. Pokud jsou děti na zahradě rodinného domu nebo na chatě, pozor na utonutí v malém zahradním bazénku. Děti by také neměly mít přístup k ostrým nástrojů a nářadím.

Venku na ulici bychom měli pohybu dětí věnovat zvýšenou opatrnost. Dětská hřiště mohou být pro děti nebezpečná. Na hřištích se v ČR každý rok zraní okolo 3000 dětí. Prolézačky, kolotoče a houpačky mohou být zrezivělé a nalomené. Pád na tvrdý povrch (beton, asfalt, tráva, udusaný písek) pod dětskými prolézačkami může mít na svědomí nepříjemná zranění hlavy. Pád je také nejčastější úraz, který se na dětských hřištích stává. Nedostatečné technické vybavení není ale jediným problémem. Často se na hřištích nacházejí také nebezpečné předměty jako např. různé odpadky, psí výkaly, použité injekční stříkačky. Vysvětleme dětem, že na žádný z těchto předmětů by neměly sahat a proč. Že by raději měly upozornit dospělého.

Názory k článku (1 názorů)
vesty Střelec 1.2.2005 8:52





Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.