tisk-hlavicka

Reakce žen, které doprovázela dula

15.5.2003 Vlasta Jirásková a Míla Kramná 1 názor

Naším přáním je, aby každá budoucí maminka, bude-li si to přát, našla ve svém okolí kvalifikovanou dulu, která ji může doprovodit k porodu a pomoci jí jak v době těhotenství, tak v šestinedělí.

Vloni jsme u příležitosti května - měsíce dul informovaly o prvním českém kurzu pro duly. Od jeho zahájení už uplynul víc než jeden rok. První dula, která splnila všechny podmínky absolutoria, získala osvědčení České asocice dul v říjnu minulého roku. O kurzy je poměrně velký zájem, v červenci začne třetí běh. Naším přáním je, aby každá budoucí maminka, bude-li si to přát, našla ve svém okolí kvalifikovanou dulu, která ji může doprovodit k porodu a pomoci jí jak v době těhotenství, tak v šestinedělí.

Jaké jsou reakce maminek, které už mají s dulami zkušenost?

Od duly jsem hlavně očekávala psychickou podporu. S její péčí jsem byla maximálně spokojená - psychicky mne podpořila, zmírnila mi různými pomůckami bolest.

Partner hodnotil přínos účasti duly u porodu skvěle. Prohlásil: "sám bych nevěděl, co mám dělat, jak pomoci" .

Dulu bych si k porodu určitě znovu pozvala.

R.N., 10.12.2002 (porodnice v Ostravě, dula Jana Čurdová)

Od duly jsem očekávala ženské pochopení. Dodat odvahu, abych si před lékaři mohla stát za svou představou.

Nejvíc mi pomohla prostě svou přítomností, cítila jsem, že někdo je se mnou.

A S, 1.12.2002 (porodnice v Karlových Varech, dula Helena Červinková)

Zdravotníci se ke mně jako k rodičce doprovázené dulou chovali velmi vstřícně.

LV, 1.2.2003 (porodnice ve Frýdku Místku, dula Jana Čurdová)

Od duly jsem očekávala podporu, pomoc a nasměrování při porodu - jak mohu sama aktivně ovlivňovat průběh porodu. Poskytnutá péče výrazně převýšila moje představy. Partner hodnotil spolupráci s dulou kladně - získal informace, měl se koho ptát.

Práce duly je při samotném porodu velmi přínosná, ale ze svého pohledu vidím, že bez dostatečné předporodní péče a kontaktů by nedošlo k naladění a vytvoření důvěry (mne i mého partnera). Porod byl pro mne vyvrcholením společné přípravy. Rovněž vím, že se mám na koho obrátit i po porodu v otázkách péče o miminko i o sebe.

IK, 2. 1. 2003 (porodnice ve Vrchlabí, dula Klára Borůvková)

Když dula přišla na sál, hned jsem pocítila velkou psychickou úlevu, která samozřejmě hraje roli i na "fyzično". I když s personálem a jejich přístupem jsem za svojí dané situace byla spokojená, vědomí, že tam mám někoho "svého" u mě hrálo podstatnou roli a i díky tomu moje vzpomínka na porod je pozitivní a radostná.

HT, 30.7.2002 (porodnice v Praze, dula Míla Kramná)

Domnívám se, že to všechno bylo tak dobré také proto, že u porodu byla dula. Poskytla nám takovou zvláštní jistotu a klid, takže jsme se mohli soustředit jen a jen na to, co je teď a tady, být naprosto bděle přítomní. (...)

Celou dobu porodu mi podávala pití. Byla pro mě zdrojem síly a energie. Vystřídala mého muže, který mě podpíral. Držela mě na míči. Doprovázela mě v koupelně, kde jsem seděla ve škopku s vodou a nadávala jsem, že se mi chce strašně spát... Byla nablízku a dívala se, jak bojuju svůj boj. (...) Velmi mi pomohlo také její vyprávění o porodu, kdy doprovázela jinou ženu. (...)

Ještě nikdy se o mne takhle nikdo nestaral. Jako žena o ženu. Dodalo mi to hodně síly, (...)

Dula mě vždy znovu a znovu ráda vyslechla. To byla také velká pomoc: mít možnost vypovídat se někomu (ne vlastní matce, ani manželovi, ani jiné rodičce, která prožívá totéž...).

JP, 31.8.2002 (porod doma s porodní asistentkou, dula Alena Škodová)

Kdo je dula?

Dula je speciálně vyškolená osoba, jež poskytuje především psychickou (ale i fyzickou) oporu rodící matce a její rodině. Dula ženě poskytuje emocionální podporu a potřebné informace již během těhotenství, ale zejména při porodu a v šestinedělí. Klade si za cíl přispívat k dobré tělesné a duševní pohodě matek a novorozenců. Dula neposkytuje zdravotnické služby. Doplňuje práci porodních asistentek a lékařů, do jejichž kompetencí nezasahuje. Je připravena ženu (a jejího partnera) doprovázet jak při porodu v nemocnici, tak v porodním domě nebo při porodu v domácnosti.

Podrobnosti o práci dul a jejím přínosu, informace o České asociaci dul, konkrétní kontakty: www.rodina.cz/duly

Názory k článku (1 názorů)
JanDulinka Datlice Klárka7/04aFilda 9/00 3.9.2004 14:4
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.