tisk-hlavicka

Máte strach nechat si hlídat dítě?

26.3.2003 Děti a my 23 názorů

Na Západě je dnes již běžnou praxí předat dítě „óperce“. Ty se rekrutují většinou z velmi mladých dívek a energeticky mohou splňovat malému dítěti požadavky na staršího sourozence.

Na otázku „od kdy je možné nechat si dítě hlídat a kým a jak mu pomoci překonat stres z odloučení od rodičů“, odpovídají klinická psycholožka PhDr. Alena Javůrková, PhD. a ředitelka nadace Bílý jeřáb Eva Joachymová.

Eva Joachymová

Rozhodnout o hlídání dítěte vždy byla, je a bude věc svízelná. Z pohledu i toho nejmenšího dítěte jsou optimálními partnery děti a staří lidé. Ideální je, když rodiče mají babičku či dědečka – tím nemyslím rodiče rodičů, ale jejich prarodiče. Staří lidé jsou pro děti studnou, která živí duši i tělo. Čínská medicína skutečně řadí stáří do období vody, ze kterého čerpá bambus dětství. A že bambus potřebuje vody víc než dost, si jistě dovedeme představit.

Děti – většinou starší sourozenci – zase využívají pro vlastní rozvoj neukojitelné zvídavosti maličkých a nám rodičům tak usnadní práci s výchovou malých i větších. Bohužel sourozenci nemohou o děti pečovat celodenně a staří lidé již na to často také nemají síly.

Na Západě je dnes již běžnou praxí předat dítě „óperce“. Ty se rekrutují většinou z velmi mladých dívek a energeticky mohou splňovat malému dítěti požadavky na staršího sourozence. Pokud rodiče s „óperkami“ udržují vztah i po jejich odchodu, dítě si k nim skutečně vytváří trvalý vztah, získává tím často i novou „rodinu“ v zahraničí a může to být zajímavý přínos pro jeho budoucí život.

Pokud dítě předáváme do péče jedné osobě, dítě ji při vhodném chování rodičů i chůvy začne většinou přijímat dobře velmi brzy. Tady je velmi důležitý soustavný, dlouhodobý vztah mezi chůvou a dítětem, při častém střídání chův můžeme dítě do budoucna dost poškodit. To nám samozřejmě značně ztěžuje výběr chůvy a klade na nás mimořádnou zodpovědnost – nehledáme jen tetu, která dítě přebalí a nakrmí, hledáme pro něj dalšího člena rodiny.

Nejsložitější pro maličké dítě je kolektiv, nám nechvalně známé jesle. Dítě se musí vyrovnávat s energiemi, které mu v batolecím a předškolním věku nic neříkají, vnímá je jako cizí, často i nepřátelské. Situace jako stvořená pro vznik xenofobie. Abychom tomuto vnímání cizích energií zabránili, je dobré zařazovat dítě do kolektivu venku, za teplého počasí. Energie tepla a velkého prostoru umožní dítěti vnímat cizí energie jako méně dotěrné, dítě se snáze adaptuje a lépe zvládá další komunikaci s novým prostředím.

Při předání do kolektivu by postup měl být tedy velmi pomalý, začít na procházkách venku či v zahradě, teprve potom seznamovat dítě třeba s hračkami v zařízení. Nejsložitější období pro předání dítěte bývá období předškolní, dítě už dokáže velmi logicky uvažovat a často si položí otázku, proč se o něj rodiče nechtějí starat. Navíc již může být vytvořena velmi silná vazba na známé prostředí. Zde je opravdu velmi vhodné začít venku. Jesle i školku bychom měli začít navštěvovat na zahradě. Dítě se na pískovišti snadněji zapojí do hry. Když ho odvádíme, slíbíme mu, že zítra si bude moci hrát s ostatními dětmi ještě déle. I u nejzarputilejších dětí máme šanci překročit práh nesnášenlivosti cizího prostředí a navíc tímto způsobem při seznamování vlastních energií dítěte s energiemi dalších osob nedochází k vysilování organismu, a tím chráníme i imunitu malého človíčka.

PhDr. Alena Javůrková, PhD

Mezi šestým a osmým měsícem života (do této doby předpokládejme, že matka o dítě pečuje sama, protože ho kojí) začne dítě rozlišovat mezi známou a cizí tváří a začíná poprvé dávat najevo úzkost při odloučení od maminky. Od té doby začne matka nebo osoba, která o něj pečuje, zaujímat v citovém životě dítěte významné místo. Když odejde v tomto období do práce (tj. v době, kdy ztrácí nárok na mateřskou dovolenou ve výši nemocenské po dobu 6 měsíců od porodu) a nechá dítě celý den hlídat, může dojít k přerušení nejhlubších pudových potřeb lásky a bezpečí dítěte, k tzv. anaklitické depresi (stav založený na ztrátě pouta k nejbližší osobě). Ve stejném věku dítěte, je-li na dlouho celý den od matky odloučeno, může dojít k prvním projevům separační úzkosti, projevující se negativním chováním, nebo naopak podrobivostí, či odmítáním nové pečovatelky, po příchodu matky z práce projevy nadměrné závislosti apod.

Ve stejné době vzniká u dětí i strach z cizích lidí, který při hlídání musíme zvážit. Postupně oba tyto fenomény při hlídání jinou osobou mizí, protože oba strachy jsou známkou normálního emočního vývoje dítěte a později dokonce vedou k tendenci osamostatnit se od matky a navazovat vztahy s druhými lidmi.

Vývoj dítěte je optimální tam, kde o ně pečuje matka, nebo osoba jemu důvěrné známá, nebezpečné je časté střídání pečovatelů (každý den jiná studentka), sociálního prostředí (každý den jiné baby studio) apod. Umístění do jeslí je méně vhodnější varianta než péče doma, ale je vhodná pro děti vyrovnané, za předpokladu, že rodina dítěti ve zbytku dne věnuje maximální pozornost.

V období batolete, tj. mezi druhým a třetím rokem je dítě stále silně citově závislé na matce, i krátkodobé odloučení od ní vyvolává prudké separační reakce – dítě křičí (fáze protestu), ztrácí naději na přivolání maminky (fáze zoufalství) a postupně potlačí city k matce a je schopné se emočně připoutat k jinému dospělému, kdo mateřskou péči nahrazuje (fáze odpoutání od matky). Jednotlivé fáze trvají u dětí různě dlouho, běžné pohlídání batolete na jeden dva půldny v týdnu by nemělo být dramatické, zvláště, když se opakuje tatáž osoba. Dříve se tyto reakce dětí nesprávně pediatry interpretovaly jako „dětská hysterie“, „rozmazlenost“ „nic nevydrží“, a dětem se vysvětlovalo „ přijdu brzy, už zítra tu budu“ , ale tomu bohužel dítě vhledem k rozumovému vývoji v tomto věku není schopné porozumět, proto mohou vzniknout problematické separační reakce.

Názory k článku (23 názorů)
trochu jina zkusenost medvedice +3 26.3.2003 20:23
*Re: trochu jina zkusenost Tom 26.3.2003 21:21
*Vlastní postřehy Gabi, 2 děti 27.3.2003 9:56
**Re: Vlastní postřehy Paja 2.2.2005 15:2
Masové přenechávání zodpovědnosti za výc... Petr, 3 děti 28.3.2003 16:44
*Re: A tak je to vsude v zapadni civili... Daja 31.3.2003 22:14
**Re: A tak je to vsude v zapadni civi... Kimmy, 21 rokov 6.4.2003 23:0
Jesle a hlídání dětí -Michala- 26.4.2003 17:34
Jesle nebo paní na hlídání Olga, syn 2 roky 3 měsíce 27.5.2004 11:21
*Re: Jesle nebo paní na hlídání Valkýra 27.5.2004 12:41
*Re: Jesle nebo paní na hlídání Lucie + Olivie 27.5.2004 13:1
**Re: Jesle nebo paní na hlídání Lenka, Terezka 21 měsíců 13.1.2005 21:39
*Re: Jesle nebo paní na hlídání - jak t... Katka 3.12.2005 19:44
Moje deti majú opatrovateľku Ema, 18 mes. dvojčatá  28.5.2004 13:24
S námi se bát nemusíte Veronika 17.10.2006 14:0
Názor na paní Joachymovou Vlastimil Šmerák 7.1.2007 0:53
*Re: Názor na paní Joachymovou VLASTIMIL ŠMERÁK 23.3.2008 22:13
*Re: Názor na paní Joachymovou VLASTIMIL ŠMERÁK 23.3.2008 22:13
*Názor na paní Joachymovou Vlastimil Šmerák 9.7.2008 21:16
Hlídání s láskou zooh 3.2.2008 16:31
Naprostá spokojenost Marcela Navrátilová, dva předškoláci 21.7.2009 14:50
*FamilyCare.cz Marcela Navrátilová, dva předškoláci 21.7.2009 14:51
hlídání dětí-cizí osobě jen s důkladnou ... P. 6.4.2013 23:29
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.