tisk-hlavicka

Plavání kojenců a batolat II

15.10.2002 Vladimíra Lipovská 17 názorů

Výběr klubů, které nabízejí plavání kojenců a batolat, neovlivňuje pouze to, co vyžadujeme od provozovatelů kojeneckého plavání, ale ze svých nároků slevujeme i vzhledem k časové a finanční dostupnosti.

Je důležité vědět, co vás na bazénu čeká a co by se za žádných okolností nemělo stát.

Máme vybráno – a co dál

Do kurzů kojeneckého plavání jednotlivých klubů jsou děti zapisovány či přijímány dle možností jednotlivých klubů. Některé přijímají děti průběžně a bez čekání, některé na základě rezervací, jiné pořádají hromadné zápisy. Nejideálnější je samozřejmě individuální pohovor s následným vyplněním přihlášky, nejméně individuální jsou hromadné zápisy, kde vám během hodinky řeknou to nejdůležitější a zapíšou si vás. Součástí každého zápisu by však vždy mělo být seznámení s provozním řádem klubu případně i bazénu, představení lektorek a seznámení s jejich oprávněním k činnosti, předložení hygienického povolení, vystavení jakési „plavenky“ či vstupenky do bazénu, která by měla obsahovat údaje o termínu, délce a ceně kurzu a měla by být vystavena na jméno. Než cokoli podepíšete, dobře si to přečtěte!!!

Dobré kluby vám poskytnou někdy až tři lekce na rozmyšlenou s minimálním stornem, protože ne vždy jde vše tak, jak jste si představovali. První lekce by nikdy neměla být výuková! Máte se seznamovat s prostředím, zvyknout si na teplotu vody, akustiku apod. Avšak především by to měla být lekce vzájemné komunikace – lektorka by se vás měla ptát na váš vztah k vodě, na váš postoj k plavání dětí, mělo by ji zajímat vše, co s plaváním a vaším dítětem souvisí – především psychomotorický vývoj dítěte a jeho případné odchylky. Měla by vám vysvětlit, co vás na bazénu čeká a co byste po absolvování celého kurzu měli „umět“.

Ne vždy jde vše hladce

Reakce dětí jsou ve vodním prostředí někdy zcela neočekávané, a to nejen v dobrém. Mnohdy se stává, že dítě, které se doma velmi rádo koupe, na bazénu projevuje nespokojenost. Nikdy dítě do činnosti nenuťte. I lekce absolvovaná na okraji bazénu pouhým pozorováním je pro dítě přínosem. Než vznesete rozsudek, že „nemá rádo vodu“, zvažte vše, co může být příčinou dětské nespokojenosti (nedostatek spánku, rostoucí zuby, hlad, separační úzkost apod.).

Největším nepřítelem dětského plavání je však vaše nedůvěra či strach z vody. Ať si to připouštíte nebo ne, vaše vnitřní pocity se přenášejí na dítě a potom ani sebelepší instruktorka nic nezmůže. Každý problém či odchylku v chování dítě s lektorkou ihned konzultujte a společně volte pro dítě ten nejvhodnější postup ve výuce. Pamatujte – lektorka je odborník na plavání, vy jste odborníci na projevy svého dítěte. Výuka plavání musí vycházet ze vzájemné spolupráce a tou je především komunikace!

Výhrady odborníků

Často se setkávám s názorem, že dětem se nesmějí potápět uši – dobrý pediatr vám tuto domněnku vyvrátí. Vše okolo péče o uši by vám na první lekci měla lektorka vysvětlit. Pravidlem číslo jedna je – mokré uši nesmějí ze šatny! Pravidlo číslo dvě – do uší nepatří žádná „šťourátka“!

Dalším argumentem proti plavání kojenců jsou infekce v bazénu – toto byste si měli vždy kontrolovat na hygienické stanici. Nejčastější infekcí jsou asi bradavice, proto by chodící děti měly mít do prostor bazénu obuv. Dobré kurzy mají pediatrické konzultanty a spolupracují s hygienickými stanicemi.

Novinkou je však poměrně nová vědecká studie, která se k nám dostala z USA. Uvádí se v ní (zjednodušeně řečeno), že kojenecké plavání je příčinou zvyšující se dětské úmrtnosti v důsledku utonutí. Setkala jsem se s touto studií již poněkolikáté a musím se pozastavit nad několika fakty. Studie uvádí, že děti ztrácejí respekt z vody. Jinak řečeno – jsou bez zábran a bezhlavě skáčou do vody. Ano, „plaváčci“ nemají strach z vody, ale určitě z ní mají respekt, protože by k tomu měli být na kurzech vedeni. A dětem i rodičům by mělo být patřičně vštěpováno, že ani dítě, které se umí potápět, není plavcem a nesmí zůstat bez dozoru. Jako závěr této studie bych nikdy nezpochybnila samotné plavání kojenců a batolat. Naopak, závěrem by měla být snaha o dohled či kontrolu plaveckých klubů. Bohužel u nás tato činnost není zařazena na seznam činností závislých, a tak u nás může „plavat“, kdo chce a jak chce. Ani instruktorky, které získaly osvědčení, již nejsou kontrolovány a nemají možnost dalšího doškolování. Možností by byly vzájemné konzultace mezi jednotlivými kluby, ale zde zatím vládne konkurenční rivalita.

Názory k článku (17 názorů)
Plavani malych deti. zen 16.10.2002 6:25
*Re: Plavani malych deti. Bedřich Kröner 23.11.2005 13:0
**Re: Plavani malych deti. Eva K 22.7.2006 14:17
**Re: Plavani malych deti. Irka S. 13.4.2011 10:57
PLAVÁČEK Brno - Pozor na některé agentur... Andrea, 6ti měsíční chlapeček 16.10.2002 21:45
*Re: PLAVÁČEK Brno - Pozor na některé a... hasa 13.11.2002 14:23
**Re: PLAVÁČEK Brno - Pozor na některé... Andrea, 7-měsíční chlapeček 24.11.2002 23:6
*Re: PLAVÁČEK Brno - Pozor na některé a... Markéta-10měs.Viktorie 28.11.2002 23:1
**Re: PLAVÁČEK Brno - Pozor na některé... Petra, dcera 10 let, syn 10 mesicu 6.4.2006 22:19
*Re: PLAVÁČEK Brno - Pozor na některé a... Ing. Topinka Milan - ředitel společnosti 19.12.2002 22:26
*Re: PLAVÁČEK Brno - Pozor na některé a... Petra, syn (4 roky) 14.1.2003 14:43
**Re: PLAVÁČEK Brno - Pozor na některé... Dáša,Ondra10/03Lucka1/06 2.2.2005 12:42
***Re: PLAVÁČEK Brno - Pozor na někte... Hanka, mimi na cestě 13.5.2005 15:28
****Re: PLAVÁČEK Brno - Pozor na něk... PajaMM 6.4.2006 22:30
*Re: PLAVÁČEK Brno - čistota bazénu za ... Ája, 4 děti 30.7.2007 14:59
**Re: PLAVÁČEK Brno - čistota bazénu z... Veronika 3.4.2008 13:46
Olmoucké Káče cancerka 27.6.2008 10:51




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.