tisk-hlavicka

Chystáme se saunovat

5.3.2002 MUDr. Antonín Mikolášek Děti a my 2 názory

Mnoho rodičů se ptá, zda a jak mohou saunovat i své děti.

Již téměř půlstoletí jsme s mou ženou a dětmi závažně neonemocněli sezónní virózou. Ale to je jen naše osobní zkušenost, žádný statistikou podložený elaborát. Nicméně i dobrá osobní zkušenost může být leckomu příkladem. Jak jsme toho dosáhli? Saunováním!

Protože se v mnoha našich rodinách objevily domácí sauny a mnoho rodičů se ptá, zda a jak mohou saunovat i své děti, snad jim pomůže zamyslet se nad kritérii tohoto způsobu otužování, jak je předkládá milovníkům saunování sekce Saunování dětí při Společnosti pro saunu.


Kritéria postupu saunování dětí


Věk: Pro nedostatek zkušeností a ověřených poznatků u nás nedoporučujeme zahajovat saunování dětí bez lékařského vyjádření, případně i dohledu, před půl rokem věku. Při zdravotních potížích vůbec ne. Podle finských zkušeností není ovšem třeba vylučovat saunování zdravých novorozenců. Finové sice saunují děti, jakmile jim po porodu odpadne zaschlý pupečník, tj. asi 10–14 dní porodu, ale u nás tento postup bez přímého lékařského dohledu zatím nedoporučujeme.

Výše teploty vzduchu v prohřívárně: V požadavcích na výši teploty pro děti kojeneckého věku a starší doporučujeme teplotu vzduchu v prohřívárně sauny do 85 °C, měřenou zásadně ve výši 175 cm nad podlahou v rohu diagonálně vůči topidlu, případně teplotu v pásmu prohřívání (tj. maximálně ve výši druhého stupně pryčny – do 90 cm), kde nemá přesahovat 60 °C (a relativní vlhkost vzduchu 25 %). Saunují-li děti společně s dospělými, musí být teplota prohřívárny přizpůsobena tomuto požadavku.

Způsob saunování: Nejmladší děti (kojence, tj. děti do 1 roku) je nejvhodnější saunovat v domácí sauně a to vždy s jedním z rodičů, který je drží při všech úkonech saunování zásadně v náruči, nebo na klíně. Dospělý se sprchuje s dítětem v náruči (ale dbá, aby voda ze sprchové růžice neproudila na hlavu!), při prohřívání je má na klíně, takže působení tepla je vystavena jen polovina těla dítěte, pokud se k ochlazení použije vody v bazénku, ponoří se dospělý s dítětem do vody jen krátce a jen do výše krku.

Ve veřejné sauně je v prohřívárně při saunování kojence bezpodmínečně nutná spoluúčast jednoho z rodičů, respektive zodpovědné dospělé osoby. Jedná-li se o saunování více kojenců, pečuje dospělá osoba maximálně o 2 kojence, které drží na klíně.

Starší, dobře pohyblivé děti, které mohou vykonávat všechny úkony saunování, mohou pobývat v saunové lázni samostatně, ovšem pod dohledem. Při skupinovém saunování platí, že na maximálně 15 dětí musí dohlížet minimálně 2 dospělé osoby, z nichž jedna je přímo s dětmi v prohřívárně.

(Při saunování nejmladších dětí musí být zásadně vyloučena přítomnost jiných dospělých osob, které přímo nepečují o dítě.)

Jednotlivé fáze saunování: Úkony každé fáze saunování stojí vůči sobě v určitém kontrastu a má tedy i rozdílný fyziologický účinek na dítě. Platí hlavní zásada: nepřekračovat časový limit jak prohřívání, tak ochlazování.

1. fáze: očista a příprava. Před vstupem do prohřívárny je vždy povinné osprchování vlažnou vodou. Dospělá osoba drží malé dítě v náručí, větší dítě sprchuje vlažnou vodou z flexibilní hadice způsobem podle Kneippa, tj. nejprve nohy, pak záda, ruce, břicho a hrudník naposled. Hlavu (zejména zátylí) ne! Obličej se jen opláchne vodou z dlaně. Očistná fáze nemá překročit 2 minuty.

2. fáze: pobyt v prohřívárně sauny. Starší kojence a mladší batolata (tj. děti kolem 3 let věku) je možno již uložit na textilní podložku na lehátku, ale chránit je tělem před přímým sáláním tepla z topidla a nepřikrývat je. Dospělý sleduje reakce dítěte na vliv horka. Pokud je dítě v horku neklidné, musí být vzato do náruče. Neklid (i pláč) během expozice horka je jedinou známkou reakce dítěte na přímé působení intenzívního tepelného podnětu, proto je potřeba nejprve ochladit dítěti tvář a nosní vstup vlhkou žínkou nebo navlhčenou dlaní, případně z dlaně vytvořit stříšku před nosním vstupem (vlhká komůrka). Neklid dítěte se nemá prodlužovat a je nutno s ním odejít k ochlazení.

3. fáze: ochlazování. Ochlazení, předcházející vstupu do horka i následné po prohřátí dítěte, lze absolvovat sprchováním za použití vlažné vody a krátkého závěrečného postříknutí těla chladnou vodou (vynechává se zátylí hlavy a obličej), anebo krátkým ponořením do vody bazénku s vynecháním ponořování hlavy.

4. fáze: ukončení. Po krátkém osprchování vlažnou vodou osušit povrch těla a vlasy. Podat nápoj (přírodní ovocnou šťávu, bylinný čaj; kojence je nejlépe nakojit) a uložit k spánku.

Délka expozice: Čím mladší dítě, tím kratší prohřívání i ochlazení. Expozice horka podle toho kolísá do 2–3 minut v 1. roce, do 5 minut v 2. roce věku. Prodlužování prohřívání nad 5 minut je u těchto dětí neúčelné, i když nevyvolává poškození dětského organismu. Ochlazení v chladné vodě je jen vteřinové, ve vlažné vodě má trvat maximálně do 1 minuty.

Frekvence saunování: Běh (cyklus) saunování (tj. 1.–4. fáze) stačí absolvovat jednou, případně jej lze ještě jednou krátce opakovat, ne víckrát; saunovat 1 x týdně plně postačuje.

Doplňky těchto kritérií: Uvedený způsob saunování dětí je založen na odzkoušené metodě saunování dětí ve stovkách jeslí a mateřských škol u nás v průběhu posledních 45 let a na staletých zkušenostech finských rodičů. Zahájit saunování lze v kterémkoli ročním období. Dokonalé prohřátí chrání před působením chladu i v tuhé zimě. Fyziologická odezva dětského organismu je okamžitá, zejména v oblasti zvýšení imunity. Po saunování je na cestu domů nutné mít vyhovující pokrývku hlavy a obuv.

Autor je lékař, nestor saunování v České republice.

Názory k článku (2 názorů)
Moje osobní zkušenosti se saunou ... klokanrobin 4.3.2002 23:4
Sauny ve Finsku Jirka 14.4.2002 21:19
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.