tisk-hlavicka

O sexuální výchově

20.2.2002 Matějček Zdeněk Děti a my 1 názor

Před nějakou dobou se u nás vedla vzrušená diskuze, zdali tzv. sexuální výchova patří či nepatří také do školy. Že patří do rodiny, o tom celkem nikdo moc nepochyboval.

Teď, když diskuze utichla, je i příležitost trochu shrnout psychologické poznatky na dané téma.

Ukázalo se, že je lépe mluvit o přípravě na rodičovství než jen o samotné sexuální výchově. Tato příprava má tři podstatné složky, které můžeme označit heslovitě jako – vztah – vzor – poučení. „Vztah“ znamená citové naladění dítěte a je věcí rodinného života. V rodině se dítě od základu učí přijímat druhé lidi, mít k nim důvěru, umět dávat a přijímat – zkrátka mít rád. To také znamená, že dítě v rodině vždycky v základech sexuálně vychováváme – málo, hodně, dobře, špatně, plánovitě, příležitostně, ale vždycky nějak.

Druhá rovina je rovina vzorů. Lidé v rodině poskytují dítěti citovou jistotu. V nich poznává, že je svět „mužský“ (otcovský) a svět „ženský“ (mateřský). Poznává, jak se jedni k druhým chovají, jak se usmívají, jak se zdraví, líbají, objímají, jak si projevují přízeň a něžnost – ale i jak se na sebe zlobí a jak se usmiřují – a ovšem i jak o sexuálních věcech mluví a co schvalují a co nikoliv. Takovéto vzory chování dítě od „svých lidí“ prostě přebírá a podle nich bude jednou formovat chování své.

Konečně rovina poučení, vědomostí, znalostí, technik a návodů je asi nejsnazší k pochopení i k naplnění. Ta může být věcí rodiny, ale také školy, protože na tento způsob vzdělávání je škola takzvaně stavěná. A je-li všechno na dvou předchozích rovinách v pořádku, je ta třetí jen jejich logickým doplňkem. Takže – jaképak rozhořčené debaty!

Názory k článku (1 názorů)
re anonim 27.8.2007 17:22
Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.