tisk-hlavicka

Co to znamená velké K a co nás čeká

28.8.2001 Souradová Věra 3 názory

Každý den si uvědomuji, že je to naše s Clarisskou poslední bezstarostné horké léto. Zasvěcení čtenáři Rodiny se asi ptají Proč? Vždyť jí je teprve pět!

Pro vetsinu americkych deti totiz skolni dochazka nezacina prvni tridou, ale v mnoha statech povinnou predskolou, ktere se z mnoha historickych duvodu rika KINDERGARDEN. A slovo PREESCHOOL, ktere bychom radi prelozili predskola, znamena obycejnou skolku.

Do skolky nikdo chodit nemusi a plati se za ni. Mnohdy znacne vysoka suma. KINDERGARDEN muze, ale nemusi byt povinna, ale plati za ni vzdycky stat. Je zdarma (pokud nechodi dite do soukrome skoly) a jeji kvalita se lisi nejen podle jednotlivych statu, ale mnohdy i podle obvodu ci ulic ve meste.


Tohle je vlastne motto americke vyuky, cile americkeho skolstvi. Ja si myslim, ze to dokazu! Je to veta z jedne krasne pohadky o malinke masince, ktera dokazala vic nez mnoha velka...a reklama na skolku...OPIS

Kdyz se nekam stehujete, nebo kupujete dum a mate male dite, je velmi dobre se informovat, jak kvalitni jsou skoly ve vasem obvode a hlavne ta, do ktere budete spadat. Nejen v inseratech na domy, i v jejich cenach, se pak tato kvalita odrazi. U nas v Carlsbadu se v nove postavenych sidlistich dokonce plati specialni dane na skoly, ktere bude muset mesto postavit. Mohou byt dost vysoke.

Skola, do ktere bude chodit Clarisska, ma nastesti velmi dobrou povest. Kdyz bydlite jinde, muzete se pokusit do skoly dostat. Teotericky to mozne je, ale vetsina dobrych skol jako ta nase, nema dost mista pro zaky, kteri do ni spadaji. Americane, alespon ti, se kterymi se stykam si velmi dobre uvedomuji vyznam vzdelani pro zivot jejich deti a jsou ochotni se prestehovat, aby patrili do lepsi skoly, jsou ochotni platit za skoly soukrome. A neni to tak jako v Evrope, ze do soukromych skol chodi deti jen deti z nabozenkych duvodu nebo deti problematicke. V nekterych mestech vam zkratka nic jineho nezbyva, pokud statni skoly maji nizkou uroven nebo spatnou povest.

Nam s Clarisskou to tedy zacne 4.zari. Jako ve vetsine statu, zacina skolni rok u nas po Labor Day. Po 13 let bude nase nejmladsi ratolest velkou cast jejiho zivota travit ve skole. Skola pro ni bude cestou za vedomostmi, kamaradtstvim, pocatkem jeji zivotni drahy. Jako vsichni rodice si samozrejme prejeme, aby ji to slo, chceme, aby ji neopustila jeji zvedavost a zvidavost, aby se ucila rada, aby obstala ve vsech zkouskach, ktere ji v primem i prenesem smyslu zkola pripravi.

Maminky Clarisscinych kamaradek uz nekolik mesicu o nicem jejim nemluvi, kdyz se sejdeme. Nektere uz dokonce zacaly s ucenim.


Tri budouci skolaci. William, Clarisska a Christina. Holcicky pujdou obe do KINDERGARDEN, Will do "opravdove skoly" do 1. tridy.

Co vsechno by melo dite umet nez prijde do KINDERGARDEN?

Dite by melo vedet, jak se jmenuje a kde bydli. Profesionalne se tomu rika: Musi znat specificke informace o sobe a vseobecne informace o svete, ve kterem zije. Ma vedet, co jsou cisla (pocitat do deseti), jmenovat barvy, rozeznat formy (ctverec, obdelnik, kruh), rozpoznat veci stejne a rozdilne, srozumitelne se vyjadrovat a porozne poslouchat... Vsak tahle obecna pravidla take znate.

Musim vam vsak priznat, ze kdyz jsem si pri zapise do skoly precetla, co ma dite umet po skonceni KINDERGARDEN , vyfasovali jsme celou kupu informaci, byla jsem nekterymi cili vyuky a pozadavky prekvapena.

Rada z nich, zvlaste v jazykove vychove, premeni ze specifiky anglictiny, jine z americkeho pohledu na svet. Take musim predeslat, ze pro KINDERGARDEN v Carlsbadskem skolnim obvode vypracovali tenhle standartni plan na Pedagogicke fakulte Kalifornske University v San Diegu a je soucati celkoveho ucebniho programu. Klade se v nem predevsim duraz na rozvoj mysleni, efektivni komunikaci, umet zachazet s informacemi a naucit deti ucit se a mit skolu a uceni radi.

Tahle zlata nit positivni pristupu k detem, ke skole a k uceni, se vine celym programem. Mnohe prace deti z ruznych projektu jsme videli, kdyz jsme se v Clarisscine skole byli podivat pri dni otevrenych dveri. Obdivovali jsme panenky predku, imigrantu z ruznych zemi z programu druhaku, o kterem jsem vam psala. Nektere byly z papiru, jine usite z latky, v jine tride zase z modeliny. Videli jsme cele mestecko s nemocnici, hasicskou stanici, policii i letistem, ktere udelali prvnaci. Obrazky ve stylu Van Gogha , Picassa nebo impresionistu . Ne spatne kopie, obrazy inspirovane velkymi umelci od tretaku i pataku. Vylihnute zive rybky, zaby i kuratka v mnoha tridach.

Moc se nam v "nasi" skole libilo. Bylo nam jasne, ze cile vyuky nejsou jenom na papire. Tak jsme Clarissku s klidnym srdcem do skoly zapsali.


Tady je velke "zlate K" na pracovnim sesite urcenem detem v Kindergarden...Na matematiku se klade zvlasni duraz. Spadaji do ni i problemy logiky a rozvoje mysleni.

Cekalo nas jeste jedno prekvapeni. Dotaznik, ktery byl k zapisovym papirum pripojen. Nikdo se neptal na politickou prislusnost rodicu, jako pri zapise mych velkych deti kdysi v Cechach, ale dokonce ani ne na zamestnani rodicu ci jejich vzdelani, jak tomu byva v Evrope. Ale za to bylo hodne otazek o diteti: Co ho bavi, jak si hraje, jake ma PODLE VAS kladne ci problematicke povahove vlastnosti. Jak vychazi s jinymi detmi atd. V cem mozna potrebuje pomoc. A take velmi americky dotaz, hlavne tady u nas v Jizni Kalifornii: Mluvite doma jeste jinym jazykem nez anglicky? Uz jsem se jednou zminovala o tom, ze tady biligualni znamena rovnitko-spanelsky mluvici s pravdepodobnymi tezkostmi ve skole. Pani na skolskem oboru, kam jsem volala kvuli testu pro Clarissku, zda mluvi poradne anglicky, se mne hned zeptala: Mluvite spanelsky? A i kdyz jsem ji vysvetlila, ze ne, a ze Clarisska pomoc potrebovat nebude, ze to mohu jako ucitelka jazyku (jedno z mych mnoha "remesel") posoudit, pravila: To je u nas v Kalifornii zakon, na test musite! Skolsky odbor musi totiz vedet, kolik logopedu, specialnich ucitelu pro jazykovou vyuku, ucitelu pro dislektiky atd. bude ve skolnim roce potrebovat. Proto ten uredni siml.

Veskera takova pomoc je poskytovana skolou a je na rozdil od jinych pedagogickych poraden zdarma. Nejde o to deti "oznamkovat", zaradit nekam, ale o to pomoci jim.

Tasku do skoly uz mame . Je ruzova s Barbinkou. A tasticka na svacinu ci obed, jak to tu byva take. Take s Barbinkou ( ac si kdysi myslela, ze mi "neco takoveho" nesmi do domu, ale uz jsem Barbie rehabilitovala) mame ted to spravne obdobi, vsak to asi maminky holcicek v Cechach take znaji. A uz pocitame dny. Bezstarotne detstvi nam skoncilo... Zacina cas uceni. Skola a s ni skola zivota....

Názory k článku (3 názorů)
Velke K Annie 29.8.2001 0:26
*Re: Velke K Miška 29.8.2001 11:47
**Re: Velke K vera S. Clarisska 5, USA 29.8.2001 20:8




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.