tisk-hlavicka

Mateřské mléko - vzácný dar přírody

8.5.1999 MUDr. Magdalena Paulová, CSc. Portál 5 názorů

Je velice potěšitelné, že – narozdíl od dob minulých – většina současných maminek je rozhodnuta kojit své dítě co nejdéle. Proč je kojení tak důležité?

Kojení je nejpřirozenější způsob výživy dítěte. Věda nezná nic lepšího, než je mateřské mléko. Svým složením je přizpůsobeno potřebám dítěte. Obsahuje všechny složky nezbytné pro zdravý růst a vývoj dítěte – bílkoviny, cukry, vitaminy a minerální látky – a to vše ve vyváženém poměru a přizpůsobené vyvíjejícímu se trávicímu systému kojence.

Výhody

Mateřské mléko je „živá substance“ obsahující enzymy, protilátky a živé buňky zvlášť vhodné pro ochranu zažívacího traktu dítěte před invazí patogenů. Složení mateřského mléka se mění v průběhu jednoho kojení, od kojení ke kojení v průběhu dne, v průběhu celého období kojení a dovoluje tak dítěti vytvořit si individuální režim příjmu potravy, čímž se podílí i na ochraně před vznikem obezity.

Mateřské mléko má vždy správnou teplotu, nevyžaduje ředění a sterilizaci a je vždy dostupné.

Imunitní systém novorozence je nezralý, a proto obranné látky předávané mateřským organismem prostřednictvím mléka při kojení chrání dítě před působením mnoha virů a bakterií. Kojené děti jsou nemocné méně často a onemocnění probíhá často lehčeji než u dětí živených uměle.

Aby se mohla tvorba mléka plně rozvinout a dítěti se dostalo všeho, co pro ně příroda v těle matky vytvořila, musí mít možnost být stále v blízkosti matky. Celý děj začíná prvním kontaktem s vnějším prostředím v průběhu porodu a bezprostředně po něm, co nejdříve – nejlépe v první půlhodině. Od té doby musí mít dítě stále možnost být kojeno kdykoliv, bez omezení počtu kojení za den i délky jednotlivých kojení, ve dne i v noci. Dítě má mnoho možností, jak dát matce najevo svoji potřebu sát, jen se matka musí naučit svému dítěti porozumět.

Kojení přináší výhody i matce. Výskyt novotvarů prsu je nižší u matek, které dostatečně dlouho kojily své děti. Využíváním tukových zásob také kojení napomáhá návratu organismu do stavu před těhotenstvím. Stejně důležité jako pro výživu, vývoj a obranu proti infekcím je kojení pro citový vývoj dítěte. Pokud matka kojí, rozvíjí se těsné pouto, které vzniklo už v těhotenství.

Napravit chyby z minulosti

Dodnes – přes veškerou snahu světových výrobců přípravků umělé výživy – se nepodařilo mateřské mléko plnohodnotně nahradit. Přesto ve druhé polovině 20. století počet plně kojených dětí a délka období plného kojení poklesly.

Ve vyspělých zemích vedla k poklesu zájmu o nejpřirozenější výživu dítěte změna životního stylu, široká a zdánlivě racionální propagace přípravků umělé výživy, praktické problémy s kojením spojené se zaměstnaností žen apod.

Ale také zdravotnictví k tomuto poklesu významně přispělo zaváděním technik, které bránily přirozenému nástupu laktace – děti bývaly (někde ještě jsou) po porodu pozdě přikládány k prsu, zdravotníci zaváděli rigidní režimy v příjmu potravy (celá generace dnešních třicátníků a čtyřicátníků byla přece krmena „po třech hodinách“ – pozn. redakce), rutinním nabízením tekutin a přípravků umělé výživy lahví a dudlíkem.

V současné době jsou to opět zdravotníci, kteří se snaží nejrůznějšími způsoby počet dětí plně kojených co nejdéle zvýšit. Základní podmínkou úspěchu jsou ovšem teoretické znalosti a praktické dovednosti. Dnes však u nás není běžně k dispozici jediná příručka, která by zdravotnické veřejnosti poskytovala adekvátní informace o podpoře kojení. Propagační materiály jsou zastaralé a nevhodné. Často dokonce obsahují chybné informace. Pro matky jsou příliš nesrozumitelné, teoretické, a neobsahují odpovědi na nejrůznější dotazy, ani praktické návody k řešení obtížných situací, které na začátku kojení i při jeho pokračování mohou nastat.

Přitom na pomoc přicházejí významné světové organizace, např. WHO (Světová zdravotnická organizace), UNICEF nebo Mléčná liga – ty poskytují nejrůznější propagační materiály a výsledky odborných i statistických studií, aby pomoc zdravotníků kojícím matkám mohla být po všech stránkách kompetentní.

Věřit sobě i dítěti

Naprostá většina žen je schopna kojit. Asi 3 až 4 % matek donošených novorozenců má na začátku kojení významnější obtíže, často je však lze postupně úspěšně překonat. Kojení je přirozený děj, připravovaný organismem ženy už před těhotenstvím a v jeho průběhu pak zvlášť, očekávaný organismem dítěte.

Je třeba, aby matky důvěřovaly své schopnosti kojit. A měly by důvěřovat i dítěti – samo nejlépe ví, kdy a co potřebuje. Naučme se mu porozumět. Příroda, která spojila dvojici matka – dítě, má mnoho možností, jak vzájemné pouto upevnit. Jednou z těch nejkrásnějších a jedinečných je kojení.

Autorka je primářkou 2. dětského oddělení ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze, která nese titul „Baby Friendly Hospital“ (nemocnice přátelská dětem).

Názory k článku (5 názorů)
jak odstavit dvouletého milovníka mých p... Lenka Pokorná,2-letý chlapeček 17.4.2003 0:9
*Re: jak odstavit dvouletého milovníka ... Jana, Kacka 23 mesicu 17.4.2003 3:53
*Re: jak odstavit dvouletého milovníka ... Andrea, dcera 4 roky 17.4.2003 8:24
**Re: jak odstavit dvouletého milovník... Andrea, dcera 4 roky 17.4.2003 8:26
***Re: jak odstavit dvouletého milovn... elena 10.4.2009 22:25




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.