tisk-hlavicka

Naše zkušenost s americkou školou 11: Jak se do školy cestuje

17.5.2001 Dr. Michaela Tydlitátová, New York

Pěšky, na kole a žlutým autobusem.

Pěšky - pokud jsou v místě chodníky, což zdaleka neplatí o všech amerických městech. Pleasantville, městečko ceněné též jako "old fashioned" (v tomto smyslu tedy s původní strukturou městečka), má vskutku chodníky asi na polovině svého "school district", tedy přímo v městě samotném. Zde je velmi důležitá funkce "crossing guards". Tito příjemní lidé, často, ale ne vždy, důchodci, stojí každé školní ráno a každé školní odpoledne na "svém přechodu" a pomáhají dětem bezpečně přejít. Směrem ke škole, kde samozřejmě četnost dětí i aut vzrůstá, nejen pomáhají dětem přecházet, ale též řídí dopravu. Požívají stejných práv a povinností a též úcty (!) jako policisté. Městský strážník je také zastupuje v době jejich nepřítomnosti. Za poznámku stojí, že chodci a děti pak obzvláště jsou si jisti svojí bezpečností - řidiči jsou totiž v Americe neuvěřitelně slušní, k přecházejícím dětem pak naprosto absolutně.

Cestuje se i na kole - ve zdejším o poznání teplejším klimatu lze kolo využít kromě tří nejchladnějších zimních měsíců celý rok a některé děti v předepsaných helmách se tak běžně do školy dopravují.

Mnohá místa "school district" jsou však příliš vzdálena od školy, děti pak cestují auty s rodiči nebo školním autobusem. Autem je to nejběžnější a nejpohodlnější - rodiče dítě prostě vysadí u školy (na určeném místě) a to už odběhne do zástupu čekajících nebo rovnou do třídy - podle zvyklostí a věku.

Žlutý školní autobus jezdí zdarma, děti čekají přímo u domu v určenou dobu. Je to velmi používaný dopravní prostředek v oblastech řídce osídlených - což je mimochodem valná část Spojených států amerických. Pokud řidič auta uvidí (před sebou i v protisměru) školní autobus, který bliká a má vytažené znamení STOP, musí okamžitě zastavit a počkat, až se autobus opět rozjede. Předjetí školního autobusu v takové chvíli je přísně stíháno zákonem.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.