tisk-hlavicka

Skoncujte s rosením oken jednou provždy

26.3.2019 Komerční sdělení

Na podzim a v zimě nás rosící se okna dokáží pěkně potrápit. Čím je způsobeno a jak s ním bojovat? Dodržujte pár základních rad a zapomeňte na orosená okna i plíseň kolem nich.

Orosené okno je problém, který nás trápí i proto, že vede ke vzniku plísní kolem okna. Rosa vznikne, když se teplý a vlhký vzduch setká s chladnějším povrchem.

Okna ale nejsou na vině

Za orosení totiž zpravidla můžeme my. Na vině je nesprávné větrání a příliš nízké teploty v bytě. Abychom odstranili problém, je třeba zaměřit se na příčiny.

Rosení oken

Fyzikální jev závislý na povrchové teplotě a vlhkosti vzduchu. Při určité teplotě a vlhkosti vzduchu dojde k tomu, že se vzdušná vlhkost srazí na příliš studeném povrchu – například oken. Příliš velká interiérová vlhkost se pak může projevit v podobě plísní na stěnách i oknech a ohrožovat naše zdraví.

Jak rosení vzniká?

Vezměte si takovou lahev piva, kterou si na večer pěkně chladíte v lednici. Když ji vyndáte, orosí se. Vlhkost zmizí ve chvíli, kdy se lahev ohřeje na teplotu okolí. Vzdušná vlhkost totiž zkondenzovala na povrchu skla chladné lahve z lednice. Podobně se zamlží i okno v koupelně, když si před tím dáte horkou sprchu nebo koupel.

A stejně je to i s okny. Když je venku zima, skleněná tabule v interiéru může mít příliš nízkou teplotu a vlhkost ve vzduchu v bytě pak na studeném skle kondenzuje. To je důvod, proč jsou k rosení náchylnější dvojskla. Okna s trojsklem mají většinou povrchovou teplotu na tabuli v interiéru dostatečně vysokou a k rosení nedochází.

Vyzkoušejte následující tipy, jak rosení omezit

Pravidelně větrejte

V zimě zásadně krátce, ale intenzivně. Otevřete proti sobě na pár minut všechna okna a dveře. Během chvíle se vymění v místnosti vzduch, aniž by se současně prochladily stěny a vybavení bytu. Vyvětráte tak účinně a bez zbytečných tepelných ztrát. Ve chvíli, kdy okno zavřete, teplota se velmi rychle vrátí na původní příjemnou hodnotu.

Pozor na doplňky

Omezují proudění vzduchu a tím podporují kondenzaci. Ideálně by teplo z radiátorů mělo volně stoupat po okenních tabulích. Žaluzie vytáhněte, záclony si pořiďte radši kratší. Pokud plánujete novostavbu nebo větší rekonstrukci bytu, dejte si pozor na široké parapety, která sahají až nad radiátor. U velkých prosklených ploch by měly být vyvedeny průduchy topení tak, aby po okně teplo volně proudilo přímo a bez překážek.

S větráním souvisí i topení

Udržujte v bytě optimální teplotu pro jednotlivé místnosti. V chladnějších místnostech zavřete dveře. Topení nikdy nezakrývejte a nesušte na něm ani prádlo.

Pozor na nábytek

Za nábytkem postaveným příliš blízko u venkovních stěn nezatepleného domu může vznikat plíseň. Většinou to zjistíte až ve chvíli, kdy se chystáte malovat. Mezerou mezi nábytkem a ochlazovanými stěnami by měl dobře proudit vzduch. V koupelně a kuchyni používejte odsavače par. Myslete i na zdánlivé drobnosti. Spousta vlhkosti totiž vzniká například když vaříte bez pokliček na hrncích. Držte se těchto rad a zbavíte se nejen vlhkosti a plísní, ale velmi brzy to pocítí i vaše peněženka. Uspoříte totiž za teplo i energii.

Objevila se doma první plíseň?

Zlikvidujte ji chemicky. Zajděte hned do obchodu a pořiďte si desinfekční přípravek proti plísni. Zdi neotírejte, nebezpečné jemné spory by se rozšířily do vzduchu. Zabraňte jejímu šíření. Pořiďte si vlhkoměr, stojí doslova pár korun. Sledujte teplotu a vlhkost na těchto problematických místech. Při teplotě kolem 21°C by relativní vlhkost neměla překročit 50 %.




Vyhledávání článků podle věku