tisk-hlavicka

Prevence srdečních a cévních onemocnění u dětí

4.3.2019 PhDr. Helena Chvátalová

Připadá vám tento titulek přinejmenším „divný“ a myslíte si, že srdeční a cévní (kardiovaskulární) onemocnění, jejichž výskyt v naší populaci stále stoupá, se týkají vyšších věkových kategorií, ale dětí nikoliv? Je to trochu jinak…

Co mohou udělat pro zdraví svých dětí hlavně do budoucna rodiče, kteří vědí, že například jejich dědeček nebo otec zemřel na cévní mozkovou příhodu (lidově mozková mrtvice) či srdeční infarkt a babička měla těžkou cukrovku (diabetes mellitus) 2. typu?

Rodinná zátěž existuje

Především je nutné, aby si všichni v rodině uvědomili, že existuje rodinná zátěž pro srdeční a cévní onemocnění, a i když se to nezdá, tak jejich pětiletý syn či osmiletá dcera jsou potenciálními kandidáty infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody a je potřeba o tom vědět,“ řekl mi před časem prof. MUDr. Richard Češka, CSc., F.E.F.I.M, vedoucí Centra preventivní kardiologie III. interní kliniky VFN v Praze.

Děti z takových „zatížených“ rodin – ale samozřejmě nejen z nich – by měly pravidelně cvičit, jezdit na kole, běhat, plavat, je dobré vést je k nějakému sportu. Ve stravě by měli rodiče preferovat ovoce, zeleninu i dostatek rybích jídel a vyhýbat se mimo jiné přemíře sladkostí včetně sladkých nápojů.

Je ovšem třeba zdůraznit, že úspěch budeme mít, když budeme vychovávat vlastním příkladem! Pokud budeme dítěti vysvětlovat, že musí, prostě musí jíst co nejvíc zeleninky a hodně se pohybovat, ale tatínek bohatě omaštěný knedlík s tučným bůčkem po nedělním obědě spláchne řádným douškem piva a uloží se spokojeně na gauč k televizi, nemůžeme čekat, že se dítě bude nadšeně chovat „zdravě“. Prostě, co si dítě zafixuje v dětství, to si potom ponese jako dávné výchovné vzorce po celý život. Nehledě na to, že takový tatínek škodí nejen dítěti, ale i sám sobě, protože rodinná zátěž samozřejmě platí i pro něj.

Není třeba jen zakazovat

Měli bychom se také s dítětem vyvarovat rychlých občerstvení typu McDonald’s nebo KFC. Děti je bohužel milují a rodiče říkají, že je těžké jejich žadonění odolávat. Ano, je to těžké – ale není třeba jenom zakazovat. Pokud se návštěva takového občerstvení stane výjimečnou malou odměnou a dítě si pochutná na hranolcích od „Mekáče“ třeba třikrát do roka, „nebezpečí“ mu určitě nehrozí, zvláště když mu oblíbené hranolky doma připravujeme pečené dokřupava v troubě s minimem tuku, nebo dokonce zcela bez tuku. Ale i v takovém případě je rozhodující příklad rodičů – když si rodiče jako rychlé občerstvení pravidelně dávají zeleninový salát s kousky kuřecího masa, dítě si ho jistě časem dá s nimi.

V posledních letech se hodně propaguje tzv. středomořská strava s dostatkem zeleniny, ovoce, ryb apod., což je jistě chvályhodné, ale já myslím, že se může běžně jíst i mnoho typických českých jídel. Pokud milujeme vepřo-knedlo-zelo, není důvod si ho odpírat, když upečeme vepřové maso bez viditelného tuku a bez přidaného sádla, vezmeme si jeden až dva knedlíky a velikou kupu zelí,“ uvedl prof. Češka.

Nevzbuďme v dítěti dojem, že je nemocné

V České republice existuje dobrá síť dětských kardiologů, kteří se dětem z rizikových rodin věnují. Nebylo by ale dobré v dítěti vzbuzovat dojem, že je „těžce nemocné“ a MUSÍ dělat (nebo naopak si odepřít) to či ono. Ideální je vést ho vlastním příkladem ke zdravému životnímu stylu, jehož součástí je především zdravá strava, správná životospráva (například dostatek spánku) a dostatek pohybu, který by měl dítě bavit. I s malým dítětem můžeme hrát jednoduché pohybové hry, které si možná ještě pamatujeme ze svého dětství a které bohužel upadají v zapomenutí. (Mimochodem, ještě na počátku 20. století, tedy zhruba před 100 lety, děti důvěrně znaly asi šedesát her, které se daly hrát venku, v přírodě, bez jakýchkoli zvláštních pomůcek. Když se zeptáme dnešních dětí, vzpomenou si maximálně na tři až pět z nich…)

Pro děti z rodin s vysokým rizikem srdečních a cévních onemocnění existuje ještě jeden naprostý zákaz – a tím je kouření. Pokud má někdo v rodině genetickou zátěž kardiovaskulárního onemocnění, v rodině se opakovaně vyskytuje vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak apod., je naprosto nezbytné, aby dítě nezačalo kouřit. A totéž samozřejmě platí i pro rodiče – jejich příklad je v tomto směru mimořádně důležitý.

Prof. Češka také upozornil, že existují i případy těžkých familiárních hypercholesterolémií, kdy bohužel dítě kolem deseti let může postihnout infarkt myokardu. Jde o rodinnou zátěž – geneticky daný defekt, který vede k těžkému zvýšení cholesterolu. Jsou to však případy velice vzácné. V celé České republice žije takto ohrožených dětí do deseti, takže se to naštěstí naprosté většiny rodin netýká.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.