tisk-hlavicka

K moderní době patří i elekroodpad. Kam s ním? Do koše nepatří!

3.12.2018 Komerční sdělení

Náš život si už snad ani nedovedeme představit bez elektrické energie a bez toho všeho, co okolo nás dává do pohybu. Žijeme obklopeni různými „chytrými“ elektrospotřebiči a život bez mobilu, počítače, televizních, rozhlasových, Wi-fi a různých dalších přijímačů, vysílačů a vymožeností si už nedovedeme představit.
Stejné je to v kuchyni, kde připravujeme jídlo za pomoci nepřeberného množství různých elektrických pomocníků a „udělátek“. Doby, kdy jsme všechnu důležitou práci museli udělat ručně a za denního světla jsou pryč.
„Cvak“ a budiž umělé světlo! Různé žárovky a zářivky nám svítí na cestu, na práci, na život i na smrt. Moderní doba přináší také moderní problém – jak naložit se všemi těmi užitečnými elektrospotřebiči, když nám přestanou sloužit a stane se z nich elektroodpad?
Elektrospotřebiče jsou vyrobeny z mnoha druhů materiálů s různými vlastnostmi, často za použití nebezpečných látek, které nelze bezpečně likvidovat, pokud je vyhodíme do směsného komunálního odpadu.
Při likvidaci vyžaduje elektroodpad speciální zacházení s odborným dohledem. Jde o výrobky s ukončenou životností, které podléhají takzvanému zpětnému odběru, protože obsahují množství cenných látek a drahých kovů, které si zaslouží recyklaci. A také proto, že některé obsahují i nebezpečné látky, které musí být pod kontrolou a nesmí se dostat do volné přírody, aby nedošlo k jejímu znečištění. Proto se třídění a recyklaci elektroodpadu v dnešní době věnuje velká pozornost.

K nebezpečnému elektroodpadu patří zejména hojně používané zářivky.
Zářivky vlastně fungují na principu nízkotlakých rtuťových výbojek a v rámci elektroodpadu, vyprodukovaného českými domácnostmi, patří mezi nejčastější. Ať už jde o zářivky klasické rovné, tvarované, kompaktní nebo barevné či s UV zářením, tak všechny zářivky mají společné jedno – přítomnost rtuti a toxického luminoforu.
Tato skutečnost zářivky řadí do kategorie nebezpečného odpadu s režimem speciálního zacházení a je velmi důležité na to nezapomínat a dbát na jejich správné vytřídění.


Pokud si klademe otázku, kam vyhodit zářivky a žárovky, odpověď je jednoduchá: zářivky je nejlepšíodevzdat na kterémkoliv z míst, kde se prodávají – tedy v prodejnách elektro, supermarketech, hobby centrech a podobně.
Další možností zpětného odběru zářivek jsou tzv. sběrná místa a sběrné dvory, určené pro sběr elektroodpadu a dalších vybraných druhů domácího odpadu .

Obyčejné žárovky, na rozdíl od zářivek, neobsahují nebezpečné látky, proto je můžeme vyhodit i do směsného odpadu. Mnohem lepší však bude vyhodit je společně s dalším elektroodpadem, jakým jsou lednice, sporáky, pračky, myčky, vysavače, počítače, mobily, fotoaparáty, televizory, rádia, reproduktory, antény, malé domácí spotřebiče, rychlovarné konvice, mixéry, vařiče, ruční a zahradní nářadí a také svítidla, zářivky, výbojky, baterie a další vysloužilá elektro zařízení.

Třídění a recyklace elektroodpadu je nutným krokem k zachování zdravého životního prostředí a přírody bez kontaminace škodlivými látkami, které elektroodpad běžně obsahuje.
Odměnou nám bude čistý a zdravý prostor pro život. Více o třídění elektrodpadu i ostatních odpadů se dočtete na webu samosebou.cz.
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.