tisk-hlavicka

Klíšťová encefalitida – je čas začít se připravovat na další sezónu

12.11.2018 Komerční sdělení

Média letos opakovaně informovala o komplikovaných případech klíšťové encefalitidy.

Není divu, vždyť lidí nakažených klíšťovou encefalitidou stále přibývá a následkem může být trvalá invalidita, nebo dokonce smrt. Co udělat pro to, aby počet nemocných příští rok klesl? Pomůže nejen prevence před přisátím klíštěte, ale též očkování. Vhodná doba pro očkování je po celý rok. Pokud chcete být chráněni již při prvních jarních vycházkách, s očkováním je vhodné začít teď, na podzim.

Ochrana se předpokládá již 14 dní po druhé očkovací dávce. Při klasickém schématu se druhá dávka aplikuje po 1–3 měsících po dávce první. „Očkování je možné po celý rok, nejsou měsíce, kdy by nemělo účinek, či by bylo zbytečné. Základní vakcinace probíhá ve třech základních dávkách, již 14 dní po druhé dávce však nastupuje vysoký ochranný účinek. Přeočkování je doporučováno po třech či pěti letech v závislosti na věku a použité vakcíně,” vysvětluje docent MUDr. Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Obavy z malých parazitů jsou zcela jistě oprávněné a určitě ne přeceňované – jejich výskyt v České republice je plošný a k přisátí infikovaného klíštěte může dojít v kterémkoliv kraji. „Infikovaná klíšťata se vyskytují v lesích, ale i v městských parcích či na zahrádkách rodinných domů, chat a chalup. Riziko setkání s infikovaným klíštětem tak hrozí při běžných aktivitách, jako je zahradničení, venčení psa, procházce v parku, ale i při sportech provozovaných venku či v přírodě – nordic walking nebo běh,” potvrzuje doc. Maďar. To, že klíště si můžete přinést pouze z lesa, je jedním z mýtů kolujících o klíšťatech. Další mýty a zajímavé informace najdete na www.pozorkliste.cz.

Klíšťata přenášejí dvě častá onemocnění – klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu. Obě tyto nákazy mohou zanechat dlouhodobé následky. Lymeská borrelióza je bakteriální infekce, které je léčitelné antibiotiky, klíšťová encefalitida je virová nákaza a účinná specifická léčba u ní stále není k dispozici, antibiotika na virus žádný efekt nemají. Terapie se zaměřuje pouze na mírnění příznaků probíhající infekce a s původcem nákazy si musí poradit organismus sám vlastními silami. Zdaleka ne vždy je však tento boj úspěšný. Infekce zasahuje centrální nervový systém a může vést k trvalé invaliditě, nebo způsobit úmrtí.

Očkování proti klíšťové encefalitidě:

  • vakcinace je možná po celý rok
  • očkovat se mohou děti od 1 roku i dospělí všech věkových skupin
  • základní vakcinace je ve třech dávkách, ochrana nastupuje už 14 dní po druhé dávce
  • následné přeočkování se aplikuje po třech až pěti letech
  • na očkování přispívají v rámci preventivních programů zdravotní pojišťovny, čerpat můžete až 1500 korun ročně

Lidé však očkování proti klíšťové encefalitidě často podceňují a neberou dané riziko vážně, očkováno je pouhých 24 % obyvatel. 0čkování je přitom vhodné již od 1 roku věku. „Známe dost velký soubor dětských pacientů s dlouhodobými následky po klíšťové encefalitidě. Tato nákaza sice u dětí obvykle probíhá mírněji než u dospělých, ale nemusí tomu tak být. U dětí dochází spíše k virovému zánětu mozkových blan než mozku, což je spojené s lepší prognózou. Znamená to, že děti na klíšťovou encefalitidu obvykle neumírají, ani netrpí na jiné dramatické následky např. obrny končetin, hluchota, slepota jako starší ročníky, mohou však mít jiné komplikace, které jim negativně zasáhnou do života a zhorší dlouhodobě jeho kvalitu, jako poruchy paměti, koncentrace, nespavost, chronické bolesti hlavy, a přináší tak zhoršení prospěchu ve škole i nezájem o koníčky,” říká docent Maďar. „Pokud je tedy dítě v přírodě v riziku nákazy a je starší 1 roku, mělo by být očkováno. Vakcíny proti klíšťové encefalitidě již existují desítky let a jsou dostatečně odzkoušené i u dětské populace,” uzavírá odborník.

Pro některé může být hlavní důvod absence očkování finanční, přestože zdravotní pojišťovny na očkování přispívají. Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 800 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny až do výše 1500 korun ročně. Přehled příspěvků jednotlivých pojišťoven najdete na www.pozorkliste.cz.

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě: FSME-IMMUN 0,5 ml a FSME-IMMUN 0,25 ml. Výdej léčivých přípravků (vakcín) je vázán na lékařský předpis. Vakcína FSME-IMMUN nechrání 100 % očkovaných. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci.
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.