tisk-hlavicka

Myom - častá příčina životního diskomfortu ženy

8.11.2018 Komerční sdělení

Myom je nejčastějším pánevním nádorem a musí být odstraněn až u 50% žen ve věku 35-45 let.

Myom je nejčastějším pánevním nádorem a musí být odstraněn až u 50% žen ve věku 35-45 let.

Vzniká z hladké děložní svaloviny a jako takový je nezhoubný. Bohužel je často doprovázen příznaky, jež ničí životní komfort ženy, ať mluvíme o bolesti zad, únavě, nadýmání, běžná je nevolnost či nadměrné krvácení při menstruaci. Výjimkou nejsou neplodnost či opakované samovolné potraty.

"Žádné příznaky jsem neměla. Malý myom mi zjistil můj gynekolog při pravidelné prohlídce. Bohužel po roce se z ničeho nic začal zvětšovat, a tak jsem musela na zákrok", říká paní Věra z Rychnova nad Kněžnou.

I když myomy neohrožují ženu na životě, mohou výrazným způsobem snížit její životní pohodu, kde krvácení mimo cyklus, nebo bolestivý pohlavní styk nejsou ničím neobvyklým. I když jsou případy, kdy chirurgický zákrok není nutný, statistiky jasně ukazují, že většina žen musí absolvovat odstranění myomu a to buď klasickou operací, nebo laparoskopicky. Vhodnost varianty stanovuje lékař, kde hlavními vodítky jsou velikost a počet myomů, jejich umístění, důležitou roli hraje i věk pacientky.

V zásadě lze říct, že samotný gynekologický zákrok je rychlý a nese relativně nízká rizika komplikací. Avšak mechanické narušení kůže a přilehlých tkání je spojeno s rizikem srůstů. Ty hrozí při jakémkoliv chirurgickém zákroku, odstranění myomu nevyjímaje. Srůsty či špatně zahojená jizva se mohou stát zdrojem zdravotních obtíží, kde těmi nejčastějšími jsou bolesti zad, chronické střevní potíže, únava, či neplodnost. Žena se tak dostává do začarovaného kruhu, kdy odstranění jedné obtíže může způsobit problém jiný, vyžadující další chirurgický zákrok.

"Stále mě bolela záda a byla jsem neustále velmi unavená. Za necelého půl roku po zákroku se přišlo na to, že mám v břiše srůsty. Nakonec jsem musela absolvovat další operaci k jejich odstranění. Bylo to strašné, měla jsem strach, že budu mít přes břicho obrovskou jizvu, a že se mi srůsty udělají znovu. Kamarádka mi řekla o nějakém gelu proti srůstům. Probrala jsem to se svým doktorem a on mi doporučil Hyalobarrier gel," pokračuje paní Věra.

Několik nemocničních gynekologických pracovišť po republice již běžně svým pacientkám nabízí nadstandardní pooperační péči - v případě podstoupení laparoskopické operace (tj. operace třemi body) - v podobě kombinace zdravotnických přípravků, jejichž přínos je právě v zamezení srůstů, hojení ran a minimalizaci jizvy. Zmíněný antiadhezivní Hyalobarrier gel je aplikován na vnitřní tkáně před uzavřením řezné rány. Následně je řezná rána, namísto šití, uzavřena speciálním lepidlem Epiglu a náplastmi, které, díky své patentované technologii Safe Tac®, hojí a minimalizují jizvu. Gel svou dokonalou přilnavostí ke tkáním vytvoří mechanickou bariéru, čímž zamezí vytvoření srůstů a lepidlo jemným způsobem (bez nutnosti poraňovat tkáň šitím) jizvu scelí. Náplast Mepilex Border Post Op, aplikovaná následně okamžitě zahájí proces hojení a s odstupem několika týdnů pak aplikace Mepiform náplasti zajistí formování a minimalizaci jizvy.

Tato efektivní kombinace přináší pacientkám výrazně větší pooperační komfort. Technologie Safe Tac®, fungující na bázi silikonu, pomáhá citelným způsobem snižovat bolestivost rány a jak praxe ukazuje, ve spojení s gelem a lepidlem se celý proces rekonvalescence významně zpříjemňuje. Rychlejší rekonvalescence pacientky, a tedy i rychlejší návrat do běžného života, jsou jen dalším benefity pro pacientku.
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.