tisk-hlavicka

V čem podnikají ženy a v čem zase muži

1.11.2018 Marek Řezanka, ČSÚ

V roce 2017 v České republice podnikalo téměř 900 tis. podnikatelů. Zastoupení žen mezi podnikateli bylo přibližně třetinové.

V posledních letech opanovaly podnikání v oblasti vzdělávání ženy. Informační a komunikační činnosti se podobně jako stavebnictví či doprava a skladování staly doménou sebezaměstnaných mužů. V dopravě a skladování podíl podnikajících žen vzrostl, kdežto v oblasti informačních a komunikačních činností vykázal klesající trend.

V roce 2017 v České republice podnikalo téměř 900 tis. podnikatelů. Zastoupení žen mezi podnikateli bylo přibližně třetinové.

Sebezaměstnaní muži se nejčastěji v rámci odvětví věnovali stavebnictví (158 tis.), zpracovatelskému průmyslu (87 tis.) a sekci obchodu včetně oprav motorových vozidel (82 tis.). Značný je jejich počet i v odvětvové sekci profesní, vědecké a technické činnosti (63 tis.) a v sekci informační a komunikační činnosti, ve které se požaduje vysoká úroveň formálního vzdělání (asi 31 tis.).

Podíly podnikajících ze všech zaměstnaných podle vybraných kategorií CZ-NACE a pohlaví, 2017 (%) - ZDROJ: ČSÚ, VŠPS

Ženy nejvíce podnikají v oblasti profesních, vědeckých a technických činností (52 tis.), dále v sekci obchodu (43 tis.) a v sekci takzvaných ostatních činností, kam spadají např. kadeřnické, kosmetické činnosti, činnosti pro osobní a fyzickou pohodu nebo praní a chemické čištění (43 tis.). Více žen než mužů podnikalo ve zdravotní a sociální péči nebo ve vzdělávání. Zde ale nešlo o příliš vysoké počty.

Nejnižším podílem žen se vyznačovali sebezaměstnaní ve stavebnictví. Ženy zde tvořily pouze necelá tři procenta podnikatelů.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.