tisk-hlavicka

Výhodná půjčka nemusí zatížit rodinný rozpočet

11.10.2018 Komerční sdělení

Rodinný rozpočet je často nutné velmi dobře hlídat a často dokonce počítat každou korunu. Pokud vše vychází, je to ideální stav. Může však nastat situace, že bude potřeba půjčka. Jak na ni? A jak zajistit a zvládnout, aby rodinný rozpočet příliš nezatížila? Podívejte se na několik tipů, kterých se doporučujeme držet.

Hleďte na co nejnižší úrok a RPSN

Začneme tím, co je možné označit jako věc skutečně nejdůležitější. A tím není nic jiného, než úroková sazba a také sazba RPSN. Obojí je udávané v procentech a jasně platí, že čím jsou obě sazby nižší, tím lépe. Dobré jsou hodnoty okolo jednotek procent, ale existuje i půjčka online, která může být s úrokem nulovým. Ideální volba, jak nezaplatit ani o korunu navíc. Nutno však říci, že může mít i specifické podmínky, které souvisí jak s její charakteristikou, tak se získáním. Mezi hlavní podmínky obvykle patří toto:

  • Určená je jenom pro nové klienty
  • Nabízeny jsou nižší částky
  • Splatnost je jednorázová

Když mluvíme o úroku i RPSN, je vhodné sledovat obě hodnoty. Nyní výjimkou, že úroková sazba může být velmi nízká, zatímco RPSN bude několikanásobně dražší. A půjčka tedy méně výhodná.

Zajímejte se o výši splátky

I ta je velmi důležitá, jelikož ovlivňuje hlavně měsíční rozpočet. Tedy sumu, se kterou je nutné hospodařit, abyste se svou rodinou mohli vyjít. Právě výše splátky by měla odpovídat sumě, kterou máte navíc. Neměla by být stejná, ale měla by být o něco nižší. Dnes obvykle není problém nastavit si výši splátky podle potřeb. Pokud to nejsou nebankovní půjčky ihned, ale mluv se o půjčkách spotřebitelských, tak žadatelé nemají žádný problém. Ani v bankovním, ani nebankovním segmentu. Splátky za určitých podmínek mohou začínat i a několika stovkách. To jsou sumy, které rozpočet skutečně nezatíží.

Pozor však na situaci, kdy je výše splátky vyšší, ne vaše možnosti. Krátkodobě splátky z důvodu skromnosti zvládnete, ale z dlouhodobého hlediska je to spíše cesta do hluboké dluhové pasti.

Roli hraje i délka splácení

Nízké splátky jsou ideální z hlediska aktuálního, tedy měsíčního rozpočtu. Při výběru je vhodné hledět také na délku splácení. Malá splátka sice může lákat, ale dále je třeba přihlédnout k tomu, jak dlouho bude nutné úvěrové společnosti nebo bance platit. Kromě toho, že mluvíme o závazku, nelze zapomínat také na fakt, že delší splácení celkově zvyšuje sumu, která je zaplacena navíc. A to i přesto, že je využitý úvěr s nízkým úrokem.

Možnosti umí prověřit i samotný poskytovatel

Doba, kdy jednotlivci i rodiny padaly do dluhových pastí od prvního dne, je dávno pryč. Podle současných zákonů musí poskytovatel prověřit schopnosti splácet. A tak se může ptát na:

  • Příjem celé rodiny
  • Aktuální závazky celé rodiny
  • Běžné výdaje celé rodiny

Banka nebo nebankovní společnost sama zhodnotí, zda by půjčka rozpočet zatížila, nebo ne. Často se přitom koukne i do finanční minulosti. A to znamená, že v podstatě mizí půjčky bez nahlížení do všech registrů, stejně jako mizí půjčky bez potvrzení příjmů. A s tím spojené ty, které jsou určené nezaměstnaným, lidem v exekuci, nebo i celé řadě dalších problémových klientů.

Výhody od poskytovatelů přijdou vhod

Jak na dokonalou půjčku již víte. Nyní se podívejme i na fakt, že řada poskytovatelů nabídne i výhody, které mohou přijít vhod, když se v rámci rozpočtu ocitnete v problémech. U některých poskytovatelů je možné se splátkou hýbat. A to jak směrem nahoru, tak samozřejmě také směrem dolů. Dále není problémem si splátku přesunout na jiný, více vyhovující termín. Stejně tak nemusí být problémem si splátku za daný měsíc zcela odložit, až na konec splátkového kalendáře. A právě toto se v případě problémů jeví jako doslova ideální možnost.
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.