tisk-hlavicka

Sezona klíšťat zdaleka nekončí

15.10.2018 Komerční sdělení

Obavy z malých parazitů jsou zcela jistě oprávněné a určitě ne přeceňované.

Vysoké teploty a sucho vedly k tomu, že se aktivita klíšťat v průběhu srpna snížila. S poklesem teplot v září a říjnu jsou ale klíšťata opět aktivnější. To potvrzuje i doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování: „Zvýšená aktivita klíšťat se projevila už od září a bude pokračovat, až dokud vnější teplota neklesne pod 5 st. C. Podzimní měsíce obvykle přinášejí nárůst výskytu klíšťaty přenášených nákaz. Například loňský říjen byl kvůli skvělé houbařské sezóně počtem postižených klíšťovou encefalitidou jedním z nejhorších za posledních deset let.”

Obavy z malých parazitů jsou zcela jistě oprávněné a určitě ne přeceňované – jejich výskyt v České republice je plošný a k přisátí infikovaného klíštěte může dojít v kterémkoliv kraji. Klíšťata přenášejí dvě častá onemocnění – klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu. Obě onemocnění mohou zanechat dlouhodobé následky. Lymeská borrelióza je bakteriální onemocnění, které je léčitelné antibiotiky, klíšťová encefalitida je virová nákaza a účinná specifická léčba u ní stále není k dispozici, antibiotika na virus žádný efekt nemají. Terapie se zaměřuje pouze na mírnění příznaků probíhající infekce a s původcem nákazy si musí poradit organismus sám vlastními silami. Zdaleka ne vždy je však tento boj úspěšný. Infekce zasahuje centrální nervový systém a může vést k trvalé invaliditě nebo způsobit úmrtí.

„Významným faktorem je časový interval, po který klíště zůstane přisáté. Zatímco k přenosu lymeské borreliózy dochází až po 24 hodinách a pravděpodobnost, že přisáté klíště bude na těle objeveno je vyšší, k nákaze viry klíšťové encefalitidy stačí přisátí trvající dvě hodiny,” upozorňuje Rastislav Maďar a dodává: „Za tuto dobu se nezřídka ještě ani nevrátíme z procházky domů. Proto tolik apelujeme na prevenci očkováním.”

Lidé však očkování proti klíšťové encefalitidě často podceňují a neberou dané riziko vážně, očkováno je pouhých 24 % obyvatel. Pro některé může být hlavní důvod finanční, přestože zdravotní pojišťovny na očkování přispívají. Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 800 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny až do výše 1500 korun ročně. Přehled příspěvků jednotlivých pojišťoven najdete na www.pozorkliste.cz. „Měli bychom se inspirovat v Rakousku, v zemi srovnatelné s Českou republikou, kde je výskyt infekčních klíšťat podobný jako u nás. Díky vysoké proočkovanosti přesahující 80 % se tam počty nakažených pohybují řádově v desítkách případů za rok, zatímco u nás jsou jich za stejné období stovky,” uzavírá docent Maďar.

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě: FSME-IMMUN 0,5 ml a FSME-IMMUN 0,25 ml. Výdej léčivých přípravků (vakcín) je vázán na lékařský předpis. Vakcína FSME-IMMUN nechrání 100 % očkovaných. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci.




Vyhledávání článků podle věku