tisk-hlavicka

OVB: Hypotéky a další zpřísnění podmínek

12.9.2018 Komerční sdělení

Pro lidi, kteří nic nezdědí nebo které nezaopatří rodiče, je hypotéka jedním z mála řešení bytové situace. Nové podmínky pro žadatele jsou však přísné a hypotéky se tak stávají nedostupnými.

Většina finančních serverů již přinesla informace o zpřísnění pravidel a podmínek pro získání hypoték. Pro ty lidi, kteří neměli to štěstí a nic nezdědili, nebo které nezaopatřili rodiče, je ale hypotéka jediným řešením bytové situace. Pokud tedy nechtějí zůstat doživotně v pronájmu. V cizině žije v pronájmu mnohem vyšší procento obyvatel než v České republice, ale svou roli zde sehrává bytová a sociální politika konkrétních států a samozřejmě přijatelné ceny nájmů. "V některých městech ČR jsou ceny pronájmů poměrně nízké, v krajských městech však v naprosté většině případů výše měsíčních nájmů převyšují měsíční splátky hypoték, a tak se většina lidí snaží hypotéku získat." uvádí Nelly Hegenbarthová, oblastní vedoucí finančně poradenské společnosti OVB Allfinanz.

Co ale opravdu přináší současné zpřísnění pravidel?

1. 20 % vlastních prostředků. To je ale při dnešních cenách bytů pro většinu lidí částka, kterou nejsou schopní doložit, zvláště v Praze a v Brně.

2. Co je však druhou, ještě závažnější podmínkou pro získání úvěru, je požadavek, kdy výše dluhů včetně nové hypotéky nesmí překročit devítinásobek ročního příjmu žadatele. Žadatel by navíc na splátky všech svých dluhů neměl vydávat více než 45 % svého měsíčního čistého platu.

Pokud tedy vezmeme data z ČSÚ, průměrná hrubá měsíční mzda činí 30 265 Kč. Dle jednoduchého výpočtu tak člověk dosáhne na hypotéku v maximální výši 2 475 000 Kč. Za tuto cenu si však v Praze pořídíte sotva garsonku, a to ještě předpokládáme, že žadatel nemá děti a nemá ani žádné jiné finanční závazky. Při současných cenách bytů se tak hypotéka i pro lidi s nadprůměrných příjmem stává nedostupnou. V grafu níže uvádíme, na jakou hypotéku byste v závislosti na vašem čistém měsíčním příjmu dle současných pravidel mohli dosáhnout.

Do budoucna to nevypadá lépe, spíše předpokládáme další zpřísňování. Plánujete-li tedy řešit vlastní bydlení hypotékou, je opravdu nejvyšší čas využít alespoň stávající podmínky a stále ještě nízké úrokové sazby.

OVB - pro získání hypotéky musíte doložit dostatečnou výši vlastních prostředků

OVB - pro získání hypotéky musíte doložit dostatečnou výši vlastních prostředků

Spleť nabídek bank a stavebních spoření

Zorientovat se v nabídkách bank a stavebních spořitelen není jednoduché. Finanční poradci mají k dispozici detailnější informace a často jsou schopni zajistit mnohem výhodnější úvěr a individuální podmínky, než jaké byste získali napřímo v bance. Dobrý finanční poradce vás také provede celým procesem nákupu nemovitosti a vyřizování potřebných dokumentů pro vás nebude zdaleka tak náročné jako v případě, že byste si úvěr vyřizovali sami. I to říká Petr Janošec, oblastní vedoucí společnosti OVB Allfinanz, který má za sebou stovky vyřízených hypoték a je opravdovým specialistou v této oblasti. Je-li pro vás hypotéka aktuální, nebo v nejbližší době předpokládáte, že budete koupi nemovitosti řešit, neodkládejte to, sjednejte si hypotéku co nejdříve. Na čerpání úvěru máte v naprosté většině případů až roční lhůtu. Obraťte se na zkušeného a doporučovaného finančního poradce, bude to pro vás jistě nejrychlejší a nejvýhodnější cesta, jak získat hypotéku a bydlet brzy ve svém.
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.