tisk-hlavicka

S rodinou autem do Chorvatska - 4 nejčastější omyly

8.8.2018 Komerční sdělení

Už už se opět schyluje k velkému stěhování národa. Balíme nafukovací hračky, chladící tašky, plavky, kroksy, foťáky a spolu s dětmi a partnery je pěchujeme do aut, abychom se na týden dva přesunuli někam mezi Rijeku a Dubrovník. Pozor ale na rozšířené omyly, určitě jste alespoň některý už mezi lidmi zaslechli. Pojďme si je uvést na pravou míru. Pomůže vám to ušetřit nejednu nepříjemnost.

Omyl první: Děti nepotřebují doklady, stačí, když je mám zapsané v občance

Děti potřebují na cestu svůj vlastní průkaz totožnosti nebo cestovní pas. Ale to není vše.

Zpozorněte, pokud posíláte do Chorvatska děti

  • s dospělými, kteří nejsou jejich zákonnými zástupci (například s prarodiči)
  • jen s jedním rodičem
  • samotné (například se školním zájezdem)

Pak totiž může být v určitých situacích vyžadováno další potvrzení rodičů, že s cestou souhlasí.

Na toto potvrzení neexistuje žádný formulář, může být napsáno volnou formou. Uvede se jméno, příjmení, datum narození dítěte i dospělé osoby, která je doprovází, cíl a účel cesty a přibližný termín, rodiče dokument podepíší a podpisy nechají úředně ověřit. Je dobré vyhotovit opis dokumentu ještě nejméně v angličtině.

Omyl druhý: Stačí mi kartička zdravotní pojišťovny, v EU mě musí ošetřit všude

Evropský průkaz zdravotního pojištění (kartičku pojišťovny) si doma rozhodně nezapomeňte, ale zdravotní pojištění z ČR vám ve všech případech nemusí v cizině stačit. (A nejde jen o Chorvatsko, projíždíme také Rakouskem a Slovinskem.)

Jak to? Ve státních zdravotních zařízeních v Evropě na něj budete ošetřeni a to za stejných podmínek, jako občané domovského státu. To znamená, že pokud domácí na péči doplácejí, doplatíte také. Doma pak můžete zaplacenou částku u pojišťovny požadovat, ale bude vám pravděpodobně vyplacena suma jen v té výši, jakou byste za stejné ošetření zaplatili v ČR. Z toho důvodu se doporučuje v každém případě uzavřít cestovní pojištění, z něhož se hradí náklady v místních cenách.

Sjednat komerční pojištění ale není problém a stojí jen pár desítek korun. Nemusíte ani chodit s velkým předstihem nikam na pobočku, můžete uzavřít cestovní pojištění online. Zadáte všechny údaje do formuláře na webu, v posledním kroku zaplatíte a od té chvíle jste pojištěni.

Pojištění léčebných výloh pokrývá náklady na léčení, ošetření, zásah záchranné služby a převoz do nemocnice i domů. Můžete přitom provozovat běžné sporty. Rizikové sporty a závodění se vždy připojišťují zvlášť. Nepodceňujte přitom limity pojistného plnění, operace nebo převoz zraněného vrtulníkem jsou drahé špásy.

Omyl třetí: S Chorvaty se vždycky domluvíme!

Ano, naše jazyky jsou blízké a na pobřeží, kde lidé žijí z cestovního ruchu, nebývá v komunikaci žádný zádrhel. Pokud se vám ale stane na cestě dopravní nehoda, budete jednak v šoku a jednak odkázaní na chorvatského policistu, který nemusí umět ani pořádně anglicky. Navíc tu mohou být další účastníci nehody a ti mohou mluvit také jinou řečí. V případě nouze tlumočníka potřebovat budete, nepodceňte tedy asistenční službu pro motoristy HOLIDAY, kterou si můžete také sjednat s pojištěním. Asistenční služba vám pomůže například následujícím způsobem: v případě, že dojde k nehodě, zprostředkuje služby lékaře, zajistí převoz z a do nemocnice, zajistí dopravu někoho z ČR, pokud nebudete moci jet samostatně domů. Prostě jenom vytočte telefonní číslo operátorky na lince, ona Vám ochotně poradí. Dále pojišťovna poskytuje tlumočníka přes telefon, případně právní servis.

Omyl čtvrtý: Kolonám po cestě se nevyhnu

Je to sice obtížné, přesto doporučení existují: podle rakouských zdrojů je nejhorší situace na dálnicích vždy v sobotu. Naproti tomu ve všední dny kromě pátku bývají silnice volnější a pravděpodobnost bezproblémového průjezdu stoupá. V některých chorvatských ubytovacích zařízeních se moudře střídají turnusy v úterý, ve středu, nebo ve čtvrtek, to nám přirozeně nahrává.

Očekávaný kritický termín je sobota 28. 7. a následující dny, kdy začínají prázdniny v Německu. Dopravní situace bude zřejmě v tyto dny nejhorší. Pokud tedy jen trochu můžete, naplánujte cestu na dobu mimo problematické termíny. Nutnost platit mýtné na chorvatských dálnicích způsobuje kolony u mýtných bran, zdržují i nákupy rakouských a slovinských dálničních známek. Rakouskou dálniční známku si můžete pořídit s osmnáctidenním předstihem v digitální podobě na webu Asfinagu, provozovatele dálniční sítě. Nebo si ji, stejně jako slovinskou známku můžete koupit a vyzvednout v některé pobočce UAMK.

Pomalu se můžeme začít těšit na šnorchlování v moři, grilované ryby, dalmátské víno a další radosti, co říkáte?




Vyhledávání článků podle věku