tisk-hlavicka

Patero, jak naučit dítě číst

27.7.2018 Jan Kanzelsberger 2 názory

Společné listování knížkami už odmala vzbuzuje v dítěti pozitivní emoci.

1. Čtěte dítěti od malička. Společné listování knížkami už odmala vzbuzuje v dítěti pozitivní emoci. Rodič dítěti pomáhá objevovat jak svět knih, tak to, co je jejím obsahem. Jde o společný zážitek a vzpomínku, které v dítěti podporuje vztah ke knihám.

2. Méně je někdy více. Nechtějte po dítěti, aby přečetlo kdovíjak tlustou knížku. "V dětských odděleních se dá vybrat lehce knížka podle věku malého čtenáře, které jsou přehledně řazené od první třídy dál. Dítě by mělo číst to, co zvládne. To, co je nad jeho možnosti, ho spíše od knížek odradí," říká Jan Kanzelsberger, šéf knihkupectví Kanzelsberger s největší sítí kamenných poboček v Česku.

3. První knihy vybírejte spolu. Ne vždy rodič ví, jakými hrdiny dítě skutečně žije. "Dnešní děti tituly rodičů spíše nezaujmou. Existují dnes zábavné dětské knížky, které ale umí dítě vtáhnout do děje, hovoří na ně současným jazykem a odehrávají se v moderní době. Pokud ani to dítě nezaujme a knížky neustále prohrávají na celé čáře s počítačovou hrou, lze vybrat knížku, která se dějem odehrává právě v oblíbené počítačové hře, což není špatný začátek," říká Jan Kanzelsberger.

4. Motivujte dítě číst pravidelně a po kratších úsecích, které postupně prodlužujte podle toho, jak se zlepšuje jeho čtenářská schopnost. Zkuste nevynechávat čtení ani o prázdninách. Například u prvňáčka či druháka, kteří ještě nemají čtení zautomatizované, by mohly dlouhé proluky čtení opět zhoršit.

5. Jděte příkladem. A nakonec, ať v tom děti nejsou samy, kus zodpovědnosti je i na nás dospělých. Mnohé návyky dítě totiž přebírá od rodičů. A naštěstí nejde jen o ty špatné. Pozitivní příklady táhnou, a jakmile dítě vídá rodiče začtené do knih, vnímá tuto činnost přirozeněji.

Názory k článku (2 názorů)
Proč bych měla své děti učit číst? Helena, 4 děti 31.7.2018 20:48
*Re: Proč bych měla své děti učit číst? Bobo 1.8.2018 22:5
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.


Zajimavé odkazy:
  |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.    Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.