tisk-hlavicka

5 základních pravidel pro ochranu dětí na internetu

21.5.2018 Komerční sdělení

Ještě než své dítě necháte samostatně surfovat po internetu, připravte ho na nástrahy, které ho mohou potkat na světové počítačové síti.

Na internet jsme si rychle zvykli. Děti od neútlejšího věku sledují streamované pohádky, starší si hrají online nebo objevují sociální sítě. Digitální svět je v lecčem podobný tomu reálnému, nabízí spoustu možností, ale i rizik. Víte, jak své děti před nimi chránit?

Předat dítěti tablet nebo chytrý telefon a nechat ho bez omezení brouzdat po síti je z hlediska rodičovské péče naprosto nezodpovědné. Nevhodný je ale i opačný extrém, kdy rodiče chrání děti před internetem tak, že jim ho vůbec nedovolí používat. Zlatou střední cestou je vzájemná komunikace a nastavení několika jednoduchých kroků k bezpečnějšímu chování dětí na síti. Jaká to jsou?

1. Stanovte si pravidla

Internetu lze snadno podlehnout. Zvláště děti se od něj často nedokáží odtrhnout. Stanovte si hned na začátku denní limity, kolik času může dítě na internetu strávit a důsledně je dodržujte. Dítě by také mělo vědět, kde a za jakých okolností může využívat internet a jaké stránky nebo aplikace může používat. Zpočátku by měl být dospělý s dítětem a pomáhat mu ve správném používání internetu. Postupem času a podle věku dítěte by mu pak měl umožnit samostatné surfování.

2. Kontrolujte navštěvované stránky

Důvěřuj, ale prověřuj. I když se s dítětem dohodnete na tom, které stránky jsou pro něj vhodné a které nikoli, je dobré průběžně kontrolovat, zda tuto dohodu dodržuje. Vede k tomu jednoduchá cesta přes historii prohlížeče, v níž jsou uloženy všechny navštívené stránky. Pokud se mezi nimi objeví nevhodné weby, rodič by si o nich měl s dítětem promluvit.

3. Používejte kvalitní hesla

Dříve či později začne dítě používat vlastní internetové účty. Pomáhejte mu s jejich zakládáním a vytvořte pro něj dostatečně bezpečná hesla, která nelze jednoduše prolomit. Sami si nastavte dostatečně silné heslo pro uživatelský účet dítěte na zařízení, které používá pro přístup k internetu. K tomuto účtu můžete vázat různá omezení jako rodičovské kontroly a filtry, které by jinak dítě mohlo obejít.

4. Nastavte filtry

Různé internetové prohlížeče, ale i samotná chytrá zařízení umožňuje nastavit dětské filtry, které malému uživateli zakáží přístup k obsahu, jenž je určen výhradně dospělým. Filtry vám usnadní práci s kontrolou, zda dítě dodržuje dohodu o vhodném a nevhodném obsahu na internetu. Filtry je možné průběžně podle potřeby měnit. Starší děti ale mohou odhalit, jak filtry fungují a samy je přenastavit, takže tato pomůcka platí především na mladší uživatele internetu.

5. Využijte rodičovské aplikace

Velkým pomocníkem rodičů může být aplikace pro rodičovskou kontrolu. V ní lze nastavit nejen filtry pro nevhodný obsah, ale také časové limity pro využívání internetu, zablokování sítě po dobu školního vyučování a mnoho dalšího. Takovou bezpečnostní aplikací je například ESET Parental Control pro Android, kterou lze používat jak na smartphonech, tak tabletech s tímto operačním systémem.

Závěrem…

Jak jsme zmínili v úvodu, digitální svět je v lecčem podobný tomu reálnému, nabízí spoustu možností, ale i rizik. Nemá smysl, abychom před ním děti uzavřeli, ale určitě je vhodné myslet na jejich ochranu.




Vyhledávání článků podle věku