tisk-hlavicka

Desatero bezpečného lyžování s malými dětmi

7.2.2018 Komerční sdělení

Lyžařská sezona je v plném proudu a i vy určitě alespoň na pár dnů vyrazíte na hory. Děti sníh milují a všechny aktivity na něm vítají s bezuzdným nadšením. Ať už zůstanete u koulování a stavění sněhuláků, nebo se pustíte na sjezdovky či vysokohorské treky, buďte prosím disciplinovaní a snažte se o dodržení několika základních pravidel.

Jen po značených trasách. Na horách se nikdy nepouštějte mimo značené trasy. V mlze nikdy neztrácejte z dohledu tyčové značení a měli byste znát význam všech používaných výstražných tabulí a samozřejmě je respektovat. Přehled místně používaných symbolů je vyvěšen v každé horské boudě.

GPS lokátor. Bude-li se dítě pohybovat samostatně ať už na sjezdovce nebo na výletě, dejte mu GPS lokátor. Jde o malý přístroj, nejlépe dětské hodinky s GPS lokátorem a telefonem, které má dítě pevně na zápěstí a nemůže mu tedy jen tak vypadnout do sněhu. Když se vám dítě zatoulá, a věřte, že to je raz dva, najdete ho snadno a především rychle, což je v mrazu a závějích obzvlášť důležité.

Dětské hodinky s GPS lokátorem a funkcí volání vybavíte SIM kartou telefonního operátora a můžete přes ně s dítětetem komunikovat stejně, jako přes mobilní telefon. Do svého mobilu si rodič stáhne mobilní aplikaci Gator, hodinky do ní přihlásí a vidí dítě online v mapě. Může s ním být kdykoli telefonicky ve spojení, zaslat mu zprávu nebo ho jako pohyblivý bod sledovat. Hodinky fungují kdekoli na světě tam, kde je GPS signál. Přístroj má řadu dalších bezpečnostních funkcí, na všechny možnosti se podívejte na stránky cleverstore.cz.

Nikdy žádné singl akce! Nikdy se na horskou túru nevydávejte sami, nebo ve dvojici pouze s dítětem.

Sledujte předpověď počasí. V nížinách nemáme s rychle se měnícím počasím zkušenost, ale ve vyšších nadmořských výškách se vám může stát, že vyrazíte na túru za slunečného klidného dne a za hodinu jdete mlhou a vánicí. Snažte se mít tedy vždy přehled o aktuálním vývoji počasí.

Místní aplikace. Mnohé lyžařské oblasti už dnes mají vlastní aplikace pro mobilní telefony, které poskytují info o počasí a sněhových podmínkách, o otvíracích dobách lanovek, najdou vám nejbližší horskou boudu nebo umožňují volání na nouzové linky. Obsahují řadu vychytávek, které turista v horách ocení. V českých horách je takovým pomocníkem např. aplikace Horská služba.

Pestré oblečení. Oblékněte sebe i děti do barevných bund a kombinéz. Čím pestřejší, tím lepší a raději tmavé, než světlé. Udělejte vše pro to, aby byly děti na sjezdovce nepřehlédnutelné. Když upadnou nebo si budou na kraji svahu hrát, bude dobře, když je budou ostatní lyžaři vidět s dostatečným předstihem. Bílé oblečení může být elegantní, ale není praktické.

Teplé oblečení. Sebe i děti teple oblečte i když jdete ven jen na chvíli. Děti prochladnou mnohem rychleji než dospělí a také se mnohem rychleji vyčerpají. Měly by mít vícevrstvé funkční oblečení, které hřeje a zároveň odvádí vlhkost od těla. Nikdy nezapomeňte na čepici a rukavice a nedejte na dětské fňukání, že se v rukavicích špatně kouluje. Prsty mohou omrznout, aniž by to dítě zaznamenalo. Fouká-li vítr, dítě by mělo mít kuklu, nebo šátek přes obličej a lyžařské brýle.

Helma a chránič páteře. Děti musí mít na sjezdovce helmu a velmi doporučujeme i chránič páteře. Obléká se pod bundu, jako další vrstva oblečení, a je doloženo mnoha testy a statistikami, že při pádech, či srážkách dvou lyžařů účinně brání úrazům páteře.

Bezpečná jízda na sjezdovce. Učme děti od malinka, že je třeba dávat pozor na to, co se kolem něj děje. Na sjezdovce si musí držet svou stopu, snažit se dodržovat odstup od jiných lyžařů, při rozjíždění se rozhlédnout a po pádu rychle vstát.

SOS telefonní linky. Uložte si do mobilu telefonní číslo, na kterém si v případě nouze přivoláte pomoc, bude-li to třeba. V českých horách platí nonstop sos linka Horské služby 1210, kdekoli na světě se dovoláte pomoci přes linku integrovaného záchranného systému 112 a pro všechny případy si uložte i číslo do chaty, kde jste ubytovaní.

A s tím také souvisí nutnost udržovat nabitý telefon, ev. si pro delší pobyt v přírodě pořídit power banku.
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.