tisk-hlavicka

Umíte třídit sklo?

7.12.2017 Komerční sdělení

Možná si říkáte, že to je trochu hloupá otázka.

Češi jsou v třídění odpadů poměrně zodpovědní, v rámci Evropy se řadíme na druhé místo, a právě sklo patří ke trojici nejběžněji tříděných materiálů. Přesto ale mezi lidmi přetrvávají některé mylné domněnky a nejednoznačnosti. Pojďme si je společně vyjasnit.

Pravděpodobně víte, že existují dva typy kontejnerů na sklo. Ty jedny jsou zcela zelené a patří do nich barevné sklo (zelené, hnědé a jiné lahve). Druhý typ je zelený, jenže má bílé víko. Do těchto popelnic lze házet pouze a výhradně čiré sklo (tedy to, přes které vidíte a není nijak zbarvené). Aby to ale nebylo tak jednoduché, v některých městech zelené kontejnery s bílým víkem vůbec nemají. V takovém případě se veškeré sklo hází do těch zelených se zeleným víkem. Sklo lze třídit i nevymyté a nevadí ani víčka.

 

A co vlastně do zelených kontejnerů patří?

Jednoduše by se dalo odpovědět, že sklo. Jenže není to tak jednoznačné. Sklo je velmi oblíbeným obalovým materiálem a pravděpodobně jej bez nejmenších problémů poznáte. Ve skleněných nádobách se prodávají například alkoholické nápoje, tatarské omáčky, marmelády a mnoho dalšího.

Kdyby se stalo, že si nebudete jistí, zda se jedná o sklo, či nikoliv, pomohou vám recyklační symboly skla. Někde na obalu byste měli najít značky typu GL / 70 (tahle konkrétní označuje čiré sklo). Je spousta značek, které odkazují na tzv. kompozitní materiály – například C / 95 znamená sklo + plast a taková nádoba do zeleného kontejneru nepatří.

Jak je to se zrcadly, okny a autoskly?

To jsou předměty, u nichž lidé nejčastěji váhají, zda do kontejneru na sklo patří, nebo nikoliv. Víte vy, kam vyhodit stará okna? Tabulové sklo se může vyhodit do kontejneru na barevné sklo, je-li ho ale větší množství, měli byste s ním zamířit do sběrného dvora. Autosklo ovšem obsahuje i pokovení, fólie a pryskyřice, proto do obyčejných kontejnerů na sklo nepatří. Musíte ho vhodit do černé popelnice na směsný odpad, případně zajet do servisu a tam už se o jeho likvidaci postarají. A kam vyhodit zrcadlo? Tam je situace podobná. Obsahuje i jiné materiály než sklo, proto jej do nádob určených pro třídění skla netřídíme – vyhoďte jej do směsného odpadu.
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.