tisk-hlavicka

Osobní účty pro děti a mladé jsou investicí do jejich budoucnosti

3.11.2017 Komerční sdělení

Pochopit, jak fungují peníze, je důležitým mezníkem pro bezpečný vstup dětí do pozdějšího dospělého života.

Vědí to však naše děti? Nebo jsou pojmy finanční gramotnost a hospodaření s penězi pro ně stále virtuální realitou? Jaké rady pro ně se tedy vyplatí?

Svému potomkovi můžete zřídit vlastní účet již od momentu jeho narození. Do doby, než získá svůj občanský průkaz, jej však pochopitelně zastupujete vy. K založení účtu postačí rodný list dítěte. V souladu s etickými pravidly tohoto typu spoření musí pak být s uloženými peněžními prostředky nakládáno v nejlepším zájmu dítěte. Bonusem pak často v praxi je, že po založení tohoto juniorského účtu, získáváte i jako rodič zvýhodněné podmínky pro založení a vedení vašeho osobního účtu.

V momentu získání občanského průkazu dítěte v 15 let nastává povinnost tento dokument předložit bance, která zaregistruje nové identifikační údaje klienta. Navzdory platnosti občanského průkazu však u této skupiny osob platí, že úvěrové a investiční finanční produkty mohou sjednávat až po dosažení jejich plnoletosti v osmnácti letech.

Spořit pro dítě lze vždy

Naše děti mají již od narození právo na zabezpečení své budoucnosti a tomu můžeme velmi napomoci vhodným výběrem osobního účtu, a především na něj pravidelně zasílanými vklady. I když je v rodině velmi napnutý rozpočet a stávající ekonomická situace přímo vybízí k odložení tohoto spořícího kroku, nedělejte to. Budete sami překvapeni, kolik peněz se dá naspořit po malých částkách a o kolik peněz byste tímto čekáním na lepší časy své dítě nakonec připravili. I malé kapky mohou v součtu vytvořit jezero, a u peněz to platí rovněž.

Jaká konta zvolit pro své potomky?

Jednou z možností je zvolit mKonto pro děti, které je určeno pro děti do 15 let věku. Jeho výhodou je získání bezkontaktní platební karty pro dítě od věku 8 let, které je i bezplatné. Nezpoplatněné jsou rovněž i tři výběry z jakéhokoliv tuzemského bankomatu. Rovněž lze založit až čtyři spořicí účty eMax Plus se zvýhodněným úrokem, kde si vaše dítě může spořit na vlastní sny.

Výhodou je i pro vaše dítě seznámení se s internetovým bankovnictvím a mobilní aplikací. Dítě má autorizovaný pasivní přístup, tj. může sledovat, nikoliv však aktivovat, přesuny peněz mezi vlastními účty. Bude mít tak pocit kontroly, a především pocit sounáležitosti, a tedy i spoluzodpovědnosti ve vztahu k hospodaření s penězi. Praktická je rovněž i skutečnost, že dětský účet můžete spravovat pomocí vlastního internetového bankovnictví.

Účty pro teenagery aneb osobní účet i pro studenta

Pokračováním Konta pro děti pak může být osobní účet i pro studenta jako například mKonto na vlastní triko. Tento finanční produkt určen po osoby od 15 let až do doby dovršení 18 let. Je rovněž k tomuto kontu získána bezplatně i bezkontaktní platební karta a jsou povoleny zdarma tři výběry z jakéhokoliv bankomatu v České republice (v zahraničí pak nad 1 500 Kč zdarma). Spravovat účet lze i prostřednictvím mobilní aplikace, která je vhodná hned pro několik uživatelských prostředí, což vaši potomci jistě rádi ocení. Pro založení tohoto konta není třeba dokládat potvrzení o studiu, postačí pouze občanský průkaz.

Praktické tipy pro mladé aneb ranná finanční gramotnost se vyplatí

Finanční gramotnost by měla být povinným školním předmětem. Je nutné dětem od nízkého věku vštěpovat pravidla hospodaření s penězi, musí to ovšem probíhat i formou delegace zodpovědnosti právě na ně. Tato strategie často přinese větší ovoce právě proto, že to děti dělají i z pocitu vlastní spoluzodpovědnosti. A jaké rady pro mladé a jejich finance je tedy třeba učit?

První z nich je pravidlo sebekontroly, kdy se dítě naučí více používat otázku proč. Proč tu a tu věc skutečně potřebuji? Druhou radou je pak pravidlo vyrovnanosti, kdy nemohu vydat více, než přijímám. Dluhová politika je vždy až posledním krokem a mělo by být usilováno o maximální možnou vyrovnanost rozpočtu.

Třetím pravidlem je pak kontinuální vytváření nouzové rezervy, na kterou se nesmí zapomenout ani v čase nízkých příjmů. I malé částky odkládané po delší dobu mohou zabránit pozdějšímu velkému problému. Čtvrtou radou je seznámení dětí s institucí daní. Musí se naučit, že vždy část ze svých příjmů musí odevzdat dále. Ano, je třeba mít již odmala na paměti, že části příjmů se musíme umět vzdát.

Poslední pátou radou je pak vysvětlení dětem skutečnosti, že přijde doba nemoci či invalidního nebo starobního důchodu, kdy příjmy poklesnou a může napomoci právě speciální a předem uzavřené spoření či pojištění. Jedná se sice o dobu velmi vzdálenou a pojem často pro ně zcela abstraktní, ale je třeba se s touto realitou začít seznamovat již v nízkém věku.
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.