tisk-hlavicka

Blíží se období chřipek a nachlazení. Jak s nimi zúčtovat?

30.10.2017 Komerční sdělení

Chřipka a nachlazení jsou běžné nemoci. První jmenované onemocnění ovšem může být dosti nebezpečné pro děti i pro dospělé.

Pojďme si tedy říci něco o rizicích i možnostech prevence a léčby.

"Mám chřipku". Víte to jistě?

Nachlazení a chřipka jsou virová onemocnění, která na náladě rozhodně nepřidají. Ačkoli se oběma můžete nakazit v podstatě celoročně, největší riziko existuje v zimě. Chladné počasí, stejně jako suchý vzduch v interiérech způsobený topením, totiž působí negativně na sliznici horních cest dýchacích. To dává virům větší šanci na úspěch. V létě tedy do lidského organismu pronikne až třikrát méně virů! Jak se ale vlastně nachlazení a chřipka odlišují?

  • Kašel, rýma, bolest v krku a hlavy, únava a zvýšená teplota - to jsou příznaky nachlazení. Těmi trpí alespoň občas téměř každý, takže asi nikoho nepřekvapí. Trvají přitom zhruba týden a následně už po nich většinou nejsou ani památky.
  • Přidá-li se k výše uvedeným příznakům i horečka, malátnost, nechuť k jídlu a bolest svalů a kloubů, jde s největší pravděpodobností o chřipku. Tu navíc obvykle rozpoznáte podle rychlejšího nástupu (cca 18 až 24 hodin) a následky lze pociťovat několik týdnů.

Děti mohou být chřipkou velmi ohrožené!

Chřipka nemusí být a není procházka růžovou zahradou, což platí zejména pro starší osoby, ale také pro malé děti. Ty navíc patří mezi hlavní přenašeče tohoto onemocnění, takže by v případě jeho propuknutí rozhodně neměly chodit do školky či do školy. Musíme ale především zdůraznit, že v některých případech se jedná o život ohrožující nemoc! Budete-li tedy mít podezření na chřipku, se svým potomkem urychleně vyrazte k pediatrovi. Co byste měli vědět před jeho návštěvou?

  • Ne všechny běžně dostupné léky, které pomáhají dospělým, jsou vhodné i pro malé děti
  • Pokud to vyžaduje zdravotní stav, můžete svého potomka nechat s předstihem očkovat proti chřipce. To je možné už u půlročního dítěte.

Nejlepší obranu představuje silná imunita

Ano, skutečně nejlepší obranou proti chřipce a nachlazení je silná imunita. Zdravá strava (hlavně s vysokým obsahem vitamínů a minerálů), pravidelný pitný režim i fyzická kondice jsou tedy nejlepší prevencí, a to v každém věku. Jestliže nemoc přesto propukne, podstatný je klid na lůžku v místnosti s vlhčím vzduchem, lehce stravitelné potraviny a dostatečný příjem tekutin.

Tip na závěr: pomoci posílit imunitu i zbavit nepříjemných příznaků (např. zvýšené teploty) mohou některé běžně dostupné léky. Když vás či vaše děti tedy bude trápit rýma či nachlazení, můžete vyrazit třeba do lékáren PharmaPoint, kde se o vás postarají a přispějí i odbornou radou.
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.