tisk-hlavicka

Na co si dávat pozor při výběru dětských botiček

15.8.2017 Komerční sdělení

Všichni chceme pro své děti jen to nejlepší, proto bychom měli zejména u výběru dětských bot dbát zvýšené pozornosti.

Výběr dětských botiček je dost specifickou záležitostí, jelikož výběr nekvalitní nebo nesprávně padnoucí obuvi může ublížit pohybovému aparátu dětí. Všichni chceme pro své děti jen to nejlepší, proto bychom měli zejména u výběru dětských bot dbát zvýšené pozornosti. Rady poskytuje český výrobce nejkvalitnějších dětských bot společnost FARE.

Tvar obuvi

Dětské boty musí mít dostatečně prostornou, kulatou špičku, která bude poskytovat dostatek místa pro prsty Vašeho dítěte. Varujeme před špičatou obuví, neboť způsobuje deformity prstů (vbočený palec, vybočený malík, kladívkové prsty).

Materiál svršku

Vybírejte obuv, která je vyrobena z měkkých, prodyšných a vlhkost absorbujících přírodních materiálů (useň, textil). Jejich nejdůležitější vlastností je, že se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy.

Výborné vlastnosti má obuv s membránou (speciální vrstva vložená mezi vrchový materiál a podšívku), díky které zůstává noha suchá a dobře klimatizovaná - vodu z vnějšku nepropustí dovnitř, avšak vodní páry mohou volně odcházet z boty ven.

Stélka v obuvi

Dětské nohy se poměrně hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je ploska nohy. Proto musí být každá obuv, zvláště pak obuv uzavřených střihů, ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vkládací vložkou ze savého materiálu (useň, textil, případně syntetický materiál např. typu Cambrella se zvýšenou propustností pro vodní páry).

Opatek

Noha v obuvi musí být dokonale fixována. Nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Proto musí mít každá dětská obuv uzavřených střihů či sandálová obuv s plnou patou dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek (vnitřní dílec v patní části svršku obuvi).

Střih svršku obuvi

Dobrou fixaci nohy v obuvi zajišťuje rovněž vhodný střih svršku, neboť drží pevně

nohu proti opatku a brání posunu nohy v obuvi. Doporučujeme obuv šněrovací,

popřípadě uzavíranou páskem na sponu či suchý zip. V nejmenších velikostních skupinách Vám doporučujeme vybírat výhradně kotníčkovou obuv.

Ohebnost obuvi

V místě, kde se noha při chůzi ohýbá (tj. v oblasti prstních kloubů) musí být obuv co nejohebnější. Obuv (především pro nejmenší děti) musí tzv. "jít" s nohou a spolupracovat s ní. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze a zdravý vývoj nohou. Flexibilita je závislá zejména na vrchovém materiálu obuvi a jejím střihu a v neposlední řadě také na tuhosti podešve. Doporučujeme při výběru obuvi vyzkoušet, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu.

Hmotnost obuvi

Často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost. Neměla by být zbytečně vysoká, zvláště když si uvědomíme, že dítě udělá za den 18 až 20 tisíc kroků - každý gram navíc je znát.

Základní předpoklady pro výběr správně padnoucí obuvi

Obuv musí dobře padnout jak do délky, tak do šířky. Dětská obuv musí být ve předu před prsty o 10 až 15 mm delší než noha (tzv. nadměrek). Asi polovina tohoto volného prostoru ve špici slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, polovina pro růst.

Správné měření je důležité - děti mají totiž sníženou hranici citlivosti na tlak a bolest, proto nám nemohou s určitostí potvrdit, zda je obuv netlačí.

Při každém nákupu obuvi je nutné správným způsobem změřit délku nohou. Rozměry nohou měříme ve stoje a vždy se měří obě nohy. Měří se vzdálenost mezi nejzazším bodem patního oblouku (proto je vhodné postavit dítě patou ke zdi) a koncem nejdelšího prstu. Tato vzdálenost se porovnává s délkou vnitřního prostoru obuvi. Skvělým pomocníkem při výběru správné velikosti obuvi je měřidlo Plus 12, pomocí kterého pohodlně změříte jak délku nohy, tak vnitřní délku obuvi.

Tuto praktickou pomůcku i s návodem k použití je možné si objednat na www.fare.cz.




Vyhledávání článků podle věku