tisk-hlavicka

TOP 4 knihy pro maminky i tatínky

22.5.2017 Komerční sdělení

Ať už jste miminko plánovali, či přišlo zcela nečekaně, je tady… a s ním přichází také hromada radostí, starostí i pochyb, co se týče vývoje a výchovy. Jak se má miminko správně vyvíjet? Proč syn tolik zlobí? Co udělat, aby s vámi dcera mluvila? I já jsem kolikrát tápala. Bohužel nemám žádné blízké kamarádky ani maminku, které by mi s mou nevědomosti poradily. Naštěstí se vždycky někdo najde. Třeba autoři těchto 4 knih.

Většina maminka prvorodiček se stresuje, že jejich miminko zatím nedělá to či ono. Stejně jako já. Každé miminko je jedinečné a nelze jej porovnávat s ostatními, navzdory tomu je dobré mít nějakou představu, co by děťátko mělo umět a co bychom neměli dělat, abychom ho v jeho vývoji nebrzdili. Renomovaný dětský psycholog Zdeněk Matějček nás provede prvními 6 lety našich ratolestí. Přehledně, jasně, stručně, a přitom laskavě vložil své dlouholeté zkušenosti do průvodce psychomotorickým vývojem od narození až ke vstupu do školy.

Určitě jste si od narození dítka někdy pomysleli: AHA! rodičovství je někdy pěkná dřina. Říká se, že děti jsou odrazem svých rodičů, doktorka Markhamová se ve své knize právě zaměřuje nejen na děti, ale především na jejich rodiče. Pomáhá se vcítit do dětské duše a lépe zvládat vlastní emoce. Jakmile pochopíme vlastní děti i sami sebe, budeme schopni stanovit adekvátní hranice, komunikovat a vést své ratolesti jasně a zároveň citlivě. Příjemně napsaná kniha zlepší náladu nejen vám, ale celé rodině.

V dnešní době internetu a všech dostupných informací je někdy těžké udržet zdravý rozum ve výchově svých dětí. Někdy mi připadá, že někteří rodiče to zbytečně přehánějí. Jedni by se pro své děti rozkrájely na úkor sebe a svého partnera, druzí by zase dítě nejraději nechali řvát v postýlce celý den, jen aby nebylo rozmazlené. Autorka Pavla Koucká ve své knize kriticky reflektuje výchovné fenomény dnešní doby. Zdůrazňuje, že je potřeba používat ve výchově nejen rozum, ale i cit, neboť tyto dva prvky se vzájemně doplňují. Poutavým a srozumitelným způsobem vám, stejně jako mně, může pomoci najít tu správnou cestu stát se uvolněným rodičem, který své děti miluje a užívá si je, ale není jejich otrokem.

Dalším velmi diskutovaným tématem je výživa dětí. Pokud stejně jako já patříte mezi ty, kterým není jedno, co vaše děti jedí a nejste fanoušek kupované dětské stravy, určitě vás zaujme i kniha zkušeného dietologa Petra Fořta. Ten dokazuje že nemusí být všechno umělé, aby to dětem chutnalo. Někdy se sice do potravinářského průmyslu pouští dost kriticky, ale ukáže vám, čemu se při stravovaní dětí vyhnout a díky přiloženému receptáři a vzorovému jídelníčku také navede na jednu z možných cest, kam se v rámci krmení dětí ubrat.

Takže až vaši potomci zalezou do postýlek, vezměte jednu z těchto knih do ruky a nechte se inspirovat. Žádná z nich není dogma, které je potřeba striktně dodržovat, zkrátka je potřeba brát všechno s mírou (a s rozumem).

Vaše maminka Petra




Vyhledávání článků podle věku