tisk-hlavicka

Jak vám doma pomohou nanotechnologie?

16.5.2017 Komerční sdělení

Domníváte se, že většina výsledků výzkumů zůstává za hranicemi laboratoří? Jste na omylu.

Mnohé vědci zkoumané technologie mají využití i v běžném životě, ačkoliv to lidé často ani nevědí. Tušili jste například, že vám mohou doma pomáhat nanotechnologie? A to za pár stovek korun.

Nanotechnologie je oblast, která se zabývá jednotlivými atomy a manipuluje s nimi, aby vznikaly materiály netradičních vlastností. A ne, neděje se to jen v laboratořích, výrobky s netradičními vlastnostmi jsou dostupné komukoliv. U nás je distribuuje například německá firma NanoConcept. Pomohou vám ochránit fasádu i odpuzovat vodu z předního skla v autě. Ještě než se podíváme na konkrétní typy využití, si ovšem vyjasníme, jak výrobky na bázi nanotechnologií fungují.

Co je to nano?

Samotný pojem "nano" pochází z řečtiny a označuj něco malého, trpasličího. Pokud se na to podíváme vědečtěji, jedná se o miliardtinu jednotky (10-9) - nanometr je tedy miliardtina metru. Na tuto délku se vejde asi pět až deset atomů. Ano, představuje se to skutečně těžko, ale dnes už s takovými malinkými jednotkami umíme pracovat.

O nanotechnologiích se hodně mluví například v souvislosti s lékařstvím. Malí roboti by mohli pomoci s léčbou mnohých zdravotních potíží. A dalším odvětvím, kde se hodně využívají už nyní, je právě chemická nanotechnologie. Do ní spadají i produkty, jež využijete doma. Dokážou změnit vlastnosti povrchu.

Jak se na to přišlo?

Inspirací byla sama příroda, konkrétně lotosový květ. Nejspíš víte, že roste zpravidla v bažinách a stojatých vodách, kde se o čistotě zrovna dvakrát mluvit nedá. Přesto si zachovává svou neposkvrněnost. Na povrchu má totiž malé hrbolky (vysoké miliardtinu metru, tedy nanometr) a ty zamezují nečistotám, aby ulpívaly. Zůstávají na hrbolcích, a kdykoliv přijde déšť, prostě je z nich smyje. Leknín se vlastně sám čistí.

Úplně stejného principu se využívá u produktů, které vám umožní ochránit stan, sklo, fasádu, kuchyňskou linku apod. Jsou vyrobeny z nano částic, které ulpívají na ošetřovaném povrchu a vytváří požadovaný efekt.

Jaké konkrétní produkty užijete zrovna vy?

Do rodinného domu: Máte-li rodinný domek, užijete fasádní barvu se samočistícím efektem, hloubkovou penetraci či nano lak. Lak pomůže ochránit plast, hliník i kov před nepříznivým počasím, usazováním vody, nečistot a oleje. Udrží povrch dlouho lesklý, omezí poškození poškrábáním či oděrem. Podobně i fasáda může díky speciální barvě vypadat dlouhá léta jako nová.

Nejen do bytu: Každá hospodyňka ocení univerzální čistič, odstraňovač vodního kamene či skvrn. Tyto produkty se sice dají sehnat i v "obyčejném" provedení bez nanotechnologií, nicméně modernější nano čističe zajistí, že nebudete muset uklízet tak často. Na povrchu se totiž vytvoří ochranná vrstva.

Na výlet: Chodíte rádi s celou rodinou do přírody? Pak se vám určitě už kolikrát stalo, že vás venku zastihl déšť. Nano impregnace textilu vás ochrání před promočením, vlhkostí i zašpiněním. Dá se použít také na stan, pokud hodláte trávit noc venku.

Pro vaše oči: Nosíte brýle a vadí vám, když se zamlžují? Jste zachráněni, protože nano technologie si poradí i s tímhle. Nastříkáte antistatický, protizamlžovací prostředek a na týden nebo dva máte pokoj. Lahvička přitom vystačí asi na 100 aplikací.

Na plechového miláčka: Jezdíte neradi za deště? Tekuté stěrače si poradí i s velmi hustým deštěm, vodu prostě odpuzují. Navíc usnadňují čištění skla od hmyzu a dalších nečistot. A chcete-li své auto zabezpečit maximálně, poslouží vám i prostředek k údržbě a čištění - PowerSpray na klouby, panty, ozubená kola, vedení apod. Ochranný koncentrát se vyrábí i přímo na motor či převodovku.

Produktů, které v ČR prodává německá firma NanoConcept, je samozřejmě daleko více - prozkoumat je můžete na webu www.nano-concept.cz. Na stránkách najdete také cenově zvýhodněné balíčky. Ceny za jednotlivé výrobky jsou různé. Pohybují se od desítek korun (například u leštících utěrek) po tisíce. Nezapomínejte, že za kvalitu se prostě platí.

Ne všechno je nano

Nanotechnologie zažívají boom, a tak na trhu najdete spoustu výrobků, které se za nano vydávají, ale skutečnost je někde jinde. Bývají spíš na bázi oleje, silikonu, teflonu nebo akrylu. Odpuzující efekt sice skutečně mají, ale jen krátkodobý. S opravdovými nanotechnologiemi se rovnat rozhodně nemohou. Nenechte se napálit a kupujte kvalitu. Spousta lidí nanotechnologie zavrhuje kvůli špatným zkušenostem - v drtivé většině jsou to ti, kteří si koupí levnou napodobeninu. Jestliže si pořídíte kvalitu, nebudete zklamaní.
Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.