tisk-hlavicka

V roce 2016 bylo rodičům odebráno téměř čtyři tisíce dětí

3.5.2017 Janeska

Zajímavé je, že údaje o odebírání dětí a důvodech letos zveřejňuje ministerstvo práce poprvé.

V roce 2016 bylo v Česku rozhodnutím soudů odebráno z rodin celkem 3841 dětí. Jaké byly důvody? V téměř 1700 případech to bylo zanedbávání výchovy, ve 200 případech pak zneužívání či týrání. Informace podalo ministerstvo práce ve svých statistikách o ochraně dětí za loňský rok.

V loňském roce sociální pracovníci řešili celkem 9416 případů zneužívání, týrání a zanedbávání, to je přibližně stejně jako v roce 2015. Ve srovnání s rokem 2006 je to ale šestkrát víc. Hlavním důvodem dlouhodobého nárůstu je to, že jsou lidé mnohem pozornější a na špatné zacházení s dětmi upozorňují.

Zajímavé je, že údaje o odebírání dětí a důvodech letos zveřejňuje ministerstvo práce poprvé. Již před dvěma lety Nadace Naše dítě požadovala, aby ministerstvo tyto údaje shromažďovalo a zveřejňovalo a zároveň upozorňovala na to, že se v Česku ročně z rodin odebírají 2000 až 3000 dětí kvůli týrání, zanedbávání a zneužívání, ale i kvůli zadluženosti a špatné sociální situaci rodičů.

Soudy loni vydaly 2796 předběžných opatření o odebrání dítěte a 1045 rozsudků, odebraných dětí bylo tedy 3841. Sociální pracovníci navrhli odebrání 2493 chlapců a děvčat, čtrnáct návrhů podali státní zástupci a 1268 jiné osoby.

Ve 158 případech bylo důvodem odebrání týrání dítěte a ve 42 zneužívání. Za 1665 rozhodnutími bylo zanedbávání výchovy, za 937 výchovné problémy. U 1010 případů byly jiné překážky v péči. Rodič se nemohl o dítě starat třeba kvůli dlouhodobému pobytu v nemocnici či nástupu do vězení.

MPSV, Deník.cz

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.


Zajimavé odkazy:
  |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.    Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.