tisk-hlavicka

V Česku funguje už 300 dětských skupin

20.4.2017 Barbora Š. 1 názor

Za poslední rok přibyly dvě stovky dětských skupin.

Dětské skupiny jsou stále oblíbenější službou péče o předškolní děti. S ohledem na pozitivní vývoj na trhu práce přibývá firemních dětských skupin, které rodiče využívají jako vítaný benefit při slaďování rodinného a profesního života. Velký zájem o tuto službu dokládá i narůstající počet dětských skupin zapsaných v evidenci Ministerstva práce a sociálních věcí, které zaregistrovalo dětskou skupinu číslo 300. Pro předškoláky je v dětských skupinách v současné době 3.913 míst. Loni v dubnu ministerstvo evidovalo 100 skupin se 1.455 místy. Za poslední rok tak v Česku přibyly dvě stovky dětských skupin.

Mezi posledními zapsanými je dětská skupina ROMODROM HRADČANY, přičemž poskytovatel Romodrom o.p.s. má již vydané oprávnění pro čtyři dětské skupiny, s celkovým počtem 48 míst. Mezi nejnovější dětské skupiny dále patří třeba dětská skupina Vlaštovka v Pardubicích, nebo tři dětské skupiny zapsané poskytovatelem Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Městská část Praha 10.

Zdroj: MPSV

Požadavky nejsou tak přísné jako u školek

Dětskou skupinu může pro své zaměstnance založit podnik, škola, úřady, nezisková organizace, církev, radnice. Na jednu vychovatelku připadá nejvýše šest chlapců nebo děvčat, v celé skupině může být maximálně 24 dětí.

Provozovatel musí mít k dispozici vhodné prostory a personál a musí také vypracovat plán výchovy a péče. Nároky jsou ale mírnější než u školek. Provozovatel také uzavře s rodiči smlouvu a stanoví výši úhrady nákladů za péči o dítě. Podle odhadů ministerstva jsou náklady na zřízení skupiny zhruba půl milionu korun, na podobnou částku vyjde i roční provoz.

Projekt Podpora implementace dětských skupin, který funguje pod MPSV od roku 2016, nabízí prostřednictvím krajských metodiček komplexní poradenství a podporu při založení i provozu dětské skupiny. Potenciální i stávající poskytovatelé dětských skupin se tak ve všech krajích ČR mohou obrátit na metodičky, jež jim pomohou se všemi nejasnostmi v začátcích provozování služby, zkušenějším poskytovatelům pak nabídnou speciální semináře a vzdělávací akce.

Rodičům i zájemcům o poskytování péče je k dispozici web www.dsmpsv.cz, kde naleznou všechny potřebné informace o projektu Podpora implementace dětských skupin a o službě jako takové.

Názory k článku (1 názorů)
Tak zrovna Jitka 20.4.2017 9:58
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.


Zajimavé odkazy:
  |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.    Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.