tisk-hlavicka

Vícečetných porodů v Česku ubývá

29.12.2016 Michaela Němečková, ČSÚ 1 názor

Až do poloviny 90. let minulého století počet porodů, při kterém přišly na svět dvě či více dětí, v podstatě kopíroval trend vývoje celkového počtu porodů.

Až do poloviny 90. let minulého století počet porodů, při kterém přišly na svět dvě či více dětí, v podstatě kopíroval trend vývoje celkového počtu porodů. V letech 1995 až 1999 jich však výrazně přibylo a v roce 2010 jich bylo nejvíce. Od té doby jejich počet z důvodů změn legislativy zase klesá.

V průběhu 50. let se počet vícečetných porodů snižoval, a to z více než 2,0 tis. na 1,3 tis. za rok. Na počátku 70. let naopak jejich počet vzrostl (až na 1,9 tis. v roce 1974). Následný pokles plodnosti srazil i počet vícečetných porodů a dostal se tak až na hranici jednoho tisíce (1 012 v roce 1994).

V polovině 90. let počet vícečetných porodů přestal korespondovat s celkovým počtem porodů. Zatímco v úhrnu zůstával počet porodů v letech

1995–1999 nízký, těch vícečetných výrazně přibylo. Důvodem bylo mj. rozšíření možností hormonální léčby a rozvoj center asistované reprodukce. Rostoucí byl také počet porodů vícerčat v následujícím desetiletí na počátku tohoto století.

Nejvíce v roce 2010

Prozatím nejvyšší počet porodů, při kterém přišly na svět dvě či více dětí, byl v České republice zaznamenán v roce 2010, a to 2 458. V období let 2011–2015 již vícečetných porodů ubývalo. V roce 2015 jich bylo 1 630.

Kromě poklesu celkového počtu narozených se v tomto vývoji částečně odrazily i změny legislativy. Nový zákon o zdravotních službách platný od dubna 2012 změnil financování umělého oplodnění. Zdravotní pojišťovny nově nyní hradí až čtyři pokusy, ale to pouze v případě, pokud se v prvních dvou použije jen jedno embryo.

Přestože vícečetných porodů je nyní více než před dvaceti lety, je nutno si uvědomit, že jejich podíl na celkovém počtu porodů stále zůstává velmi nízký. Nejvýše dosáhl dvouprocentní hranice (2,14 %) v roce 2010, v roce 2015 byl na úrovni 1,5 %.

Srovnáme-li počet jednočetných a vícečetných porodů, lze vyčíslit, že v roce 2015 jedna vícerčata připadla na 66 jednočetných porodů. Trend posledních let směřuje k ubývání vícečetných porodů. Roku 2010 totiž jedna vícerčata připadala již na každých 46 jednočetných porodů. Na druhou stranu, až do poloviny 90. let se porodníci v průměru setkali s vícečetným porodem až po více než stech jednočetných.

Doplňující naleznete v časopise Statistika a my, který vydává ČSÚ.

Názory k článku (1 názorů)
Vícečetných porodů v Čechách ubývá Helga, tři dospělé děti 29.1.2017 23:39
Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.