tisk-hlavicka

Náruživí hráči „onlinovek“

9.12.2016 Janeska

Částečné uklidnění pro rodiče dětí, které téměř denně „paří“ na počítači, přinášejí výsledky výzkumu psychologů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Částečné uklidnění pro rodiče dětí, které téměř denně „paří“ na počítači, přinášejí výsledky výzkumu psychologů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Po zkoumání dat od 9500 hráčů online počítačových her přišli se zjištěním, že i když hráči trávili u počítače i desítky hodin týdně, známky závislosti vykazovalo jen několik málo procent z nich. Hry tedy možná nejsou z hlediska závislosti zdaleka tak nebezpečné, jak se domníváme, ale na druhé straně odborníci upozorňují, že pokud někdo je skutečně závislý, může být léčba dosti složitá, protože se jedná o nový specifický jev.

Z výzkumu mezi členy online herní komunity vyplývá, že hry dokážou zlepšit náladu nebo ulevit od starostí stejně jako knihy, hudba nebo televize. Člověk s jejich pomocí relaxuje a vyrovnává se s psychickou nepohodou. „Hry samotné můžou za vznik závislosti minimálně. Pokud se někdo do problémů dostane, je to spíše proto, že k tomu měl psychologické předpoklady. Ne proto, že by hrám nešlo odolat,“ vysvětlil vedoucí vědeckého týmu Lukas Blinka. Je tedy pravděpodobné, že takový jedinec patrně k nějaké formě závislosti tíhne, kdyby nebylo počítačové hry, za určitých okolností by mohl spadnout do tenat gamblingu nebo jiné látkové či nelátkové závislosti.

Přenos násilí do reality není prokázaný

Také obavy, že hráči přenesou násilné jednání z počítačové obrazovky do ulic, je potřeba mírnit. „Hra uživatele nijak neovládá. Pokud se něco takového stane, dotyčný by to velmi pravděpodobně udělal i bez toho, že by špatné jednání viděl v počítači,“ zdůraznil Blinka.

Z dat plyne, že hráčům pobyt ve virtuální realitě hry v mnoha případech pomáhá překonat složitou životní situaci, například když mladí lidé přechází z jednoho stupně školy na druhý a jejich sociální okolí se proměňuje. Pro řadu hráčů je jednodušší vstřebat novou situaci u počítače a díky komunitě s ní spojené, což je samo o sobě nijak neohrožuje. Až nadměrný a dlouhodobý pobyt u počítače může uškodit jejich sociálnímu životu a zdraví - příliš náruživý hráč může trpět nedostatkem reálných sociálních kontaktů, ale i nedostatkem pohybu na čerstvém vzduchu, což jsou také negativní jevy, byť nejde o závislost.

Psychologové budou ve zkoumání vášnivých hráčů pokračovat. Chtějí se zaměřit i na ty, jimž už jejich koníček přerostl přes hlavu, a chtějí se léčit nebo už se léčí. Vzhledem k tomu, že závislost na hrách zřejmě přibude jako nová psychiatrická diagnóza, chtějí výzkumníci prací s takovými lidmi pomoct nejen jim, ale i terapeutům, kteří teprve hledají cesty, jak je závislosti zbavit. Zájemci o účast v další fázi výzkumu se mohou hlásit na e-mailu lukasblinka@ gmail.com.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.