tisk-hlavicka

Vstávat, a cvičit!

15.7.2016 Psychologie Dnes

V posledních letech přibývají další vědecké důkazy o tom, jakými mechanismy v nás rozumná míra sportu buduje odolnost proti mnoha nemocem.

Že je pohyb zdravý, se ví už dávno. Někteří o tom, pravda, rádi pochybují, aby si nějak omluvili svou lenost. Pro ně v posledních letech přibývají další vědecké důkazy o tom, jakými mechanismy v nás rozumná míra sportu buduje odolnost proti mnoha nemocem. „Věda o vlivu cvičení na obranyschopnost organismu“ (Exercise Immunology) se zabývá konkrétními změnami, k nimž v našem imunitním systému dochází během fyzické aktivity.

Pohybem proti infarktu i demenci

Z mnoha různých tabulek a grafů plných mikromolů podivně znějících látek můžeme zobecnit zhruba následující: pravidelný pohyb, tj. každodenní pohyb střední intenzity, redukuje v těle zánětlivé procesy, jež jsou podkladem mnoha chronických nemocí. Budemeli denně 30 minut cvičit, snížíme tím hladinu C-reaktivního proteinu, leukocytů a cytokinů, jejichž vysoká aktivita vede v těle k ateroskleróze, metabolickému syndromu a dalším nežádoucím biochemickým změnám. To se příznivě odrazí na stavu našeho kardiovaskulárního systému a dalších orgánů: omezíme tím riziko hypertenze, ischemické choroby srdeční, cukrovky 2. typu, artritidy (zánětu kloubů), osteoporózy, některých druhů rakoviny, ale i deprese a demence. Imunitní systém si též bude umět lépe poradit s infekčními chorobami horních cest dýchacích.

Pozor na „přesportování“

Tady ovšem pozor. Během střední fyzické aktivity dochází ke zvýšené cirkulaci protilátek (imunoglobulinů), neutrophilů a tzv. killer cells („zabijáckých buněk“), které bojují s cizorodými mikroorganismy - efekt přetrvává až 3 hodiny po cvičení. Velmi intenzivní a dlouhotrvající pohybová aktivita (např. u maratonských běžců, cyklistů apod.) však způsobuje takové změny v imunitních faktorech, že výsledkem je naopak zvýšená náchylnost k infekčním chorobám a celkově zvýšená nemocnost. Nejedná se o žádné divoké teorie o „zahlenění“, ale seriózní studie prováděné za účasti mnoha tisíc jedinců. U některých chorob dokážeme dokonce přesně změřit míru zdravotního rizika vzhledem k hladině konkrétních zánětlivých markerů.

Ač se nám tedy většinou nechce, měli bychom každé ráno vyskočit z klobouku jako Bob (a nešvindlovat u toho jako Bobek), nicméně mít na paměti staré známé, že „nic se nemá přehánět“. Podrobnější informace najdete na stránkách Mezinárodní společnosti pro „cvičební imunologii“ (The International Society of Exercise Immunology - www.isei.dk).

Podle: Journal of Sport and Health Science

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.