tisk-hlavicka

Oční manuál na cesty

30.6.2016 Komerční sdělení

Dnešní uspěchaná doba klade stále vyšší na zrak a různá pracovní prostředí. Je mezi námi plno takových, kteří chtějí pro korekci své refrakční vady používat kontaktní čočky. Ale jak se v jednotlivých typech a druzích čoček vyznat? Náš manuál vám poradí.

Kontaktní čočky jsou vhodné pro každého aktivního člověka i teenagera, maminky na mateřské a všechny, kteří jsou stále „v jednom kole”. Stačí si vybrat jen ty správné.

Na výlet

Pokud vyrážíme na výlet nebo krátkodobý pobyt, budeme chtít mít s čočkami co nejméně práce. „Pro takové aktivity se zpravidla klienti rozhodnou pro jednodenní kontaktní čočky,” říká optometrista Mgr. Pavel Beneš, Ph.D. a dodává: „Mají řadu výhod. Každé ráno si do oka nasadíte vždy novou a čistou čočku. Navíc jsou jednodenní čočky vždy baleny po více kusech a máte tak k dispozici vždy náhradní, respektive rezervní pár kontaktních čoček. K dalším výhodám patří to, že tyto čočky nemusíte čistit, tudíž používat jakékoliv čistící či dezinfekční roztoky. Jednoduše čočku na konci dne z oka vyndáte a vyhodíte.”

Aktivní dovolená doma i na horách

Při sportech a volnočasových aktivitách jsou velmi vyhledávané jednodenní čočky. „Obecně se dá říci, že se dává přednost bioinspirovaným materiálům pro výrobu kontaktních čoček, které jsou inspirované prostředím oka. Nejen tedy na běžné cestování, ale také například do hor je možné mít čočky, které obsahují stejné množství kyslíku (78 %), jako má lidská rohovka,” popisuje Mgr. Beneš. A když jsme zmínili hory, nesmíme zapomenout na důležitou součást kontaktních čoček, kterou je UV filtr.

Cestování v klimatizovaných prostředcích

Letíte na dovolenou nebo máte zařízeno ubytování v klimatizovaném hotelu? Pak je dobré mít čočky, které nebudou osychat a budou si tak zachovávat své parametry. To je důležité pro kvalitní vidění. Právě u čoček z hypergelu (např. Biotrue OneDay) je toto zajištěno speciální vrstvou na povrchu kontaktní čočky, která napodobuje tukovou vrstvu slzného filmu. A aby bylo nošení čoček příjemné, jsou do materiálu zakomponovány chemické struktury – smáčedla.

Klasická i delší dovolená

Čočky se čtrnáctidenní plánovanou výměnou jsou již určeny pro nositele, kteří chtějí čočky nosit častěji. Zde už je však potřeba se o čočky důkladně starat a pečovat podle pokynů očního specialisty. Tyto typy čoček lze mít z různých materiálů, preferován je silikonhydrogel.

„Mezi klienty, kteří si již oblíbili nošení čoček místo brýlí, jsou však stále více preferované kontaktní čočky měsíční,” říká optometrista. I tyto typy lze mít z hydrogelových či silikonhydrogelových materiálů, v různých designech a provedeních. „Výhody jsou skloňovány především s materiály s vyšší propustností pro kyslík, tenčím profilem a asférickými plochami. Tyto pak umožňují nositelům tzv. HD – High Definition – vysoké rozlišení. A nespornou výhodou je tak ostřejší vidění za snížených světelných podmínek,” prozrazuje Beneš. Eliminují se tak i vedlejší atmosférické efekty, které přispívají k tvorbě halo a glare (rozostření obrazu). Tyto čočky se však na noc vždy vyndávají z očí. Je však nutné je správně a důkladně čistit.

Citlivé oči

Dnes již k poměrně běžným patří víceúčelové roztoky – all in one, všechny kroky v jednom roztoku. Běžné čistící roztoky nenabízí tolik výhod a vylepšení, mnohdy mohou částečně dráždit či vyvolávat přecitlivělost na některou ze složek. I v této oblasti lze najít roztok, který je inspirovaný prostředím oka, především lidskými slzami – využívající bioinspiraci (např. Biotrue). Takový roztok má stejné pH, jako mají slzy, obsahuje hyaluronát – zvlhčující složku, jejíž základem je kyselina hyaluronová. Díky tomu je nošení čoček pohodlnější, příjemnější a oči zůstávají bílé. Důkladnou dezinfekci pak zajistí duální dezinfekční systém. Takový roztok vyhledávají i klienti s citlivýma očima. Výrobci nabízí takový roztok v různých velikostech, výběr pak můžeme přizpůsobit délce pobytu či na cestách.

Alergici a atopici

„Pokud se setkáme s klientem, který je například alergik, atopik, apod., můžeme mu nabídnout roztok, který jeho čočky také důkladně vydezinfikuje a vyčistí a při tom nebude obsahovat jiné další látky. Jedná se o roztoky s obsahem peroxidu vodíku,” říká Mgr. Beneš. Peroxidové systémy jsou u nás považovány za zlatý standard v péči o kontaktní čočky. Lze jej používat jak pro měkké, tak i pro tvrdé kontaktní čočky. Při jejich používání však musí klient dodržovat pravidla, která si tento typ vyžaduje. Navíc je vždy k peroxidovým roztokům (např. EasySept Hydro+) dodáváno nové pouzdro, i toto musí být čisté, protože se může stát zdrojem případné infekce.

Kdy a jaké roztoky používat?

Používejte takový roztok, který vám doporučí oční specialista. Orientovat se v nich můžete snadno:

  • Nosíte měsíční (resp. čočky s tříměsíční nebo roční plánovanou výměnou)? Používejte osvědčené víceúčelové roztoky.
  • Máte citlivější oči a běžné roztoky vás dráždí nebo očekáváte perfektní systém desinfekce? Používejte bioinspirované víceúčelové roztoky (např. Biotrue).
  • Máte alergie? Zvolte peroxidový roztok (např. EasySept Hydro+).
  • Nevyčistí váš roztok čočky dokonale? Používejte peroxidový roztok.
  • Používáte peroxidový roztok a chtěli byste mít příjemnější pocit v čočkách? Zvolte peroxidový roztok se zvlhčující složkou.




Vyhledávání článků podle věku