tisk-hlavicka

Tip: Máte zkušenosti s homeopatií? Zapojte se také do naší živé diskuze!

Jak na rýmu a kašel?

19.1.2016 PharmDr. Jana Strieglerová 7 názorů

S příchodem zimy je častější výskyt nachlazení, kašle a rýmy.

Jak se počasí začíná ochlazovat, často bývají mlhy a chladné vlhké dny. V tomto období je častější výskyt nachlazení, kašle a rýmy. Ani naše rodina nebyla výjimkou a rýma i občasné pokašlávání vstoupili k nám domů na nezvanou návštěvu...

Aby tělo bylo dostatečně odolné nejen proti bakteriím a virům, ale i teplotním změnám, je potřeba posilovat imunitní systém. Jeho síla a odolnost určuje, zda naše tělo snadno podlehne kdejakému bacilu. Základ imunitního systému je ve střevní mikloflóře a odolnosti sliznice tenkého střeva. Proto je dobré o ni pravidelně pečovat a jíst fermentované výrobky, kváskové pečivo a pickles.

Moje zkušenosti s léčbou rýmy a kašle jsou bohaté. Naši kluci byli jako malí často zasoplení a ukašlaní. O opatření a léčbu, kterou jsem na ně zkoušela a různě kombinovala, bych se ráda podělila i s vámi.

Jak na rýmu?

První věc kromě prevence, která výrazně snížila četnost rýmy u našich dětí bylo pravidelné používání přírodního bylinkového nosního oleje. Zjistila jsem, že nejlepší způsob aplikace je dát kapku olejíčku na malíček a kluci si ho sami strčili do nosu a vytřeli nosní sliznici. Je to mnohem lepší než kapání přímo do nosu, protože olej často stéká do krku a děti to zbytečně dráždí a odrazuje od používání tak skvělého přípravku. Používání tohoto oleje pravidelně přes celou zimní sezonu výrazně zvyšuje odolnost nosní sliznice, zabraňuje jejímu vysychání a snižuje výskyt rýmy a nachlazení.

Další úžasný vynález, na který jsem narazila byla nosní konvička se slanou vodou. Jedna paní, se kterou jsem chodila na jógu, se mi svěřila, že konvičku pravidelně používá a není vůbec nemocná. To mě velmi zaujalo a hned jsem ji také koupila. Kluci si sami od 3 let proplachovali nos. Chtělo to samozřejmě velkou dávku trpělivosti z mé strany, abych na ně netlačila a konvičku jim nezprotivila. Dělali jsme proto soutěže, kdo pošle větší sopel do kanálu. Kromě toho, že jsme se moc nasmáli, je to i motivovalo a opravdu brzo sami zvládli proplach i důkladné vysmrkání. Rozdíl v množství vysmrkaného hlenu s použitím konvičky a bez ní je neuvěřitelný. Nikdy bych netušila, kolik hlenu může být v malé dětské hlavičce. Důkladný proplach zabrání i rozvoji zánětu středního ucha. Voda v konvičce musí být teplá a je dobré použít kvalitní mořskou nebo himalájskou sůl. Konvičku používáme pravidelně celá rodina už 5 let a nedáme na ni dopustit.

Celé toto terénní opatření završuje užívání homeopatického přípravku Coryzalia. Máme s ním dobré zkušenosti a výhodou je, že pokryje všechny fáze rýmy – vodnatou i zahuštěnou s ucpaným nosem.

A co kašel?

Na kašel máme také svoje recepty. Inspirovala jsem se u své devadesátileté babičky, která mi povídala, jak doma dělávali křenové placky na hrudník. Tyto placky sice nedělám, protože jsou časově náročnější, ale používám tymiánovou mast, kterou promažu hrudník zepředu i mezi lopatkama a přiložím nahřáté bavlněné pleny. Kromě toho, že je to příjemné a voňavé, tak to opravdu dobře působí, kašel se zmírní a podpoří se odkašlávání.

Pokud je kašel produktivní, vařím čaje z bylinek, které obsahují slizy (mateřídouška, sléz, lípa, jitrocel). Tyto slizy hojí sliznici průdušek a usnadňují odkašlávání. Prokládám to šípkovým čajem s rakytníkem na dodání vitamínu C.

Z homeopatik se nám doma výborně osvědčilo Antimonium tartaricum 15 C. Vysušuje hlen na průduškách a velmi rychle a účinně ulevuje od produktivního kašle. Když je kašel suchý a dráždivý, tak dávám Droseru 15 C.

Pokud mám pocit, že to doma máme zamořené bacilama, tak se zapálenou snítkou sušené šalvěje vykouřím celý byt. Pak ovoním esenciálníma olejíčkama (citron, eukalyptus, pomeranč, skořice, mandarinka,..) a do každé místnosti dám ošatku s cibulí. Cibule má silnou schopnost absorbovat na svůj povrch viry a bakterie. Dobrá zpráva je, že tuto vlastnost má i s povrchovýma slupkama, proto cibule nemusí být oloupaná a domácnost je tak ušetřena cibulového zápachu.

Autorka je farmaceutkou.

Názory k článku (7 názorů)
S postupujícím podzimem Inka ..|-.|-.-|.- 19.1.2016 9:17
*Re: S postupujícím podzimem Roni 19.1.2016 10:29
Mně pomáhá Analfabeta 20.1.2016 11:32
Echinacea na imunitu Denisa, 2 děti 25.1.2016 15:0
My jsme našli 30.11Laura Kožená16 20.9.2016 16:56
*Re: My jsme našli Danka Koutská, 1 dcera 21.10.2016 19:14
**Re: My jsme našli Lucka Bartošová 27.11.2016 13:1




Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.