tisk-hlavicka

Láska prospívá srdci

13.11.2015 Psychologie Dnes 1 názor

Vědci prokázali, že soužití s milovanou osobou srdci prospívá.

Víte, jak se vyhnout kardiovaskulárním onemocněním? Pokud tipujete pravidelný přiměřený pohyb, zdravou stravu, nekouřit a nemít nadváhu, máte pravdu, ale v posledních letech přidali odborníci ještě další důležitý protektivní faktor - lásku.

Vědci prokázali, že soužití s milovanou osobou srdci prospívá. Hezký vztah vede k mírnému snížení krevního tlaku (ten vysoký naopak představuje jeden z rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění). Vědecké studie opakovaně potvrdily, že lidé žijící v sociální izolaci mají vyšší riziko předčasného úmrtí. Vzrušení z blízkosti milované osoby vede k uvolnění hormonů adrenalinu, dopaminu a noradrenalinu. Srdce tak bije rychleji a silněji, podobně jako je tomu během aerobního cvičení. Takový krátkodobý „trénink“ zlepšuje výkonnost kardiovaskulárního systému.

Podle odborníků z univerzity v Severní Karolíně má příznivý vliv na naše srdce též objetí s osobou, kterou máme rádi. Podporuje totiž vyplavení oxytocinu, hormonu důvěry a lásky. Opakovaná objetí tak vedou k redukci stresových hormonů a snížení krevního tlaku.

A vůbec nejlepší je, když v našem vztahu vedle lásky a intimity nechybí ani humor. Partnerský život plný humoru a smíchu má kromě snižování stresu pozitivní vliv i na úpravu krevních tuků a snižuje riziko zánětů na stěnách cév. Ke snižování cholesterolu dokonce prý přispívá i psaní milostných dopisů.

Názory k článku (1 názorů)
Souhlas Pam-pela 14.11.2015 1:17
Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.


Zajimavé odkazy:
  |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.    Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.