tisk-hlavicka

Poradna: Co říct dítěti, když se ptá na otce?

23.11.2015 Mgr. Kšajt Pavel Děti a my 2 názory

Manžel mne opustil, když bylo synovi dva a půl.

Manžel mne opustil, když bylo synovi dva a půl, a momentálně žije dlouhodobě v zahraničí.

Peníze sice nějaké posílá, ale jinak už o syna nejeví zájem, založil si novou rodinu.

Syn je nyní v první třídě a stále častěji se na otce ptá. Já jsem zatím žádný nový vztah nenavázala a nevím, jak na synovy otázky ohledně otce odpovídat.

Doporučuji dítě informovat pokud možno pravdivě. Nemusíte zbytečně zabíhat do podrobností. Časem můžete i nějakou skutečnost doplnit, ale podstatu sdělení byste už neměla měnit.

Nedostatek informací často vede k nadměrné idealizaci nepřítomného rodiče. Navíc riskujete, že se syn o tátovi dozví od někoho jiného a v nevhodnou dobu. Přestože se jedná o téma velice citlivé, otce před dítětem neočerňujte a nepomlouvejte. Jasně, stručně a srozumitelně s ohledem k jeho věku mu popište, co se stalo.

Možná se vás chlapec zeptá, kdy za ním táta přijede a kdy mu zavolá. Odpovězte tedy popravdě, že nevíte. Můžete mu také povědět, kde otec teď je a že má novou rodinu.

Děti si někdy nesprávně myslí, že rozpad manželství způsobily. Třeba tím, jak zlobily, málo uklízely nebo jaké měly špatné známky. Syna je proto vhodné ubezpečit, že otcův odchod od rodiny není jeho vina. Také mu zdůrazněte, že i když s vámi táta nežije, dobře se o něj postaráte a máte ho velmi ráda.

Názory k článku (2 názorů)
"Tatínkové" Silvie03 23.11.2015 22:24
Jiny otec Zamyslena osubka 24.11.2015 14:59
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.