tisk-hlavicka

Poradna: Jak vštípit synkovi hygienické normy?

9.11.2015 Mgr. Kšajt Pavel Děti a my 1 názor

Nesnáší mytí a vše, co se týká hygieny. Také si nerad vyměňuje oblečení.

Máme problém s čtyřletým synem, který nesnáší mytí a vše, co se týká hygieny. Také si nerad vyměňuje oblečení. Nemáte pro nás tip, jak jeho odpor zmírnit a vysvětlit mu, že péče o zevnějšek je důležitá?

U batolat a mladších předškoláků vysvětlování a domlouvání zpravidla moc nepomáhá. Děti v tomto věku už ale rozumí, co se po nich požaduje. Na jejich chování rovněž dobře působí odměna a pochvala. Velmi účinným prostředkem, kterým si osvojují nové způsoby chování, je nápodoba dospělých i jiných dětí. Tendence napodobovat rodiče bývá v předškolním věku stále velice silná. A právě toho bychom se měli snažit využít. Dobré je rovněž dodržovat určitou pravidelnost a řád v denním režimu, do něhož samozřejmě patří i mytí a hygiena. Dítě ví, že se každý den koupe přibližně ve stejnou dobu a předtím si čistí zuby. Našim požadavkům se pak lépe přizpůsobí. Neočekávejte, že se váš chlapec bude mýt vždycky s nadšením a dobrovolně. Normy chování nemá předškolák ještě zcela osvojené a přijaté. Obvykle potřebuje přítomnost dospělého, aby se podle nich choval. Nezbývá, než se jít umývat s ním a dohlédnout na něj. Někdy se daří nechávat alespoň část rozhodování na dítěti a posílit tím jeho motivaci. Váš jinak důsledný požadavek formulujte tak, aby si syn mohl vybrat ze dvou možností. Například řekněte: „Teď se jdeme oblékat! Chceš si vzít tuhle červenou mikinu nebo tamtu modrou?“ Nebo: „Vyčistíš si zuby svou dětskou pastou nebo dneska vyzkoušíš tu tátovu?“ Chlapec si sám něco zvolí a potom to pravděpodobně také udělá.

Názory k článku (1 názorů)
Jednoduchá rada Alfonsss 17.4.2016 16:0
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.


Zajimavé odkazy:
  |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.    Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.