tisk-hlavicka

Konec neplodnosti nadosah?

2.10.2015 Psychologie Dnes

Nedaří se vám počít tolik očekávaného potomka?

Většina párů se v takovém případě už léta obrací na kliniky asistované reprodukce – prvním „dětem ze zkumavky“ je už dávno přes třicet. Ale mnohdy ani tyto metody nepomáhají a lékaři varují, že ve vyspělých zemích se zhoršuje množství a kvalita mužských spermií. Výzkum tedy nabral nové obrátky a výzkumníci ze soukromé laboratoře v Lyonu nedávno oznámili vznik první laboratorní spermie, jež by mohla dát naději mnoha neplodným mužům. Vytvořili ji pouze na základě genetického materiálu získaného z reprodukční buňky. To by znamenalo otevření dveří k léčbě mužů trpících neplodností z důvodu malého či nefunkčního množství spermií. Postup je zatím utajovaný, odborníci prozradili jen to, že pro syntézu mužské spermie odebrali část tkáně nacházející se ve varlatech, a to standardními metodami biopsie.

Cílem je získat klidně i ještě nezralé zárodečné pohlavní buňky, z nichž je již údajně možné v laboratoři vypěstovat běžnou spermii. Buňky bude možné odebírat mužům už v mladším věku a použít je až ve chvíli, kdy se rozhodnou mít dítě. Nicméně i v tomto případě zřejmě mohou přijít významná „ale“. Například zatím není vůbec jasné, zda odebrání reprodukční buňky v případě mužů, kteří mají závažné problémy s tvorbou kvalitního spermatu, nemůže znamenat, že nějaké vrozené anomálie jsou obsaženy už v zárodečných buňkách a kvalitní spermii se z tohoto materiálu nepodaří vyrobit ani v laboratoři. Bez dalšího výzkumu je předčasné dávat neplodným mužům velkou naději. Reprodukční testy zatím proběhly úspěšně jen u myší, první klinické studie jsou plánovány na rok 2017.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.


Zajimavé odkazy:
  |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.    Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.