tisk-hlavicka

Poradna: Náš syn si kouše nehty

21.9.2015 Mgr. Kšajt Pavel Děti a my 10 názorů

Nemá velký smysl chlapci takové chování zakazovat či ho za ně dokonce trestat.

Náš tříletý syn začal chodit do mateřské školy a každou chvíli ho teď přistihnu, jak si kouše nehty. Dělá to od malička, ale nyní se to o hodně zhoršilo. Jeho nehty vypadají hrozně. Můžete vysvětlit, proč si někteří lidé koušou nehty a co dělat, abychom synovi od tohoto zlozvyku odpomohli?

Psychika každého člověka se vyznačuje určitým vnitřním napětím. Tato tenze obvykle narůstá v situacích zvýšené zátěže a stresu. Jestliže dosáhne neúnosné míry, hledá si organismus nějaký ventil, jak napětí odreagovat. Uvolnění nahromaděné tenze může mít formu neúčelné pohybové aktivity. Připomeňme si situaci náročné školní zkoušky. Někteří lidé si při ní třeba podupávají nohou, jiní se podrbou na hlavě nebo si hladí vlasy. Při okusování nehtů a dalších neurotických návycích, jako je např. kroucení vlasů, tahání za uši či drbání na různých místech těla, se jedná o podobný psychický mechanismus. Tyto zlozvyky se častěji vyskytují u citlivějších, úzkostnějších a celkově méně odolných dětí, a to nejvíce v předškolním období. S věkem a postupným vyspíváním centrálního nervového systému jich zpravidla ubývá. Setkáváme se s nimi zejména ve chvílích, ve kterých je dítě do něčeho intenzivně zabráno, třeba když v televizi sleduje pohádku, anebo naopak, pokud nemá co dělat a v podstatě se nudí. Nárůst obtíží někdy souvisí s náročnějším životním obdobím, v němž musí dítě zvládnout různé změny. U vašeho syna je touto proměnou dosavadního způsobu života nástup do mateřské školy.

Nemá velký smysl chlapci takové chování zakazovat či ho za ně dokonce trestat. I negativní pozornost vede totiž často k tomu, že se návyk naopak upevňuje a posiluje. Ani s různými tvrdšími opatřeními, kterými se snažíme dítěti v kousání nehtů zabránit, nemám příliš dobrou zkušenost. Vnitřní napětí se jimi nesníží a projeví se po nějaké době jiným zlozvykem. Někdy je ovšem nošení rukaviček nezbytné, aby zničené nehty dítěti dorostly a získaly čas se zotavit. Velmi dobrým řešením bývá nabídnout dítěti jinou přitažlivou činnost, při níž se nahromaděné tenze zbaví. Dbáme také na dostatek pohybu, který je nejlepším odpočinkem pro přetížený nervový systém. Ostatně i u dospělých je tělesná aktivita účinným prostředkem proti neurotickým příznakům a špatné náladě. Na některé děti také velice dobře působí tělesný kontakt a dotyk. Dítě vezmeme za ruku a pohladíme ho. Mluvíme na ně a jeho pozornost citlivě odvedeme k něčemu jinému. O kousání nehtů se přitom nemusíme vůbec zmínit.

Pokud se, a to především u starších dětí, zároveň s neurotickými návyky objeví i další příznaky úzkostných poruch, jako jsou např. různé strachy či nutkavé chování, je vhodné vyhledat odbornou pomoc klinického nebo poradenského psychologa, popřípadě dětského psychiatra.

Názory k článku (10 názorů)
Myslela jsem, že se něco dozvím, ale boh... ...neviditelná... 21.9.2015 10:34
*Re: Myslela jsem, že se něco dozvím, a... Ostružina 21.9.2015 14:0
**Re: Myslela jsem, že se něco dozvím,... ...neviditelná... 21.9.2015 14:26
**Re: Myslela jsem, že se něco dozvím,... Snapeová 21.9.2015 14:45
Z toho jednou vyroste Analfabeta 22.9.2015 22:25
*Re: Z toho jednou vyroste Limai 23.9.2015 11:0
*Re: Z toho jednou vyroste ruže červena 23.9.2015 13:17
*Re: Z toho jednou vyroste Vera 28.9.2015 20:55
**Re: Z toho jednou vyroste Alfonsss 17.4.2016 9:9
Je to jednoduché Alfonsss 17.4.2016 9:5




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.