tisk-hlavicka

Norsko při odebírání dětí nerespektuje kulturní rozdíly

31.8.2015 Janeska 4 názory

Statistiky ukazují, že u dětí cizinců je třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou odebrány svým biologickým rodičům, než je tomu u dětí rodilých Norů.

Jednoho dne se Airida Pettersenová z Litvy od vedení školy dozvěděla šokující zprávu, že pracovníci norské sociální služby odvedli z vyučování její dvě děti a umístili je do pěstounské péče. Pettersenová, která se po sňatku s norským občanem přestěhovala v roce 2008 do Norska, žádala vysvětlení ale žádného uspokojivého se jí nedostalo. Matka je jedním z mnoha rodičů z řad imigrantů, jimž norská sociální služba Barnevernet odebrala děti– s poukazem na nutnost jejich ochrany před zneužíváním.

Tato skandinávská země tak nyní čelí dalšímu obvinění, především z necitlivosti k jiným kulturám, ne-li přímo z krádeží dětí. Je zřejmé, že tento trend se posiluje. Statistiky ukazují, že u dětí cizinců je třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou odebrány svým biologickým rodičům, než je tomu u dětí rodilých Norů. V současné době jsou tři procenta dětí cizinců žijících v Norsku v náhradní péči.

Z 6737 dětí vyrůstajících v roce 2012 v Norsku v náhradní péči bylo 1049 dětí z rodin imigrantů. Z celkem 5846 dětí, které v roce 2009 žily u pěstounů či v ústavních zařízeních, bylo „pouze" 744 dětí přistěhovalců.
Zdroj: Deník.cz

Ředitel pobočky sociální služby Morten Mörkved v malé obci Malvik, kde Pettersenovi žili, uvedl, že nemůže jednotlivé případy komentovat. Zdůraznil nicméně, že nečekané odebrání dětí se týká pouze „naléhavých případů", kdy je silné podezření ze zneužívání či z „vážných nedostatků" v každodenní péči o dítě. Tyto nedostatky mohou být kupříkladu důsledkem alkoholismu nebo drogové závislosti rodičů. Dalším důvodem k odebrání jsou třeba důkazy podvýživy dítěte.

Pettersenová si myslí, že úřady jí děti odebraly částečně kvůli tomu, jak se její desetiletá dcera oblékala. Zaměstnanci sociální služby prý považovali způsob oblékaní dívky za příliš provokativní na její věk. „Dávám své dceři hezké šaty a dbám na to, aby se česala. V Norsku na mě hleděli, jako bych byla z třetího světa. Ale v mé zemi je to tak, že pokud se o sebe žena nestará, nenajde si manžela," řekla Pettersenová v telefonickém rozhovoru s agenturou AP z Litvy, uvedl Deník.cz.

V případě Pettersenových se jednomu příbuznému nakonec podařilo tajně odvést děti od jejich pěstounské rodiny, když byly ve škole, a vrátit je jejich matce v litevské metropoli Vilniusu – kde zůstávají do dneška.

Kulturní rozdíly

Aktivisté a právníci postižených rodin uvádějí, že rozhodnutí o odebrání dětí mají až příliš často kořeny v kulturních rozdílech. „V Lotyšsku a Rusku například děti musejí doma mnohem víc pomáhat, a to i když jsou malé. To může být problém," říká právnička v Oslu Ieva Riseová, která ve sporech zastupuje několik lotyšských rodin.

Podobně může být potíž v přísném postoji norských úřadů k tělesným trestům. „Tato nulová tolerance je zásadní problém. Rodiče by měli mít šanci učit se prostřednictvím dialogu, ne tím, že jsou jim odebrány děti," podotýká právnička zaměřující se na oblast lidských práv Gro Hillestadová Thuneová.

Názory k článku (4 názorů)
To je pořád dokola. Heffy 29.8.2015 19:24
*Re: To je pořád dokola. Heffy 29.8.2015 19:26
*Re: To je pořád dokola. Inaaa 30.8.2015 22:19
**Re: To je pořád dokola. Heffy 31.8.2015 22:34




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.