tisk-hlavicka

Jak se chránit před klíšťaty a hmyzem?

17.7.2015 PharmDr. Jana Strieglerová 5 názorů

Vzhledem k tomu, že syn chodí do lesní školky, je toto téma pro nás opravdu aktuální.

Krásné počasí láká na výlety do přírody. Mě a moji rodinu dny prozářené sluníčkem nenechají v klidu a prostě musíme do lesa. Stavění domečků pro broučky, pletení věnečků na loukách, ležení v távě s rukama za hlavou a meditování při pohledu do koruny stromů...nádhera. Ovšem při našich toulkách přírodou si často domů přinášíme neočekávané návštěvníky – klíšťata.

Vzhledem k tomu, že syn chodí do lesní školky, je toto téma pro nás opravdu aktuální. Letošní zima byla ke klíšťatům velmi milosrdná a nestihly pořádně vymrznout. Proto nás už od února pěkně trápí. Za ta léta, po která řešíme, jak se před nimi chránit a jak je šetrně odstraňovat, jsem posbírala řadu postřehů, rad a zkušeností o které bych se s Váma ráda podělila.

  • Základem je prevence a tou je vhodné oblečení: do lesa chodíme v dlouhých kalhotách (nohavice zastrčíme do ponožek – není to sice na módní přehlídku, ale klíšťata nezalezou do nohavic).
  • Před cestou se vždy nastříkáme repelentem. Možností je několik: klasický na chemické bázi koupený v lékárně, přírodní koupený nebo doma vyrobený – rozmarýnový (sáček sušené rozmarýnové natě přelijeme 1 litrem horké vody a přes noc necháme vyluhovat. Přidáme 1 polévkovou lžíci vinného octa, nalijeme do rozprašovače a uchováváme v lednici)
  • Výborně jako odpuzovadlo nejen na klíštata, ale i komáry a další hmyz působí éterické oleje (levandule, máta, meduňka, rozmarýna, fenykl, hřebíček, jalovec, citronela, tea tree). Levandule a tea tree se dají kápnout přímo na kůži (na pulzující místa). Ostatní olejíčky je dobré rozpustit nejdříve v trošce lihu a pak nalít do vody. Vše pak přelijeme do rozprašovače. Výhodou je, že pak krásně voníme. S dětmi jsme si také vyráběli malé látkové pytlíčky, do kterých nasypeme fenykl a při cestě do přírody máme pytlíčky na šňůrce na krku nebo uvázané za opaskem.
  • Jako prevence před poštípáním hmyzem se mi velmi osvědčil tento recept: do Alpy francovky nasypeme asi 20 ks koření hřebíčku, necháme 1-2 týdny vyluhovat a pak potíráme pulzující místa (za ušima, za krkem, pod koleny, loketní jamky, zápěstí, kotníky..). Opravdu na nás pak komáři nelezou.
  • V hlavní sezoně užíváme B-komplex. V lékárně se dá koupit B-komplex repelent, pro děti i pro dospělé. Dáváme 1x denně.
  • Nesmíme zapomenout na homeopatii. Před dlouhodobým pobytem v lese (např. tábor, škola v přírodě,..) se nám osvědčilo užívání Ledum Palustre v ředění 30 1x denně.
  • Po návratu z přírody je třeba důkladně prohlédnout celé tělo. Nezapomínejme na pokožku hlavy, kde je někdy problém v záplavě vlasů klíště najít. Klíšťata také ráda zalézají mezi prsty na nohách.

Pokud najdeme již přisáté klíště, tak je třeba ho co nejrychleji a nejšetrněji odstranit. Klíště při nešetrné manipulaci vypouští obsah svých vnitřností do kůže. To poznáme podle toho, že místo je červené a hodně svědí. Ihned podáváme Ledum Palustre v ředění 9 a místo ošetříme (dubové kapky, jodové pero nebo Betadine).

Na potírání míst poštípaných hmyzem se nám velmi osvědčil Dapis gel.

Na závěr přidávám recept mojí babičky, která do Alpy francovky nebo domácí slivovice dávala okvětní lístky bílé lilie a nechala je tam dlouhodobě naložené. Tímto lektvarem pak potírala všechny štípance, škrábance, opuchlá a svědivá místa. Tento recept získala od své maminky a ta zase od své, takže v naší rodině koluje už po generace. Sama ho mám už několik let vyrobený a opravdu funguje.

Autorka je farmaceutka.

Názory k článku (5 názorů)
Repelent Hana 24.7.2015 8:47
*Re: Repelent Radana Hornová 5.8.2015 7:48
*Re: Repelent Lada Kotrlová 7.8.2015 14:26
**Re: Repelent Maruška 12.8.2015 8:39
autorka je famaceutka homeopatka, .kili. 24.7.2015 23:3




Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.