tisk-hlavicka

Miminka na sněhu

Při výběru hor platí zásada: čím menší dítě, tím menší hory.

Vrcholí sezóna jarních prázdnin. Chystáte se na hory s malými dětmi? Můžete dokonce i s kojenci, jen je třeba dbát na některá pravidla, abyste jim pobytem na zdravém vzduchu spíše neublížili.

Kdy se vypravit s těmi na hory? Nejlépe mimo sezónu. Vyhnete se návalům a také, když se vypravujete na sklonku března, dny jsou stále delší a většinou i výrazně teplejší než v zimě.

Při výběru hor platí zásada: čím menší dítě, tím menší hory. Jenže stále více Čechů vyznává pravidlo zcela opačné: když už hory, tak pořádné, a vyráží do vysokohorských středisek třeba i s několikaměsíčními kojenci. Pokud patříte k těm, kteří se nespokojí s Vysočinou či podhůřím Krkonoš, neměli byste podcenit některé zásady.

Při výběru hor platí zásada: čím menší dítě, tím menší hory. Jenže stále více Čechů vyznává pravidlo zcela opačné: když už hory, tak pořádné, a vyráží do vysokohorských středisek třeba i s několikaměsíčními kojenci.

Pár rad na cestu

Než se rozhodnete vyrazit, zjistěte si, v jaké výšce se vybrané horské středisko nachází.

S dětmi do jednoho roku věku je lepší vyhnout se výškám nad 1200 metrů. S dětmi o něco staršími můžete i výš, 1800 metrů je však stále hranice, přes kterou se nevyplatí jít.

Před cestou se poraďte s vaším pediatrem. Do vyšších poloh by neměly děti anemické, ani děti se srdečními obtížemi (šelesty na srdci apod.). Cestu si odpusťte i v případě, že máte podezření na zánět středního ucha, váš potomek by výškové skoky jistě neocenil, tlak na bubínek, bolest a následný pláč by zkazil prázdniny všem zúčastněným.

Během cesty je dobré dělat časté přestávky, aby si malý organismus na výškové změny zvykal postupně. Nepříjemnému zaléhání v uších můžete u větších dětí předejít podobně jako u dospělých žvýkačkou, miminku průběžně nabízejte láhev s pitím, případně dudlík či hračku, kterou je zvyklé ožužlávat a sát. Pokud kojíte, dopřejte si čas a kojte raději více než méně. U zcela malých kojenců byste se rozhodně měli vyhnout lanovkám, sedačkovým i kabinkovým. Prudká změna nadmořské výšky může v krajních případech vést až k prasknutí ušního bubínku.

Na horách je velice suchý vzduch, který dráždí a podněcuje laryngitidu, proto se pokuste v pokoji vytvořit příznivější prostředí tím, že přes radiátor rozložíte namočenou plínku nebo na něj postavíte misku s vodou. Připravte se na to, že silný horský vzduch bude na děti působit, a první noci na horách tak nemusí být idylické. Všechno by se ale mělo po dvou třech dnech vrátit do normálu. V příruční lékárničce by neměly chybět léky na srážení teploty, krémy a mastičky na sluncem a chladem podrážděnou pokožku.

Jak na chlad

Podceňovat mráz se nevyplácí. Malé děti snadno prochladnou a k omrzlinám přijdou dřív, než se nadějete. Mráz také dráždí sliznice a dýchací cesty. Proto platí: jakmile teploměr spadne pod deset stupňů pod nulou, měly by všechny děti do dvou let zůstat raději doma. Pro kojence do tří měsíců je hraniční teplota minus pět stupňů Celsia.

Pokud se vypravíte na hory s kojencem, nesmíte si myslet, že program bude stejný jako kdysi bez dětí. S úplně malými dětmi můžete vyrazit na procházku, dvakrát půl hodiny docela stačí. Dítě před pobytem venku pořádně oblečte, nikoliv nabalte. Zpocené dítě na mrazu není ideální kombinace. Nejlepší je metoda cibule: více vrstev, které je možné podle potřeby ubírat a přidávat. Bavlněné body, tenký roláček, vlněné či silné bavlněné punčocháčky, vlněné ponožky, svetřík, nepromokavou kombinézu s kapucou, na hlavu nejlépe kuklu, pořádné rukavice, na oči brýle proti sluníčku a namazat - čím vyšší UV filtr, tím lépe. Infračervené a ultrafialové záření jsou na horách daleko zákeřnější. Sníh odráží 85 % UV záření oproti 20 %, které odráží písek na pláži, a nízké teploty vás na nebezpečí neupozorní.

Zapomeňte na vyjížďky s dětmi na běžkách. Rodič, který vyrazí s dítětem v krosně na zádech, si zahrává s vážnými komplikacemi.

Pomineme-li riziko pádu, nejvíce ohrožené jsou nožičky dítěte, kterým hrozí omrzliny. Máma s tátou se možná hýbou, ale dítě jen nehybně visí, a tak prochladne daleko rychleji. Pokud si chcete vyrazit na běžkách nebo zajezdit na sjezdovce, prostřídejte se u dětí, nebo si zajistěte hlídání. Některé rodiny vyrážejí na hory spolu s babičkou a dědou, řešením může být také osvědčená slečna na hlídání, pro kterou to může být příležitost, jak se dostat na hory. Řada alpských středisek nabízí hlídání dětí od tří měsíců. Děti starší tří let pak můžete zapsat do lyžařské školičky.

Každopádně je lepší nečekat od pobytu příliš. Pravda je taková, že nějakou zábavu si užijete teprve s nejméně dvouletým dítětem, takovým, které se již bezpečně pohybuje a samo si pobyt na sněhu dokáže užít.

Názory k článku (1 názorů)
Zaplaťpánbůh Klarisanek 2.3.2015 14:13




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.