tisk-hlavicka

Antimeningokok a já

26.2.2015 Komerční sdělení

Půl roku Andrea pod dohledem lékařů bojovala o život, než se vrátila domů.

Andrea Brzobohatá, maminka dvou dětí, by nikdy nevěřila, že se jí něco tak strašlivého může stát. Stejně jako desítky dalších pacientů. Zdravá, aktivní Andrea se jako ve špatném snu, z hodiny na hodinu, ocitla v bezvědomí, na hranici života a smrti. V nemocnici se probudila až po pěti týdnech. Po amputaci obou dolních končetin.

Musíme si pomáhat

Půl roku Andrea pod dohledem lékařů bojovala o život, než se vrátila domů. Beznohá.

„Podejte mi ponožky a crocsy,” byla andreina častá věta volaná z polokomatu. Když ještě netušila, jaká je realita. Jednou jí konečně sestra odbyla – „K čemu by vám byly boty, když nemáte nohy?!”

Andrea se však s handicapem odmítla smířit. Naučila se s protézami řídit auto, hrát golf, lyžovat, zkrátka plnohodnotně žít. Zároveň chtěla čtyřicetiletá Andrea sdělit světu, jak je meningitida zákeřná, a cítila hlubokou touhu nabídnout pomoc všem, co jsou meningokokem postiženi.

Proto založila sdružení proti meningitidě Antimeningokok.cz a občanské sdružení No Foot No Stress. Obě tyto společnosti seznamují širokou veřejnost s meningitidou po všech stránkách, včetně nabízené pomoci postiženým bez končetin.

Invazivní meningokokové onemocnění - IMO

Vysoce nakažlivá, kapénkově přenosná a životu nebezpečná infekce vyvolaná bakterií Neisseria meningitidis. Patří mezi nejzávažnější bakteriální onemocnění s velmi rychlým průběhem a možnou smrtí. Mezi nejčastější projevy patří hnisavá meningitida čili zánět mozkových blan, a sepse neboli otrava krve. V letech 2011 až 2013 bylo v České republice hlášeno 188 invazivních onemocnění z nichž 15 skončilo úmrtím.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Děti do jednoho roku věku. V nebezpečí mohou být ale i adolescenti a dospělí, kteří právě zásadně mění životní styl. U mladých lidí se jedná o situace, kdy např. vstupují na střední školu, začínají cestovat, chodit do klubů, stýkat se s novými lidmi, jsou vystaveni nezvyklým situacím.

Jaké jsou příznaky?

Zpočátku horečky, bolesti hlavy a kloubů i končetin, nevolnost, malátnost, zkrátka symptomy podobající se obyčejné viróze. Po čase, maximálně pár hodinách, se ale přidají další varovné signály. Skvrny a tmavé fleky po těle, studené nohy a ruce, ztuhlost šíje, třas, zmatenost, ospalost.

Následky onemocnění

Z těch, kteří přežijí, zhruba každý pátý trpí doživotními následky, jako jsou amputace končetin, záchvaty, paralýza, mentální postižení, ztráta sluchu nebo poruchy paměti. Ve většině případů vyžadují devastující následky nemoci nákladnou léčbu a trvalou asistenci, která změní život nejen pacienta, ale i jeho rodiny.

Umíme zánětu mozkových blan předcházet?

Ano, umíme! Očkováním.

Nepodléhejte iluzi, že se Vás to netýká. Meningitida je všudypřítomná a krutá.

Navštivte nevšední výstavu fotografií, na kterých stateční, přeživší pacienti odtajňují své handicapy. Expozici organizuje sdružení Antimeningokok.cz za účelem šíření osvěty a prevence tohoto onemocnění.

Výstava probíhá od čtvrtka 26. února 2015 od 11,00 hodin v nákupním centru Eden v pražských Vršovicích. Tam si fotky budete moci prohlédnout až do 12.3. 2015, než poputují do Brna, Plzně a dalších měst.

Více informací naleznete na www.antimeningokok.cz nebo na facebooku Antimeningokok.




Vyhledávání článků podle věku