tisk-hlavicka

Jaký jste typ rodiče ve vztahu ke škole?

3.2.2015 Mgr. Renata Míková Linka bezpečí 4 názory

Můžeme rozlišit čtyři role rodičů ve vztahu ke škole.

Rodičovské role ve vztahu ke škole Podle Rabušicové a kol. (2004) můžeme rozlišit čtyři role rodičů ve vztahu ke škole:

Rodič jako klient - zákazník

V současné době to je u nás nejčastější vnímání rodiče a skutečnost, že rodič - klient má možnost výběru školy, může vést ke zkvalitňování školních služeb. Tento typ rodiče se většinou nepodílí aktivně na spolupráci se školou, a pokud není spokojen s nabízenými službami, vybírá jinou školu.

Rodič jako partner

Tento model se nejvíc přibližuje ideálnímu stavu partnerství rodičů a školy.

Partnerství mezi školou a rodinou je považováno jednoznačně za žádoucí, protože pokud tyto instituce dobře spolupracují, přináší to velkou podporu dětem při jejich školním úsilí. Pro budování takového vztahu je důležitý vzájemný respekt, ochota jednat a společný záměr. Jedná se o zapojení rodičů do výchovných a vzdělávacích procesů v zájmu péče o jejich děti a také o zapojení rodičů v rozvoji školy jako celku.

Rodič jako občan

Pohled na rodiče jako občana v rámci vztahů školy a rodiny u nás není příliš zaběhlý. Jedná se o vztah mezi občany a státní institucí, kdy rodiče jako občané uplatňují svá práva vůči škole jako instituci. Rodič jako občan by rád, aby škola sloužila i k jiným účelům, než je výuka dětí, a zajímá se o danou školu i po odchodu svého dítěte.

Rodič jako problém

Tuto roli Rabušicová a kol. (2004) dále rozděluje na:

  • Nezávislé rodiče, kteří se nesnaží udržovat kontakt se školou, nemají potřebu se školou spolupracovat, mají často jiné hodnoty, než dětem předává škola, ale tolerují i ty školní.
  • Špatné rodiče, již se nezajímají o školní výsledky svých dětí, o jejich chování a nejsou ochotni se zapojit do přípravy dítěte na vyučování. Často nesouhlasí s názory učitele a školy. Obvykle jsou to rodiče, kteří mají nějaký svůj osobní problém (např. alkoholismus) a neplní tak dobře své rodičovské povinnosti.
  • Snaživé rodiče, kteří mají zase přehnanou snahu pomáhat dítěti s úkoly, mají pocit, že musí s učiteli řešit každou maličkost, a často příliš kritizují práci učitelů i celé školy.

Chcete se dozvědět více o Lince bezpečí nebo ji podpořit? Více informací najdete zde.
Názory k článku (4 názorů)
blábol Yuki 00,03,07 4.2.2015 12:3
*Re: blábol Hanka 4.2.2015 12:57
*Re: blábol Hanina 5.2.2015 10:24
**Re: blábol Filip Tesař 6.2.2015 9:10




Vyhledávání článků podle věku

Seriály


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.